Aspergerův syndrom

Podelte sa zo životnými skúsenosťami,neviete si rady ,alebo viete poradiť ,pomôcť, prežili ste niečo s čím sa neviete vyrovnať-niekedy je dobré porozprávať sa o tom s ľudmi ,ktorý vás osobne nepoznajú a budú nestranný . Skúsme sa rozprávať o maličkostiach ,ale aj o vážnych veciach .

Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Indiczech » 18 říj 2012, 21:57

Asi bych s tím též potřeboval pomoct, se mi to nějak nezdá. :D Ale žádná překrásná a milovaná není. Tedy je daleko a já se zatím jen trápím. Ehm ta závist... Nicméně si myslím, že budu mít to skóre nižší než máš ty Same. Intuice. :)
Obrázek
Indiczech

Moderátor

Na ruce: 1,333.63
Banka: 0.46

Poděkoval za: 23 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 23 příspěvky

Příspěvekod Drapi » 19 říj 2012, 20:58

Tak jsem dám i můj výsledek, musím uznat, že jsem čekal, že budu spíš něco mezi :) Nikdy jsem moc mezi lidi nezapadal :)
Tvoje Aspie skóre: 68 z 200
Tvoje neurotypické (neautistické) skóre: 154 z 200
Jsi nejspíš neurotypický
Drapi

Školák

Na ruce: 189.04

Poděkoval za: 2 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod meme » 19 říj 2012, 21:41

Tak Asperger opravdu není jediná možnost nezapadání mezi ostatní ;) Každý je jiný, "normálnost" neexistuje - musela by se k někomu vztahnout, a všichni by se více nebo méně lišili od tohoto "normálu".
Ať si cokoliv odůvodníme jakkoliv , asi nikdy nedokážeme prokázat, že se skutečně jedná o skutečnost.
meme

Učeň

Na ruce: 5.45
Banka: 59.97

Poděkoval za: 5 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 4 příspěvky

Příspěvekod Drapi » 19 říj 2012, 22:14

Tam je spíš problém, že jakmile se člověk odchyluje od většiny tak už je divnej.
Drapi

Školák

Na ruce: 189.04

Poděkoval za: 2 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod meme » 19 říj 2012, 22:34

Drze si dovolím tvrdit, že většina, ne-li všichni na tomto fóru jsou pro většinu trochu divní.
Taky patřím mezi ty ,,divné " , nejsem "většinový"
Ať si cokoliv odůvodníme jakkoliv , asi nikdy nedokážeme prokázat, že se skutečně jedná o skutečnost.
meme

Učeň

Na ruce: 5.45
Banka: 59.97

Poděkoval za: 5 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 4 příspěvky

Příspěvekod Sam Tektzby » 20 říj 2012, 00:44

Neurotypika=neautismus, neurotipické spectrum je spektrum neautistické, tedy spektrum běžného myšlení. Neplést si tedy neurotismem.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Sam Tektzby

Site Admin

Obrázky: 3

Na ruce: 7,176.62
Banka: 0.00

Poděkoval za: 73 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Příspěvekod hypperbola » 20 říj 2012, 11:48

Skvěle sepsáno, přiučil jsem se něčemu novému. Já se moc o syndromy nikdy nezajímal, ale po přečtení musím říci, že zrovna tohle bych syndromem nenazýval. Znám některé takové lidi, jenže u nich jde o tu průměrnou inteligenci, nebo to jsou hodně skrytí géniové.

Kdybych to chtěl někdy vysvětlit úplnému lajkovi, dalo by se to říci tak, že to jsou lidé s nízkou emoční inteligencí? Já sám je za takové lidi doteď měl. Nevěděl jsem, jak nejlépe vyjádřit můj pocit z nich. Každopádně emoční inteligence jde naučit, přizpůsobit se určitým věcem, ale musí se chtít. Lidi z mého okolí nejspíše skutečně mají spíše tu průměrnou inteligenci, protože jsem si nevšiml u nich za poslední roky žádného zlepšení. Tím nechci nějak znevažovat půměrnou inteligenci, to snad ani nejde. Prostě jen ta touha se změnit atd. nebude na takové úrovni. Neuvědomují si plně, jaké následky to bude do budoucna mít, když se nezmění. Tato diskuze mi určitě pomůže je lépe pochopit a ukáže mi, jak bych jim mohl pomoci.
Člověk je tím, o čem přemýšlí po celý dlouhý den.
hypperbola

Školák

Na ruce: 786.29

Poděkoval za: 1 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 14 příspěvky

Příspěvekod Indiczech » 20 říj 2012, 13:33

Tak dělat změnu není tak snadné jak se zdá. Můžou se bát něčeho nového kde by šly do neznáma a mohli si při tom ublížit. Bojí se třeba změny, jelikož okolí by si těch mohli všimnout, a to se nemusí líbit, když to jsou uzavřené typy a mají rádi samotu. Těch aspektů může být hodně, které brání ke změně. Bát se udělat chybu, být najednou středem pozornosti, muset v nějaké situaci mluvit o svých citech. Pro asperáguse to může být velkou zdí, na kterou nemají sílu a odhodlání ji nějak zdolat...
Obrázek
Indiczech

Moderátor

Na ruce: 1,333.63
Banka: 0.46

Poděkoval za: 23 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 23 příspěvky

Příspěvekod Razorka Tektzby » 21 říj 2012, 14:43

Thx :) Zjednodušeně by se to tak říct dalo, ale bylo by dobrý k tomu ještě něco dodat, protože většina lidí si nízkou nebo chybějící emoční inteligenci spojí spíše s psychopatií nebo sociopatií, který jsou mnohem známěnjší než AS, a přitom záměna je fatální chybou.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Razorka Tektzby

Mysterian

Obrázky: 1

Na ruce: 8,971.06
Banka: 2,637.23

Poděkoval za: 54 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 115 příspěvky

Příspěvekod Sam Tektzby » 21 říj 2012, 16:55

Tuhle jsem udělal já, celou dobu jsem se bál, že jednoho dne se stanu inspirací pro Criminal Minds :P :-* :-*
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Sam Tektzby » 23 říj 2012, 23:05

Oki s Razorkou jsme vymysleli bezva AS vtip.

Asparágus říká vtip o Asparázích druhýmu Asparágovi
"To znáš jak As mluví s As?!"
"Tak co jak se cítíš??"
"Jak jak se cítím??"
..
..
nic??
"Co to je As??"
"No Asparágus."
"Ty jsi tam dal ale malý písmenko."
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Razorka Tektzby » 23 říj 2012, 23:17

No, vymysleli, ono se to vlastně stalo :D Díky tomu, že Sameček napsal As a ne AS, tak jsem to pobrala jako jméno, třeba Al apod. Takže výsledek je ten, že jsem zareagovala já ne AS, na AS vtip, jako kdybych byla AS ROFL!
Razorka Tektzby

Mysterian

Příspěvekod Sam Tektzby » 24 říj 2012, 21:11

Přišlo mi to dost legrační a zároveň upgrade původního vtipu :-* :-*
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Razorka Tektzby » 26 říj 2012, 10:58

Příčina vzniku Aspergerova syndromu (AS), autismu

Je nutný jako první uvést, že příčina vzniku AS, autismu není objasněná. Pravděpodobně jepříčina multifaktoriální, tzn., že se na ní podílí více činitelů. Existují pouze různé hypotézy a právě o těch budou další řádky :p

Pominu zcestnou teorii v cca 50. letech 20. století o tom, že za vznik může chladná výchova rodičů (samozřejmě se to házelo hlavně na matky a nejlépe s vyšší inteligencí). To mělo za následek jen zbytečný sebevýčitky, frustraci matek a terapií bylo odebrání dětí do ústavu, prostě naprostá katastrofa.

První relevantní příčinou AS by mohla být amygdala (část mozku, jejíž hlavní rolí je uchovávání paměti, informací, které jsou propojeny s emocemi.Díky ní rozpoznáme výraz tváře a v podstatě určuje naše chování ve společnosti. Spouští naše primární emoce v emocionálně vypjatých situacích. Zodpovídá také za agresivní chování a prostě za emoční doprovod). Děti s autismem se rodí s normální velikostí mozku, ale ve zhruba dvou letech dojde k neobvyklýmu růstu a to včetně amygdaly. Máme tu dva tábory, jeden tvrdí, že zvětšená amygdala vede ke špatným sociálním vazbám a spojuje to s autismem (u dětí pak k „podlehnutí“ agresivitě, pokud je přední část mozkové kůry méně vyvinutá a nedokáže převážit nad vlivem amygdaly. To se týká ale pouze chlapců, u dívek tato asymetrie mozku nemá vliv na agresivitu. U dospělých má zvětšená amygdala za následek stavy úzkosti, deprese). Druhej tábor považuje zvětšenou amygdalu za znak oblíbenosti a úspěšnosti ve společnosti, a čím větší, tím víc kamarádů. Já osobně jsem za to, že zvětšená amygdala spojená s další asymetrií mozku = špatný sociální vazby, podlehnutí primárním (instinktivním) emocím a vidím souvislost s autismem.
Myslím si, že by mohla být příčina v jiné velikosti některých částí mozku (asymetrii) a v používání odlišných částí mozku k jednotlivým mozkovým činnostem než je obvyklý.

Druhou možností je pojmout autismus jako metabolickou poruchu. Jde o neúplné trávení proteinů (peptidy, které tím vznikají mají charakter morfinu (droga) – gluteomorfin – vznikající při špatným trávením lepku), kdy nekompletně trávený proteiny se dostanou přes střevní stěnu do CNS(centrálního nervového systému). Z toho vyplývá, že lidé s autismem špatně tráví lepek a casein (mléčný protein). Jde tedy o to zjistit, kterým potravinám se vyhýbat, zjistit potravinový alergie, nasadit vitamíny, minerály atd.
Mně to dává smysl, vždyťlidé s AS, autismem trpí často zažívacími problémy ( zácpami, průjmy, bolestmi břicha),exemy, kopřivkami, záněty ucha, spojivek atd. Čili přejít na částečně dietní režim není od věci.

Samozřejmě tu hraje roli dědičnost, genetika. Pokud v rodině někdo má/měl AS, autismus zvyšuje se pravděpodobnost výskytu u dětí. Já bych se ale spíše přikláněla k tomu, že dědičná není přímo dispozice k autismu, ale spíše k metabolické poruše?

Další zajímavou teorií o původu autismu je imunita, kdy imunitní odpověď na bakterie je u autistů méně intenzivní. Autisté mají jinou odpověď na bílkoviny rostlinnýho původu. Takže teoreticky by příčinou vzniku mohla být infekce.

Další příčinou může být zvýšená hladina testosteronu (mužský pohlavní hormon, u žen se fyziologicky v malým množství vyskytuje taky) během nitroděložního vývoje. Z toho vyplývá, že autistický projevy by mohly vlastně být projevem extrémních mužských vlastností jako např. menší schopnosti empatie, smysl pro přesnost, větší samotářství, horší vyjadřování atd.

(Jen něco do závorky: Existuje také možnost, že autismus a schizofrenie jsou vlastně protipóly. V genomu bylo nalezeno místo, které je u autistů duplikováno (sekvence se opakují) a u schizofreniků deletováno (sekvence schází). Pokud se sekvence opakují dojde k vývoji většího mozku a autismu, pokud chybí dojde k vývoji menšího mozku a schizofrenii? )
Razorka Tektzby

Mysterian

Příspěvekod Sam Tektzby » 26 říj 2012, 15:54

Dokonalej článek, na mě to absolutně sedí :-* :-*
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Razorka Tektzby » 27 říj 2012, 14:02

Thx Samečku :-* Ono to může být vlastně tak, že zdědíš dispozici k metabolické poruše, která při vývoji vede k asymetrii mozku a odlišné (nevím, jestli přímo snížené) odpovědi imunitního systému :)
Razorka Tektzby

Mysterian

PředchozíDalší

Zpět na Životní zkušenosti