Aspergerův syndrom

Podelte sa zo životnými skúsenosťami,neviete si rady ,alebo viete poradiť ,pomôcť, prežili ste niečo s čím sa neviete vyrovnať-niekedy je dobré porozprávať sa o tom s ľudmi ,ktorý vás osobne nepoznajú a budú nestranný . Skúsme sa rozprávať o maličkostiach ,ale aj o vážnych veciach .

Aspergerův syndrom

Příspěvekod Razorka Tektzby » 12 srp 2012, 22:24

Aspergerův syndrom (AS)

Jako první musím podotknout, že se nejedná o nemoc, a proto se mi ani nezamlouvá označení syndrom. Nazvala bych to jako jedinečné a jiné fungování mozku než je běžné a to mnohdy s velkým přínosem pro skupinu lidí či společnost (i když sami tito lidé to nemají s žitím ve většinové společnosti vůbec snadný). Pro lepší pochopení úvodu sem dám příklady lidí, kteří projevovali nebo projevují příznaky AS: Isaac Newton, Albert Einstein, H P Lovecraft, Nikola Tesla, Jane Austen, Daryl Hannah, Mozart, Nietzsche, Edison, Isaac Asimov, Hitchcock, Woody Alan, Ladyhawke atd. V seriálech je to pak Sheldon Cooper (Teorie velkýho třesku) a Temprenc Brennanová (Sběratelé kostí).

Asi většina z vás má představu, co to autismus je (hádám si vybavíte RainMana :p ), ale o Aspergerově syndromu má představu jen malá část z vás. AS totiž patří do autistickýho spektra a zjednodušeně by se dalo říct, že je jeho lehčí formou.

Příznaky:
Nerozumí výrazům tváře, tónu hlasu, řeči těla, a i oni sami nemají dostatečnou mimiku a mají omezená gesta, vysílají matoucí signály do okolí a i okolí nerozumí signálům jejich, to všechno může působit tak, že jsou buď emočně oploštělí nebo nemají emoce vůbec. To je ale velkej omyl! Spíše než snáší, tak nesnáší dotyky, mají potíže rozumět nepsaným společenským pravidlům, takže třeba to, že mají potíže s očním kontaktem a při rozhovoru nebo přednášce se nedívají druhýmu do očí může osoba mluvící vyhodnotit jako nezájem, a přitom tomu je právě naopak. Z toho vyplývá i jejich neporozumění významu různých oslav jako jsou narozeniny a radosti z obdržených dárků. Typický pro AS jsou rituály, čili opakování činností, a to i opakování pohybů jako je kývání ze strany na stranu apod., což má uklidňující charakter. Hodně lidí s AS se velmi silně a intenzivně věnuje oblasti svýho zájmu, to vede k hlubokým znalostem, až k encyklopedickým. Další charakteristikou AS je zmatenost, puntičkářství, výbušnost a agresivita. Jsou přecitlivělý na různé zvuky, barvy, světlo. Často se dočtete, že nerozumí nadsázce, metaforám, vtipu, ale už se moc nedočtete, že jsou i tací, kteří mají nadměrně vyvinutý smysl pro humor.

Diagnosa:
Protože lidé s AS nemají poruchu řeči (naopak mají bohatou slovní zásobu) jako je tomu u autismu, tak dochází často k chybným diagnosám jako je schizofrenie, obsedantně-kompulsivní porucha, ADHD atd.

Léčba:
Neléčit! Jen nepotlačovat svoje ambice, nevzdávat se svých cílů, nemyslet si nic o podřadnosti, porouchanosti, neúplnosti :) Naučit se zvládat svoje emoce, chování, ovládat se, naučit se reagovat v určitých situacích ve smyslu vzorce, i když je to díky neustálýmu generování nových situací obtížný. Pak taky porozumění a pochopení od okolí určitě není na škodu.

Já vidím v lidech s AS osoby jedinečný. V podstatě z jejich práce, vědomostí, nápadů atd. společnost těží. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že osoba s AS, co jsem poznala já je čestná, spravedlivá, obětavá, oddaná, opravdově milující :)

EDIT: Pro úplnost a přehlednost doplňuju:

Razorka Tektzby píše:Příčina vzniku Aspergerova syndromu (AS), autismu

Je nutný jako první uvést, že příčina vzniku AS, autismu není objasněná. Pravděpodobně jepříčina multifaktoriální, tzn., že se na ní podílí více činitelů. Existují pouze různé hypotézy a právě o těch budou další řádky :p

Pominu zcestnou teorii v cca 50. letech 20. století o tom, že za vznik může chladná výchova rodičů (samozřejmě se to házelo hlavně na matky a nejlépe s vyšší inteligencí). To mělo za následek jen zbytečný sebevýčitky, frustraci matek a terapií bylo odebrání dětí do ústavu, prostě naprostá katastrofa.

První relevantní příčinou AS by mohla být amygdala (část mozku, jejíž hlavní rolí je uchovávání paměti, informací, které jsou propojeny s emocemi.Díky ní rozpoznáme výraz tváře a v podstatě určuje naše chování ve společnosti. Spouští naše primární emoce v emocionálně vypjatých situacích. Zodpovídá také za agresivní chování a prostě za emoční doprovod). Děti s autismem se rodí s normální velikostí mozku, ale ve zhruba dvou letech dojde k neobvyklýmu růstu a to včetně amygdaly. Máme tu dva tábory, jeden tvrdí, že zvětšená amygdala vede ke špatným sociálním vazbám a spojuje to s autismem (u dětí pak k „podlehnutí“ agresivitě, pokud je přední část mozkové kůry méně vyvinutá a nedokáže převážit nad vlivem amygdaly. To se týká ale pouze chlapců, u dívek tato asymetrie mozku nemá vliv na agresivitu. U dospělých má zvětšená amygdala za následek stavy úzkosti, deprese). Druhej tábor považuje zvětšenou amygdalu za znak oblíbenosti a úspěšnosti ve společnosti, a čím větší, tím víc kamarádů. Já osobně jsem za to, že zvětšená amygdala spojená s další asymetrií mozku = špatný sociální vazby, podlehnutí primárním (instinktivním) emocím a vidím souvislost s autismem.
Myslím si, že by mohla být příčina v jiné velikosti některých částí mozku (asymetrii) a v používání odlišných částí mozku k jednotlivým mozkovým činnostem než je obvyklý.

Druhou možností je pojmout autismus jako metabolickou poruchu. Jde o neúplné trávení proteinů (peptidy, které tím vznikají mají charakter morfinu (droga) – gluteomorfin – vznikající při špatným trávením lepku), kdy nekompletně trávený proteiny se dostanou přes střevní stěnu do CNS(centrálního nervového systému). Z toho vyplývá, že lidé s autismem špatně tráví lepek a casein (mléčný protein). Jde tedy o to zjistit, kterým potravinám se vyhýbat, zjistit potravinový alergie, nasadit vitamíny, minerály atd.
Mně to dává smysl, vždyťlidé s AS, autismem trpí často zažívacími problémy ( zácpami, průjmy, bolestmi břicha),exemy, kopřivkami, záněty ucha, spojivek atd. Čili přejít na částečně dietní režim není od věci.

Samozřejmě tu hraje roli dědičnost, genetika. Pokud v rodině někdo má/měl AS, autismus zvyšuje se pravděpodobnost výskytu u dětí. Já bych se ale spíše přikláněla k tomu, že dědičná není přímo dispozice k autismu, ale spíše k metabolické poruše?

Další zajímavou teorií o původu autismu je imunita, kdy imunitní odpověď na bakterie je u autistů méně intenzivní. Autisté mají jinou odpověď na bílkoviny rostlinnýho původu. Takže teoreticky by příčinou vzniku mohla být infekce.

Další příčinou může být zvýšená hladina testosteronu (mužský pohlavní hormon, u žen se fyziologicky v malým množství vyskytuje taky) během nitroděložního vývoje. Z toho vyplývá, že autistický projevy by mohly vlastně být projevem extrémních mužských vlastností jako např. menší schopnosti empatie, smysl pro přesnost, větší samotářství, horší vyjadřování atd.

(Jen něco do závorky: Existuje také možnost, že autismus a schizofrenie jsou vlastně protipóly. V genomu bylo nalezeno místo, které je u autistů duplikováno (sekvence se opakují) a u schizofreniků deletováno (sekvence schází). Pokud se sekvence opakují dojde k vývoji většího mozku a autismu, pokud chybí dojde k vývoji menšího mozku a schizofrenii? )
Naposledy upravil Razorka Tektzby dne 22 led 2013, 19:50, celkově upraveno 1
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Razorka Tektzby

Mysterian
 
Příspěvky: 3631
Obrázky: 1
Registrován: 10 čer 2011, 10:10
Bydliště: Doma :D

Na ruce: 8,971.06
Banka: 2,637.23

 Poděkoval za: 54 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 115 příspěvky

Karma: 12
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Sam Tektzby » 12 srp 2012, 22:52

Ono nejdůležitější je předem si uvědomit sebe sama, co dotyčný je. Já se obával toho, jestli se u mě nebude například jednat o nějakou psychózu a abych neskončil ve čtyřiceti jako masový vrah z myšlenek zločince :D Každopádně, jde o to udělat si takový vnitřní kodex a soubor, jak já sám říkám, sociálních masek. Moc nezírat ostatním do očí, nebo na ně samé a pak už jen naučit se s tím žít. Ono není to lehký být Asperger, nebo jak říkají ostatní Aspík (já preferuju Asparágus a to ve výsměchu moderní psychologii :P ), každopádně jsi to sepsala překrásně lásko moje překrásná :-* :-*
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sam Tektzby

Site Admin
 
Příspěvky: 9303
Obrázky: 3
Registrován: 10 čer 2011, 12:57
Bydliště: Sídhe

Na ruce: 7,176.62
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 73 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Karma: 7
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Arpaix » 13 srp 2012, 08:00

Velmi dobre napsane, Razorko. Vy znate nekoho s touto diagnosou?
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág
 
Příspěvky: 1912
Registrován: 20 bře 2011, 14:30
Bydliště: Siilinjärvi

Na ruce: 8,168.88

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Karma: -1
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod austovab » 13 srp 2012, 11:57

Jo mrkam, fakt hezky popsany...diky Razorce :-) a jinak, muj syn 3 roky: jeho gestum a mimice nekdy okoli opravdu nerozumi - napr. doslova zira na ostatni deti ze dvou cm a smeje se jako blazen. Do oci nekouka nikomu kdo ho nezajima napr kdyz ho oslovi nejaka pani na ulici. Taky dokaze dlouho koukat na buben od pracky kdyz se pere pradlo. Nesnasi kdyz si manzel piska nebo zpiva. Hodne se vzteka kdyz se veci deji jinak nez by si pral. Neni mozne mu vysvetlit, ze to co chce delat bude mozne az pote co se udela neco jineho. Chce vsechno hned. Napr kdyz ma zizen opakuje to porad dokola nez mu dam napit. Je mu jedno ze mam spinave ruce od vareni, ktere si musim nejdriv umyt apod...Jinak je strasne citlivy, mily, ma ohromny smysl pro humor a rad je stredem pozornosti. Oslavy narozenin mu jsou vcelku putna, nesnasi veci na sebe ktere maji zip apod....je toho opravdu hodne a protoze nemam dobre zkusenosti s psychology zatim nic nepodnikam. Ucim se ho brat jaky je, jen mi dela problemy trpelivost. Jsem vybusna povaha a kdyz me po opakovanych vyzvach po dobrem ignoruje tak nekdy vybehnu a rvu jako lev v lepsim pripade ho jeste serezu. A to je blby. Je pak zmatenej a nervozni. Neni se ostatne cemu divit, to by bylo mozna i naprosto zdrave dite.....Zvlastni je, ze i kdyz mu 1000x vysvetlim, ze nema hazet kameny na gril, tak 30x ho za to potrestam, jde a s usmevem je tam hodi znovu jakoby se to predtim nikdy neresilo. Diky Razorce a jejimu polopatickemu popisu se pomalu smiruju s tim, ze nam doma roste asparagus :-)
Celý život čekáte na Někoho, kdo vám porozumí a bude vás přijímat jací jste. Nakonec zjistíte, že ten Někdo jste celou tu dobu byli vy sami...
Uživatelský avatar
austovab

Školák
 
Příspěvky: 12
Registrován: 09 srp 2012, 12:41

Na ruce: 6.54

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Karma: 0
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Jack O´ Lantern » 13 srp 2012, 12:13

Zajímavé info :))
Procházíš-li temnotou či temnými časy,hledej světlo.Není-li světlo,rozsviď baterii. :D
Uživatelský avatar
Jack O´ Lantern

Středoškolský čaroděj
 
Příspěvky: 273
Registrován: 25 říj 2011, 08:25
Bydliště: Modrá planeta

Na ruce: 0.00

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Karma: 0
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Sam Tektzby » 13 srp 2012, 13:38

Ono je to jednoduchý, pokud se jedná o diagnostiku musí se kladně odpovědět na následující (jedná se o dignostiky podle skupin DSM IV a MKN-10):

A. Kvalitativně narušená sociální interakce, přičemž se projevují alespoň dva příznaky:

1. výrazně narušené neverbální chování v řadě aspektů, například pohled z očí do očí, výraz tváře, tělesný postoj, gesta při konverzaci
2 neschopnost navázat vztahy s vrstevníky odpovídající vývojové úrovni
3. nedostatek spontánního zájmu o sdílenou radost, zájmy či cíle ve společnosti druhých lidí (například absence ukazování, přinášení či zdůrazňování předmětu zájmu druhým lidem)
4. nedostatek sociální a emocionální vzájemnosti

B. Omezené opakující se či stereotypní vzorce chování, zájmů a činností, přičemž se projevuje alespoň jeden příznak z níže uvedených:

1. pohlcující zaujetí pro jednu či více stereotypních zálib s přísně vymezenými pravidly, které se od ostatních liší intenzitou nebo předmětem zájmu
2. nepružné dodržování specifických rituálů či rutinních činností a bezvýhradné lpění, aby nebyly porušeny
3. stereotypní a pravidelně se opakující pohybové manýrismy (například kmitání či kroužení rukou nebo prsty; pohyby celým tělem)
4. trvalé zaujetí částmi předmětů nebo objekty

C. Poruchy zapříčiňují klinicky významné narušení sociálních, pracovních či dalších významných aspektů života

D. Nedochází ke klinicky významnému opoždění řečového vývoje (například jednotlivá slova ve dvou letech, slovní spojení udržující komunikaci ve třech letech)

E. Nedochází ke klinicky významnému opoždění kognitivního vývoje, úroveň sebeobsluhy a adaptivního chování (kromě sociální interakce) odpovídá věku; zvědavost ohledně okolí v dětství je v normě.

F. Nejsou splněna kritéria pro diagnostiku jiné specifické pervazivní vývojové poruchy ani schizofrenie.


Tak a teď druhá část


A. Z celkového hlediska nedochází ke klinicky významnému opoždění mluvené řeči, schopnosti rozumět řeči ani kognitivního vývoje. Podmínkou diagnózy je, aby do dvou let jedinec používal jednotlivá slova a do tří let se naučil používat komunikativní fráze. Sebeobsluha, adaptivní chování a zvědavost týkající se okolí by během prvních tří let měly odpovídat standardnímu intelektovému vývoji. Milníky motorického vývoje jsou však opožděné, běžná je pohybová neobratnost (není však nezbytným diagnosticky významným projevem). Běžně se vyskytují speciální dovednosti, jimiž jedinec bývá pohlcen, avšak ani ony nejsou jedním ze základních předpokladů ke stanovení diagnózy.

B. Kvalitativní odchylky ve vzájemné sociální interakci se musejí projevovat alespoň ve dvou níže uvedených oblastech:

a) neschopnost udržet přiměřený pohled z očí do očí, užívat výraz tváře, tělesný postoj a gesta pro účely usměrňování sociální interakce

b) neschopnost navazovat (způsobem přiměřeným mentálnímu věku a navzdory četným příležitostem) vztahy s vrstevníky založené na sdílení zájmů, činností a prožitků

c) absence sociálně-emocionální vzájemnosti projevující se narušenou či odchylnou reakcí na citové projevy druhých lidí, případně nedostatečná přizpůsobivost chování podle sociálního kontextu nebo chabé propojení sociálních, emocionálních a komunikativních vzorců chování

d) absence spontánního vyhledávání přítomnosti vrstevníků, s nimiž by jedinec mohl sdílet radost, zájmy či úspěchy (například absence ukazování, přinášení či zdůrazňování předmětu zájmu druhým lidem)


C. U jedince se projevuje neobyčejně silný a úzce vymezený zájem, případně omezené, opakující se a stereotypní vzorce chování, zájmy a činnosti, a to přinejmenším v jedné z následujících oblastí:


a) pohlcující zaujetí zálibou se stereotypním a opakujícím se vzorcem, která je abnormální svým obsahem nebo zaměřením; případně jeden a více zájmů vyznačujících se netypickou intenzitou a precizně vymezenou povahou, avšak bez abnormalit v obsahu nebo předmětu zájmu

b) nutkavé zaujetí nefunkčními rutinními činnostmi či rituály

c) stereotypní a opakující se pohybové manýrismy obsahující buď kmitání či kroužení rukou, případně prsty, anebo pohyby celým tělem

d) silné zaujetí částmi předmětů nebo nefunkčními prvky hraček (například barvou, vjemem při doteku jejich povrchu, hlukem či vibracemi, které produkují).

Pro tyto jedince nebývá příznačné, že by se vyznačovali buď pohybovými manýrismy, nebo zájmem o součásti předmětů anebo nefunkční prvky hraček.

D. Poruchu nelze připisovat jiným formám pervazivních vývojových poruch, simplexní schizofrenii, schizotypní poruše, obsedantně-kompulzivní poruše, anankastické poruše osobnosti, reaktivní a dezinhibované poruše příchylnosti v dětství.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sam Tektzby

Site Admin
 
Příspěvky: 9303
Obrázky: 3
Registrován: 10 čer 2011, 12:57
Bydliště: Sídhe

Na ruce: 7,176.62
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 73 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Karma: 7
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Razorka Tektzby » 13 srp 2012, 15:44

Jsem ráda, že je ten článek pro vás přínosem a zajímavej snažila jsem se to skutečně napsat polopaticky, lidsky :)

Drahý: Právě ty a tvoje zkušenosti, rady, vidění různých situací budou velkým přínosem, a to jak pro lidi s AS, tak i pro lidi bez AS, a byl to i důvod, proč jsem tohle téma založila :-*

Arpaix: Ty ho znáš taky :)

Austovab: Podle popisu bych to i já viděla na AS :)
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Razorka Tektzby

Mysterian
 
Příspěvky: 3631
Obrázky: 1
Registrován: 10 čer 2011, 10:10
Bydliště: Doma :D

Na ruce: 8,971.06
Banka: 2,637.23

 Poděkoval za: 54 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 115 příspěvky

Karma: 12
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod austovab » 13 srp 2012, 15:47

No tak to je frkot Same! Psychologie me zajima od 15 let (je mi 34) a diky tomu jsem vasemu prispevku celkem rozumnela :krec: jinak bych byla asi v prcicich.... Zajimave a komplikovane zaroven. Jsou tam prvky ktere identifikuju u syna ale spousta z nich je tezko rozpoznavatelna. Tapu v tom a uvidim jak se to vyvine dal. Ted by mel jit do skolky a tam se uvidi. Blby je, ze nekdy nevim co s nim a jak se k nemu chovat. Pokud mi nerozumi a jecim na nej tak to neni OK. Diky vsem za prispevky od indigovych deti jsme se dostali az na Aspiky !001! hezky! mejte se
Celý život čekáte na Někoho, kdo vám porozumí a bude vás přijímat jací jste. Nakonec zjistíte, že ten Někdo jste celou tu dobu byli vy sami...
Uživatelský avatar
austovab

Školák
 
Příspěvky: 12
Registrován: 09 srp 2012, 12:41

Na ruce: 6.54

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Karma: 0
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Arpaix » 13 srp 2012, 20:41

Velmi krasny prispevek od Razorky, dekuji Vam,i Sama.
Musim se ale smat jak Austovab rika" Roste nam doma Asparágus". Toto neni zadna choroba ktera ovlivnuje inteligenci,a tito jedinci mohou byt i velmi inteligentni a odbornici ve sve profesi. Tito lide jsou, pokud je neco zaujme, velmi peclivi,soustredeni,a mohou opravdu ve svem oboru dosahnout vysledku.
Ja mam take dosti jednostranne zajmy,ale v nich snazim se ziskat znalosti, vedomosti a studuji historii i cele hodiny denne a kdyz mne neco bavi, tak u toho vydrzim. Kdyz mne vsak neco nezajima, tak se ani nepodivam.
V mem detsvi a mladi v 70.letech jeste takove diagnosy nebyly zname.S tim" Asparágusem" mam asi spolecne, soustredeni a vytrvani u jedne veci!
Velmi dobre napsane, dekuji Vam Razorko i Same.
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág
 
Příspěvky: 1912
Registrován: 20 bře 2011, 14:30
Bydliště: Siilinjärvi

Na ruce: 8,168.88

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Karma: -1
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Razorka Tektzby » 13 srp 2012, 21:48

Ony jsou si indigový děti, asparágový a autistický mnohem blíž než by se mohlo zdát. Jedna z teorií je, že jsou o lvl (dimenzi?) jinde :)
Thx Arpaix a není vyloučený, že jsi i ty "Asparágus" :) Ono může mít AS víc lidí než by se čekalo, jde o to v jaké intenzitě.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Razorka Tektzby

Mysterian
 
Příspěvky: 3631
Obrázky: 1
Registrován: 10 čer 2011, 10:10
Bydliště: Doma :D

Na ruce: 8,971.06
Banka: 2,637.23

 Poděkoval za: 54 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 115 příspěvky

Karma: 12
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Sam Tektzby » 13 srp 2012, 21:51

A i o to, zda to u Vás v rodině nebylo. Je to dědičný :)
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sam Tektzby

Site Admin
 
Příspěvky: 9303
Obrázky: 3
Registrován: 10 čer 2011, 12:57
Bydliště: Sídhe

Na ruce: 7,176.62
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 73 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Karma: 7
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Arpaix » 14 srp 2012, 09:41

Ja toto nevim, v 70.letech v dobe meho detstvi toto jeste nebylo zname. V te dobe jeste nebyla lekarska veda na takove urovni jako je dnes.
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág
 
Příspěvky: 1912
Registrován: 20 bře 2011, 14:30
Bydliště: Siilinjärvi

Na ruce: 8,168.88

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Karma: -1
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Arpaix » 14 srp 2012, 09:51

Ja se v tomto vidim take. V oboru ktery mne zajima, historii Svatych Tribunalu, mam opravdu hluboke znalosti, zabyvam se tim 30 let, to same kanonicke pravo od 13.stoleti. V tomto znalosti mam. o se ale tyka bezneho zivota, v tom mam velke problemy. Napriklad denni rytmus, ja ponocuji a pak je tezke vstavat v 6 do prace a pracovat cely den v zamnestnani, a pro mne je tezke zvladnout domaci prace, uklid, starost o domacnost..v tom mi pomaha pritel, jsem velmi neprakticka v tomto. Co se tyka studium historie Inkvisice, nad tim vydrzim hodiny, pisi o tom po celem svete, shanim materialy po celem svete. To same, ja mam talent na reci a hovorim plynule 5 reci a dobre 3. Zvladam 8 reci,ale mam potoze najit pritele, neb mam zajmy ktere nejsou obvykle, zvlaste ve Fisnku kde ziji. Pripadam si zde osamocene, opustene, lide mne nerozumi, s lidmi zde si nemam absolutne co rici, mam zcela jine zajmy nez 99.9% obyvatelstva.
A tak muj spolecensky zivot je mnoho prostrednictvim netu, neb lidi s mymi zajmy najdu spise ve Spanelsku, jizni Americe nez ve Skandinavii kde ziji.
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág
 
Příspěvky: 1912
Registrován: 20 bře 2011, 14:30
Bydliště: Siilinjärvi

Na ruce: 8,168.88

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Karma: -1
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod austovab » 14 srp 2012, 12:52

No Arpaix, myslim ze mate tady na zemi poslani, pro ktere jste predurcena. Je jasne ze lide se specifickymi zajmy pusobi jako podivini. Ale ja mam zkusenost s tim, ze kdyz mi takovi lide dovoli blize se seznamit, jsou moc fajn a co se tyce moralnich a charakterovych rysu, kam se hrabou "normalni" lide. Jeste ze mame k dispozici internet a lide s takovymi zajmy mohou najit sve partnery i diskuzi. Chapu, ze pokec s obycejnym clovekem nema pro vas z odborneho hlediska prinos. Mam znameho ktery sbira zarovky a fascinuji ho autobusy MHD. Je tim primo posedly a ma v tomto neuveritelne znalosti. Je podle meho nadprumerne inteligentni, vtipny ..ale bezny, prakticky zivot pro neho neni to prave orechove. Ale zase na druhou stranu, je lepsi byt neprakticky a mit nejake specificke znalosti, nez neprakticky a bez znalosti. To jsem treba ja :-) ted jsem rozvarila testoviny a na rozpalenou plotnu k tomu polozila plastovy box. Doma smrad jako blazen, sporak jako prase :-(... testoviny muzu zahodit. Domaci prace patlam jak se da ... takze v tomto nejste sama!
Jinak tady na tomto foru si pripadam dost mimo. Jsou tu lide, kterym nemam co predat. Koukam jako blazen, co tady ctu a jake maji nekteri z vas znalosti. Uz nekolik dni zde listuju napric ruznymi tematy a jsem z toho vedle. Vnitrne ale citim, ze tu nejsem nahodou. Napr magie a nadprirozeno je pro me velmi respektovane tema.Vubec ho neberu na lehkou vahu. Myslenkam a vuli prikladam obrovsky vyznam. Mam dve deti a prvni porod byl pro me takovy horor, ze jsem na sobe zacala pracovat a to predevsim na sve vnitrni dusevni urovni. Druhy porod byl pro me temer "mystickym" zazitkem. V pozitivnim smyslu. Dokazala jsem prehodit ve sve hlave vnimani bolesti a prekonala strach, ktery me v tomto ohledu temer stravoval. Neverila jsem ze je to mozne. Jsme presvedcena, ze sila mysli je nekonecna. Neda se to slovy vyjadrit. Z magie jako takove mam velky strach. Jsem hodne vnimava a citliva, mam obavu ze by mne mohla jeji (moje) sila opanovat a dovest na zcesti. Proto si zde ctu a nechavam vse jeste plynout. Obdivuju lidi, kteri sem napisou ze chteji zacit s magii a ptaji se co si k tomu "koupit". Myslim, ze v tomto oboru je zapotrebi pokora a hlavne trpelivost.
Celý život čekáte na Někoho, kdo vám porozumí a bude vás přijímat jací jste. Nakonec zjistíte, že ten Někdo jste celou tu dobu byli vy sami...
Uživatelský avatar
austovab

Školák
 
Příspěvky: 12
Registrován: 09 srp 2012, 12:41

Na ruce: 6.54

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Karma: 0
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Arpaix » 14 srp 2012, 19:01

Ja zase varim rada, podivejte pod ty recepty, vareni je prae to co mi jde a bavi. Ale k uklidu se mi moc nechce, a s lidmi zde ve Finsku si nemam co rici. V praci lide mluvi o rodine, ja rodinu nemam, ziji s 2 kocoury rasy ragdoll, oni jsou ma rodina,a me zajmy jsou hlavne ten stredovek,. Kdyz tak se podivejte zde jak pisi pod "uceni starych mistru".
Ja najdulidi, kteri maji podobne zajmy jako ja, historie Svatych Tribunalu, ale ziji vetsinou ve Spanelsku, Francii, jizni Americe, Portugalsku. Ve Finsku, kde ziji ja nikoho nemam, s temi lidmi zde si nemam co rici. Ziji 450km od mesta Helsinki,a lii zde zajima rybareni, lesnictvi, sport, presne to, co nezajima mne. O sport se nezajimam a sbirani lesnich plodu mne take nelaka. Jeste k tomu zde neni zadna historie, zadna gotika, nic zajimaveho, je to mlada zeme, vse moderni.Ja miluji umeni romanske a vrcholnou gotiku.Zila jsem ve Francii, Spanelsku, CR a ted ve Finsku,a to je uplne jina zeme ajina mentalita nez v jizni ci stredni Evrope. Kdzy tak se podivejte, vice psala jsem pod ta "hobby" a pak "uceni starych mistru".
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág
 
Příspěvky: 1912
Registrován: 20 bře 2011, 14:30
Bydliště: Siilinjärvi

Na ruce: 8,168.88

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Karma: -1
Re: Aspergerův syndrom

Příspěvekod Sam Tektzby » 16 srp 2012, 21:22

Takže jsem našel docela dobrý pohled na Asparágy :P

Kód: Vybrat vše
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095946610-diagnoza/194-aspergeruv-syndrom/video/
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sam Tektzby

Site Admin
 
Příspěvky: 9303
Obrázky: 3
Registrován: 10 čer 2011, 12:57
Bydliště: Sídhe

Na ruce: 7,176.62
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 73 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Karma: 7
Další

Zpět na Životní zkušenosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníkůZásady ochrany osobních údajů