Bludne uceni Jana Husa

Veškere vyřešené temata

Bludne uceni Jana Husa

Příspěvekod Arpaix » 08 lis 2015, 15:29

S hruzou vidim ze i na finske TF uctivaji Husa, jako ceskeho narodniho hrdinu a podle nich to byl pry "vynikajici teolog"!!!
Uvedu tedy i zde jak to vlastne s uceni Husovym bylo a ceho se tezke bludy tykaly.
Hlavni uchylky od uceni Cirkve svate katolicke obsahuje jeho spis " de Ecclesia"- o Cirkvi, jez obsahuje 23 kapitol.
Nebudu to rozvadel cele, jen ty nejzakladnejsi body.
Tedy uceni o praedestinaci, ktere rika:Ze Cirkev je spolecnosti vsech lidi pod kralem Kristem, ale je dvoji-a to ovci a kozlu a svatych a bezboznych.
Svata Cirkev katolicka je pak spolecnosti predurcenych (praedestinati) k spaseni a ma 3 casti:
- bojujici
- spici
-viteznou.
Bojujici zde na zemi, spici v ocistci a vitezna v nebi.
Je apostolska a apolstolove ji zalozili svou krvi- jset spojena s virou a laskou.
V Cirkvi v sirsim slova smyslu jsou tez predvedeni( praesciti), jako napr.v tele vykaly.
- ale tyto veci nejsou udy a jdou pak z tela ven, atk i tito paresciti- predvedeni jsou v Cirkvi ale nejsou z Cirkve.
Jsou krestany jen podle jmena,ale nejsou predurceni, zadne postaveni a tedy ani lidska volba necini nikoho clenem Cirkve, nybrz jen predurceni. Coz je velmi tezky blud proti uceni Cirkve svate katolicke!!
Cirkve se podle Husa jmenuje Cirkvi rimskou jen proto ze nejvetsi cast krestanu pochazela z Rima a Rim byl sidlem krestanu. Papez a kardinalove podle Husa nejsou hlava ani telo Cirkve, nebrz Kristus, a predurceni. Vira pak nemusi znati dogmata, hlavni je vira a Pismo svate.
Ponevadz vira je zjeveni, nemuze byt obsah jiny nez ktery zjevil svaty Duch v Pisme. Bulam papezskym a vyroku svetcu podle Husa verit nelze.
Zakladem Cirkve podle Husa neni sv. Petr a papezove, nybrz Kristus.
Moc klicu nedostal Petr s nastupci, nybrz Cirkev Petrem predstavena.
Hus totiz podle starsiho vykladu slova Evangelia. Ty jsi Petr, to jest skala- na te vzdelam Cirkev svou, nevyklada slovo Petr ve´smyslu skala_ Petr, mini nikoliv Petra, nybrz predchazejici v Evangeliu slova Petrova. Ty jsi Kristus, syn Boha ziveho-a na tomto vyznani Petrove Kristus stavi Cirkev. Tak kazal Hus.

V Cirkvi neni podle Husa rozdilu mezi knezem a biskupem, a Hus stavil vse jen na Pisme a nedbal ze podle Stareho zakona se ma hledati v pochybnych pripadech rozhodnuti u nejvyssiho kneze"- N ato Hus nedbal zcela.
Hus vykladal ze Novy zakon rusil Stary, ze jen Pismo a ne lidska autonomie rozhoduji. Tradici neuznaval.
Nakonec se obratil proti uceni o poslusnosti, podle nehoz je zaslusne papeze poslouchati. Tu Hus opet ucil, ze papez se muze mylit,a kdyz se myli, pak ze neposlusnost papezi jest poslusnosti Kristu. Papez,pokud je hrisny, lid ma byt neposlusen jeho rozkazum.
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág
 
Příspěvky: 1912
Registrován: 20 bře 2011, 14:30
Bydliště: Siilinjärvi

Na ruce: 8,168.88

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Karma: -1
Re: Bludne uceni Jana Husa

Příspěvekod Arpaix » 08 lis 2015, 15:47

U sv. Augustina je nepochybně ctnost nadpřirozeného řádu darem milosti avšak ctnost, ale nikde Augustin netrvdí, že tato milost vylučuje svobodnou vůli, milost totiž svobodu neruší, ale zvětšuje, avšak i bez milosti posvěcující je člověk svobodný a je schopen přirozených dobrých skutků jak učí Církev proti Lutherovi. Člověk o vlastní vůli bez pomoci milosti pomáhající není schopen žádného nadpřirozeného skutku ani, ale hrubě se mýlíte, když tvrdíte, že dostačující první milost k akceptaci víry nemají všichni.

Je zcela jisté, že Bůh protože Kristus za všechny zemřel, a nikdo kdo odmítl víru nemůže tvrdit, že neměl dostačující milost. Kdyby Bůh zavrhl do pekelného ohně za nepřijetí víry někoho, komu by k tomu nedal dostačující milost, nebyl by to dobrý Bůh, ale ohavný tyranský moloch. Je nutno odmítnout proti Jansenovi, že vitřní milosti se nikdy nedostává odporu (srv. Cum occasiona ze 31.5.1653 věta 2.), na druhou stranu je aktuální milost vždy účinná, jak vysvětluje Angelicus, tudíž musí exeistovat ještě od aktuální milosti odlišná pomáhající milost toliko dostačující, které odporováno bývá. Jestliže by někteří tuto milost neměli a bez ní nebyli schopni víry naděje a lásky, byla by Boží přikázání nesplnitelná, což je první heretická věta Janseniova. Takže na všechny nepřichází pouze milost pomáhající aktuální a pouze v tomto smyslu je nutno chápat, že ta milost nepřichází na všechny, protože u některých se dostačující milost setká s odmítnutím vůle a je neúčinná.

Nutno zároveň z Augustina konstatovat, že obtížnější přikázání jsou bez silnější milosti než jen dostačující nesplnitelná přímo jen s ní avšak jsou splnitelná nepřímo tak, že dostačující milost dostačuje k tomu, aby si slabý člověk neomylně vyprosil aktuální milost k překonání pokušení, tato pak pravidelně není dána těm, kteří se pravidelně nemodlí: Kdo se modlí (pravidelně s vírou a pokorně) určitě se spasí, kdo se nemodlí zahyne (sv. Alfons O modlitbě). První milost si však vyprosit nelze, je úplně zdarma, lae dostupné všem, kterým se přikazuje věřit.
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág
 
Příspěvky: 1912
Registrován: 20 bře 2011, 14:30
Bydliště: Siilinjärvi

Na ruce: 8,168.88

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Karma: -1
Re: Bludne uceni Jana Husa

Příspěvekod Arpaix » 08 lis 2015, 15:51

A těch pojetí je víc, mně přijde nejpropracovanější a nejúplnější to, co zastával sv. Alfons: každý má dostačující milost, která stačí k lehčím úkonům jako je modlitba a spoluprací s touto milostí modlitbou nám Bůh dává vyprošené aktuální milosti. Molina má prvdu v tom, že když člověk spolupracuje svou vůlí s dostačující milostí, činí z ní účinnou. Avšak v případě těžších úkonů a odporu k velkým pokušením nutno počítat ze zvláštními aktuálními milostmi, které na výpros Bůh dává, ježto to síbil a pacta sunt servanda dodržuje.

Otázka je, v čem spočívá ta aktuální milost a její neomylný účinek a to zejména ve vztahu ke svobodě. Já si to představuji zhruba jako oheň v kamnech, tu dostačující jako trošku žhavé uhlí, které se dá snadno uhasit a úkony modlitby a Božských ctností jako foukání do toho lehce žhavého. Čím více se na žhavé uhlí fouká, tím více je oheň promění v sebe a když je dostatečně žhavo, tak to hrnek vody už neuhasí. Pochopitelně, že tomuto ohni je nutno stále přikládat a přifukovat, přidušují ho i písek, hlušina, tj. hříchy lehké a každá radost z něčeho jiného než je Bůh, protože i z časných věcí (piva, manželky, ctností, bohatství, pečínky) se můžem radovat jedině v Bohu a pro Boha. Augustiniáni akt. milost chápali jako jakési delcatatio z dobra, které si svou povahou a intenzitou vždy nakloní svobodnou vůli a dodávám, je tím silnější, čím je uhlík rozžhavenější čím méně svinstva, smetí a příměsí v něm je.
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág
 
Příspěvky: 1912
Registrován: 20 bře 2011, 14:30
Bydliště: Siilinjärvi

Na ruce: 8,168.88

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Karma: -1
Re: Bludne uceni Jana Husa

Příspěvekod Sam Tektzby » 12 lis 2015, 01:58

Učení Husovo není bludné, naopak se dá shrnout do bodů:

1.)Kážeš-li vodu pij vodu
2.)Lidskému lidské, božskému božské

S čímž já naprosto souhlasím a to se ke křesťanství nehlásím.
Ono popravdě papež si vždy užíval luxusu, zatímco lidé trpěli a nikomu svatý stoličce to vůbec nevadilo.
Například ten tvůj Torquemada co prosadil mučení lidí, aby se přidali k církvi.
Nebo umučení cca dvou tisíc lidí, co se povětšinou ze židovstva nenechali násilně překřtít.
Nebo jeho oblíbené vyjíždky s družinou, které by se dnes dali nazvat pogromy to taky nebylo moc košér.
To teda nepočítám křížové výpravy a hony na čarodějnice.

Ke všemu i dnešní mnišstvo souhlasí, že křesťaství není tak jak by si to Kristus přál.
Neříkal on náhodou:"Je jednodušší pro velblouda projít uchem jehly, než pro bohatého do nebe se dostati?"
Co by asi dělal strejda Tomáš od Torquemádů, kdyby tohle slyšel :D
Ono celou tu jeho kariéru jsem viděl kolikrát u lidí co se jmenovali A.Hitler (ten taky přeučoval a popravova) a nebo co batůška Stalin (pravda ten rovnou střílel) XD

Finální opulence a jejich uzavřená neprogressivita, jenž se řídí názory ze století kdy se tvrdilo že kočky a žáby jsou démoni, to právě spíše jenom stolici ubližuje a to řeklo zase samo mnišstvo, italské mnišstvo.
Nedávno jsem slyšel krásné vyjádření jednoho františkána, co otevřeně řekl že Kristus nikdy nebyl proti homosexualitě, že Ježíš je díky tváři dnešního křesťanství až šestý nejoblíbenější svatý a že absolutně nesouhlasí s papeženci.

To asi mluví samo za sebe.
Ještě finálně doporučím film Billa Mahera, který se jmenuje Proboha.
Tam se to překrásně všechno pobírá.

Takže když to zglobalizuju, křesťanství je špatný ale Ámose pořád budu brát raději než tvýho Torquemasu a to z toho důvodu, že byl lidskej.
Zatímco tvůj vzor byl spíše nevyrovnaný maniakální zvíře, co se vzhlédlo ve fanatismu náboženství, co v tý době bylo in.

Ono myslíš si, že kdyby vyrůstal v Indii, že by pod hinduismem a nebo budhismem nebyl lepší?
Já ti odpovím, ano byl by lepší protože tamty náboženství nezneužívaj moc ale koukaj se na lidi tak jaký jsou.

Jo jinak nakonec, tohle není urážení.
Všechno co jsem napsal je podložený.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sam Tektzby

Site Admin
 
Příspěvky: 9326
Obrázky: 3
Registrován: 10 čer 2011, 12:57
Bydliště: Sídhe

Na ruce: 7,264.62
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Karma: 7
Re: Bludne uceni Jana Husa

Příspěvekod Razorka Tektzby » 18 lis 2015, 00:36

Naprosto souhlasím a Proboha můžu jen doporučit, stačí zadat Proboha online a hlavně se na to podívat :p Všechna náboženství popisují to samé a všechno už tu bylo :p
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Razorka Tektzby

Mysterian
 
Příspěvky: 3637
Obrázky: 1
Registrován: 10 čer 2011, 10:10
Bydliště: Doma :D

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,648.23

 Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Karma: 12

Zpět na Archiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


cron

Zásady ochrany osobních údajů