Fakta o ALS

Fakta o ALS

Příspěvekod martink » 29 srp 2013, 23:06

Začátek ALS je plíživý, začíná svalovou slabostí nebo ztuhlostí jako jedním z prvních příznaků. Následuje nevyhnutelná progrese ochabování a paralýzy svalů končetin a trupu stejně jako svalů ovládajících základní funkce jako řeč, polykání a dýchání.

Ve většině případů nejsou postiženy mentální schopnosti a ALS není nakažlivá.

Je zjištěno, že ALS je odpovědná za 2 úmrtí na 100.000 lidí ročně. Mnohem více lidí zemře každý rok na ALS než na Huntingtonovu chorobu nebo roztroušenou sklerózu.

Každý rok je v USA diagnostikována ALS u více než 5.000 osob. Výskyt ALS (2 na 100.000 lidí) je pětkrát vyšší než u Huntingtonovy choroby a přibližně stejný jako u RS. Bylo zjištěno, že až 30.000 Američanů může tuto chorobu v současné době mít.

Průměrná délka života ALS pacientů se pohybuje cca od 2 do 5 let od diagnózy. Polovina postižených žije déle než 3 roky od diagnózy.

Kolem 20% pacientů žije 5 nebo více let a až 10% přežívá déle než 10 let a 5% žije 20 let. U některých pacientů dojde k zastavení progrese a u malého množství lidí dojde k reverzi příznaků.

ALS se vyskytuje po celém světě bez ohledu na rasové, etnické nebo socioekonomické podmínky.

Současná léčba ALS je zaměřena na zmírnění symptomů, prevenci komplikací a udržení co nejvíce funkcí a kvality života. Většina pacientů v pozdějších stádiích nemoci potřebuje pomoc ošetřovatele.

V roce 1991 tým vědců financovaný ALSA zjistil, že familiární ALS je spojena s chromozomem 21. V roce 1993 výzkumný tým identifikoval defektní SOD1 gen na chromozomu 21 jako zodpovědný za mnoho případů familiární ALS. Následující studie určily více než 60 mutací (strukturálních defektů) SOD (superoxid dismutáza) enzymu, které mění schopnost enzymu chránit motoneurony před poškozením způsobeným volnými radikály. Tyto studie naznačily budoucích možnosti terapie jak pro familiární, tak pro sporadickou formu ALS. Je však potřeba mnohem více výzkumů SOD enzymu. Také je třeba vyloučit vliv jiných genů nebo chromozomů v ALS.

Finanční náklady rodin pacientů s ALS jsou neobyčejně vysoké. Bylo vypočteno, že v pokročilých stádiích může péče o pacienta dosahovat v průměru 200.000 dolarů za rok. Rodinné či pacientovy úspory jsou rychle vyčerpány, protože s péčí o pacienta s ALS jsou spojeny mimořádně vysoké platby.

Rilutek®, první lék měnící průběh ALS, byl schválen FDA koncem roku 1995. Tento antiglutamátový lék je schopný prodloužit život pacientům s ALS minimálně o několik měsíců a novější studie naznačují, že dokáže zpomalit progresi nemoci, což umožňuje pacientům život v lepším funkčním stavu. Rilutek vyrábí firma Aventis Pharmaceuticals.

Kód: Vybrat vše
zdroj: www.ereska.cz
martink

Webmaster
 
Příspěvky: 1699
Obrázky: 0
Registrován: 18 srp 2007, 11:39
Bydliště:

Na ruce: 31.16
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 11 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 16 příspěvky

Karma: 3
Zpět na všeobecné informace o ALS

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníkůZásady ochrany osobních údajů