Jmeno ruze

Vše okolo filmu

Jmeno ruze

Příspěvekod Arpaix » 27 bře 2011, 17:13

Muj nejlepsi film je asi Jmeno ruze, i kdyz je v nem rada historickych nepresnosti. Ja film videla jiz v roce 1986, mam i doma na DVD,a moc se mi libi. To prostredi, ta musika, ta atmosfera, film se mi moc libi. A co Vam?
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Na ruce: 8,168.88

Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Re: Jmeno ruze

Příspěvekod Suloslav » 27 bře 2011, 19:45

Suhlasim s tebou, je to vyborny film s este lepsou atmosferou temneho stredoveku. tento film patri medzi mojich top 10.
Suloslav

Školák

Na ruce: 0.00

Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod Sarkyr » 27 bře 2011, 19:49

Doporučuji spíš knihu, ta se Eccovi povedla mnohem lépe, ale i tak je tenhle film dost dobrý. A kdyby se Ecco někomu zalíbil, Foucaltovo kyvadlo je taky síla.
Summa Scientia Nihil Scire
Sarkyr

Čaroděj

Příspěvekod Arpaix » 27 bře 2011, 22:19

Knihu jsem tez cetla a spisovatele Umberto Ecco mam velmi rada. V knize i filmu je vsak rada historickych nepresnosti. Jako Bernard Gui, ten byl opravdu inkvisitorem v letech 1308-1331, v meste Toulouse a pozdeji biskupem v meste Lodevé, ale on nezemrel nasilnou smrti,ale prirozene na zamku v Lauroux, blizko mesta Limoux v Languedocu.
Bernard Gui se narodil v meste Limoux, 8km od mista kde jsem se narodila ja. Ja jsem z vesnice Alet les Bains, 8km od Limoux,a 40km od Carcassonne.
Bernard Gui je znamy tim ze napsal Practica inquisitionis haereticae pravitatis v roce 1323, v Toulouse, knihu pro inkvisitory, jak postupovat pri vyslechu kataru, beguinu, ale i necromantu..za svoji "karieru" on vyslychal pred 900 obeti a dal upalit 42 katarskych Parfaits ( perfecti, Dobre muze i zeny), dokonalych kataru.
Zemrel vsak starim. Zil v letech 1261-1331. On byl autenticka osoba. Stejne jako filosof Abélard, ktery je pohben v Parisi, na hrbitove Pére-Lachaise. / http://www.pere-lachaise.com/
na tomto hrbitove je pohrbena rada osobnosti Francie. Jinak atmosferu filmu Jmeno ruze mam moc rada.
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Příspěvekod Merlin z Teustoságu » 27 bře 2011, 23:42

!blazen!
Ctihodná Arpaix

Je to dobré dílo,
je i v rozhlasové hře zde na tomto odkazu si stáhni a poslouchej tu krásu , českých slov =)

http://www.uloz.to/hledej/?q=mluvene+sl ... category=1
'ss13' 'ss13' 'ss13'
Merlin z Teustoságu

Mysterian

Na ruce: 2,629.39

Poděkoval za: 2 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 29 příspěvky

Příspěvekod Arpaix » 28 bře 2011, 00:06

Dekuji Vam. Ceska rec se mi moc libi!!! Ten film mam moc rada,a videla jiz v roce 1986 kdyz jsem byla mlada,a hned si kupilá knihu a knihu mam i zde doma, i film na DVD. Film mam ve francouzskem prekladu, nebot neumim tak 100% anglicky ani cesky, a ja v tomto filmu chci rozumet vse a kazde slovo. Moje oblibena postava byl mlady mnich Adso, ale citim i se Salvatore, nebot tento muz byl tezce postizeny a upaleny zaziva, jako nevinny!! Libi se mi i bratr Remigius, ktery byl tlusty, mel rad dobre jidlo i alkohol i zeny,ale byl to srdcem dobry muz.
William de Baskerwill byl takovy suchy,zajimala ho veda,ale ne jak pomoci nevinnym lidem ktere Bernard Gui nechal mucit a upalit. Ve filmu zemreli na hranici 3 nevinni lide a Wilhelm neudelal nic na jejich zachranu.
Bernard Gui byl slepy virou v cirkev "svatou" a ve jmeno Boha mucil i nechal zaziva upalit nevinne lidi. Ta doba byla dukazem kam az vede slepa vira..v te dobe mela cirkev katolicka velmi silnou moc a inkvisice mohla soudit kazdeho kdo byl uznan vinnym i na zaklade denunciace. Jen proto ze Bibli vyklada jinak nez cirkev, jen za to ze pomaha "heretikum", jen za to ze nechodi ke zpovedi, mohl byt souzen i kdyz hostie mu padne z pusy. Za nacromancii , dnesni spiritismus, a praktikovani, byl trest smrti upalenim zaziva!
Cirkev se omluvila usty ´KarolWojtylam,ale dodnes jsou mezi "svatymi" rada inkvisitoru, asi nejznamejsi je Pius V. generalni inkvisitor Antinio Ghislieri (+1572), svaty papez, ktery nechal upalit zaziva tez okolo 40 lidi. Nevo svaty Petr, mucednik z Verony, ktery bojoval proti katarstvi a v roce 1252 byl zavrazden v Lombardii, jako dominikansky inkvisitor.
Cirkev se neomluvila a svoje uceni mastale stejne jako v dobe stredoveku. Tomas d´Aquino je stale uznavam i jeho Summa theologiacae z roku 1224, on byl tez theologem inkvisice.
A inkvisice stale existuje, jako Kongregace pro nauku viry. Soucastny papez byl v jejim cele.
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Příspěvekod Merlin z Teustoságu » 28 bře 2011, 00:17

!blazen!

Ono prostě je to krásně zabarvené dílo,
s tajemstvím pravdy o jedné církvi.
A není pochyb ,že co stalo se jednou ,
že neděje se i dnes =)
Merlin z Teustoságu

Mysterian

Příspěvekod Sarkyr » 28 bře 2011, 08:00

Arpaix: Jen k tomu Vilémovi z Baskervillu - on prostě neměl jinou možnost, než ty 3 nechat upálit. Co mohl dělat? Nechat se upálit spolu s nima? Vždyť právě o těchhle morálních dilematech celá kniha je. Někdo může fandit dolcinistům nebo Adsovi, někdo dokonce katolíkům. Myslím, že to není jen o době, ve které se to odehrávalo. Lidi se od té doby nezměnili, a kdyby mohli, upalovali by kacíře i dnes.
Summa Scientia Nihil Scire
Sarkyr

Čaroděj

Příspěvekod Merlin z Teustoságu » 28 bře 2011, 11:18

!blazen!

Jo to máš Sarkyre pravdu ,ještě že mám svoje dřevo.=)
Merlin z Teustoságu

Mysterian

Příspěvekod Arpaix » 28 bře 2011, 23:16

Mne jen bylo lito tech 3 nevinnych lidi, kteri byli na konci filmu upaleni zaziva.
Ale film se mi moc libil.Krasna hudba, atmosfera, vse. Moc se mi libil cely film.
Ale ve skutecnosti inkvisitor Bernard Gui zemrel prirozenou smrti. Ve filmu se nabodal na sve vlastni nastroje k torture a to se mi libilo, ale smrt v plamenech je daleko horsi, to je jedna z nejhorsich typu smrti.
Bernard Gui nechal opravdu upalit 42 katarskych vericich,a ja kdyz jsem zila ve Francii, tak jsem dlouho patrala, kde je pohrben. Zemrel 31.12.1331 v Lauroux v oblasti Hérault. Zemrel na zamku,ale zamek je jiz ruines. Dodnes mne zajima misto .a patrala i po hrobech dalsich inkvisitoru v jizni Francii.
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Příspěvekod Merlin z Teustoságu » 29 bře 2011, 08:48

!blazen!

Každá lidská duše ,má své hodnoty =)
A historie dokázala ,že smrt ohněm, není zas tak hrozná.
Merlin z Teustoságu

Mysterian

Příspěvekod Arpaix » 30 bře 2011, 22:19

Je to jeden z nejlepsich filmu ktery jsem videla. Ano, je to mnoho o moralce.
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Příspěvekod Arpaix » 13 kvě 2011, 00:26

Ted o tom premyslim..a myslim ze i dnes je mozne ze se v klasterech ztraceji lide!
Do klastera ani dnes nesmi nikdo jiny nez reholnici, knezi. I dnes to je prostredi izolovane od sveta, cirkev ani dnes mezi sebe neda laiky, v cirkvi je trvdy patriarchat,azadna demokracie.
Vatikan je dodnes nejvyce nedemokratickym statem a zena dodnes nema v cirkvi zadne slovo.
Cirkev dodnes uci to, co pred tisici lety,a dodnes jsou mezi "svatymi" inkvisitori jako Antonio Ghislieri - "svaty Pius V.,a uceni tohoto papeze, i jeho mse z roku 1572 se dodnes slouzi, i se uci podle Tridentskeho katechismu, od Antonia Ghislieri- Pia V.!
O tezkych zlocinech inkvisice se stale mlci, Vatikansky archiv otevrel jen cast v roce2004, ale 99% archivu je jeste uzavrena pred laiky. Soucastny papez kardinal Ratzinger stal v cele Kongregace svateho officia, drive inkvisice, ted kongregace pro nauku viry .. a vstup do klastera je i dnes naprosta izolace od sveta, zivot mezi 4 stenami,v celibatu,a klausura plati i dnes...co myslite Vy?
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Příspěvekod chmatak » 13 kvě 2011, 10:18

já jsem měl tu možnost, že jsem se omylem dostal do prostor kláštera želiv, který není zpřístupněn veřejnosti, byl jsem v jídelně, v chodbě kde mají své jizby pohyboval jsem se v celém jejich křídle, je to tak dva tři roky zpátky, opravoval se ten klášter a z vedlejšího hotelu se bylo možné dostat přímo do kláštera, za sebe můžu říct, že to tam na mě působilo docela depresivně a mě by se tam asi nelíbilo, strávit celý život v tichu a chladu polorozpadlého kláštera by asi pro mě nebylo, ale zase na druhou stranu to může někomu vyhovovat.
Memento mori
chmatak

Čaroděj

Obdržel poděkování za: 1 příspěvky

Příspěvekod Arpaix » 13 kvě 2011, 12:38

Take mam rada klastery, amiluji tu atmosferu ticha, chladu,a mam moc rada velmi stare i polorozpadle klastery. Do muzskeho klastera ja nemohu, jsem zena, ale rada navstevuji stare jiz neobydlene klastery, v Cechach napriklad Chotesov, ci klaster po rekonstrukci v Teple.
Navstevovala jsem klastery /neobydleme/ po cele Francii,ale mam rada i tvrze, zamky i hrady, velmi stare domu, miluji stare ruiny polorozpadle,a miluji dobu vrcholneho stredoveku a gotiku.
Ted nemohu cestovat, ceka mne operace a zkousky na VS a nova prace, ale hned jako bude mozne, tajk chci navstivit opet Francii,a i Belgii.
V Belgii se chystam navstivit starou ruinu klastera D´Aulne. http:///www.abbayedaulne.be/
Ja to misto jiz navstivila a chystam se tam znova. Co tomu rikate? Klaster d´Aulne je krasny!!
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Příspěvekod Arpaix » 13 kvě 2011, 12:39

to ma byt stranka http://www.abbayedaulne.be/
Arpaix

Vysokoškolský Mág