Kulový blesk v Čechách

Lochnesská príšera, Bermudský trojuholník...atd

Re: Kulový blesk v Čechách

Příspěvekod panter » 07 srp 2010, 05:34

Zaujímavé pokusy, ale nezaškodilo by priložiť foto alebo video,
pretože väčšina ľudí nerozumie týmto technickým termínom.
Nikdo jiný za vás neodtančí váš tanec.
Nikdo jiný neodzpívá vaši píseň.
Nikdo jiný nenapíše váš příběh.
panter

Čaroděj

Na ruce: 0.00

Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 2 příspěvky

Příspěvekod Klas Jaroslav » 07 srp 2010, 09:26

Ohledně čárových výbojů se širokým výbojovým kanálem se budu snažit umístit na internet spíše video.S fotem jednotlivého čárového výboje je to složité.Prostě nikdy člověk neví,u uvedených pokusů,kdy mezi standartními výboji dojde k výboji se širokým výbojovým kanálem.Já jsem sice už dvakrát tyto výboje natáčel .Prvně byly snímky strašně odlišné barvou od reality.Místo namodralých standartních blesků,byly zobrazovány tyto blesky výrazně modré.A u načervenalých výbojů se širokým výbojovým kanálem zobrazovali výbojový kanál skutečně široký správně,ale byl na videu bílý.Protože jsem s tímto stavem nebyl spokojen,tak jsem se dotazoval odborníků proč k tomu došlo.Prý byla špatně ,před natáčením,nastavena bílá barva.Snímky natáčené později byly sice barevně správně ,ale zato roztřesené.Momentálně nemohu nové vytvářet,protože děláme velkou přestavbu domu a též zateplení.Takže asi do podzimu mně nevyjde na opakování pokusů a natočení čas.Jedině,že bych umístil na internet to video se špatně nasnímanou barvou.Ale,já bych preferoval natočení raději pozdější se záběry i celého zařízení.
Klas Jaroslav

Školák

Na ruce: 130.53

Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod Klas Jaroslav » 10 led 2011, 19:01

Nyní již se mne podařilo natočit značné množství čárových výbojů se širokým výbojovým kanálem laboratorně.Právě při uvedených pokusech jsem zjistil,že základem uvedených načervenale zabarvených blesků jsou mikroskopické vodní kapičky,nacházející se v prostoru nastávajícího výbojového kanálu.Intenzita proudu u těchto blesků je mnohem větší než u blesků standartních.Intenzita proudu,v jednotce průřezu,naopak mnohem nižší,než u blesků standartních.Vlivem výboje se vodní kapičky vypaří a část molekul vody se rozloží na kyslík a vodík.Zpětná slučování na vodu a případně reakce vodíku s dusíkem,následující rozpady některých vyšších kysličníků dusíku a též přibrždění chemických reakcí atomu vodíku,obaleném molekulami vody s akumulací tepla širokého výbojového kanálu,společně umožňují trvání uvedeného úkazu až kolem dvou sekund.Právě natáčená videa ukazují,že perlový blesk nemá s kulovým bleskem nic společného.Po sestřihání natočených videí a umístění na internet doplním ,jak se je nauvedené možné dostat.O rozdělení širokého výbojového kanálu takzvaných červených blesků,na jednotlivé úseky ,se postarají shluky nabitých mikroskopických vodních kapiček,které postupují ovzduším,když narazí,v určitých úsecích, na uvedený výbojový kanál.Uvedené úseky ztmavnou.Vodní kapičky se vypaří.Stoupne tlak a tento tmavý úsek se začne rozpínat.To se někdy pozorovateli jeví jako postupné výbuchy postupující od perlového blesku.Jde o výbuchy ztmavlých úseků.Svítící úseky pomalu chladnou ,zmenšují se a přestanou zářit.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod panter » 10 led 2011, 21:22

Tak to bude zaujímavé pozrieť si to na videu. !no1
panter

Čaroděj

Příspěvekod Klas Jaroslav » 13 led 2011, 14:04

První červeně zabarvený blesk jsem vytvořil zcela nahodile ,na induktoru,který se před mnoha léty používal k léčitelství.Jde o obdoba induktoru,který je nafilmován ve filmu "Postřižiny".Tehdy jsem uzemnil jeden kontakt kondenzátoru o kapacitě 0,1 mikrofaradu.Ke druhému kontaktu kondenzátoru jsem přiblížil ,na vzdálenost několika centimetrů elektrodu induktoru.Vysokonapěťové trafo induktoru,je konstruováno jako autotransformátor.Takže při přeskočení jiskry se uzavře elektrický obvod,který je částečně též rezonančním obvodem.Pokud oscilací zůstane po každém výboji,na kondenzátoru další zbytkový náboj,tak se kondenzátor postupně nabíjí,až na hodnotu,kdy se tento náboj vybíjí ve formě načervenalého výboje se širokým výbojovým kanálem.Tento výboj ovlivňuje ohmický i indukční odpor vysokonapěťového trafa.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod soyss » 15 led 2011, 00:00

Tak toto bolo vážne zaujímavé, dobrý článok :) !no1
Čas je len ilúzia, lebo stále je teraz...
soyss

Učeň

Na ruce: 19.59

Obdržel poděkování za: 1 příspěvky

Příspěvekod Klas Jaroslav » 15 led 2011, 12:25

Při natáčení čárových výbojů,jsem zjistil,že video,oproti přímému pozorování ,zkresluje některé natáčené jevy.Například pokud natáčíme člověka v pohybu nevidíme žádnou odlišnost od normálního pozorování.Pokud však natáčíme čárové výboje a monitor videokamery,máme v zorném poli s jiskřištěm,tak zjistíme,že některé čárové výboje kamera nezaznamenává.Jde o ty výboje,které vzniknou v době,kdy se kamera přetáčí k dalšímu snímku.Rovněž intenzita a barva úkazů,často neodpovídá skutečnosti.Mnou používaná kamera například omezovala přílišný jas čárových výbojů.Též špatně natáčela nastavenou barvu.Některé intenzivní čárové výboje přesouvala barevně k bílé barvě,ale plochy jimi osvětlované nasnímala načervenalé.Prostě standartní kamera není to nejvhodnější,co by bylo ideální na natáčení čárových výbojů se širokým ,načervenalým výbojovým kanálem.Proto jsem těchto výbojů natočil značné množství,aby se mohl ,ten kdo videa prohlédne,v uvedeném zorientovat.Na internetu je značné množství návodu,jak zkonstruovat elektrický induktor.Proto jsem svůj induktor nepopisovlal.Ale v záběrech je vícekrát.Pro vytváření čárových výbojů je důležitý ,mimo induktoru, použitý kondenzátor.I když induktor vytváří napětí několik desítek tisíc voltů,tak při mnou použitém postupu nedochází k průrazu kondenzátorů,které jsou konstruovány na průraz mnohem nižší.Prostě náboj jednotlivého impulsu se rozloží na polepu kondenzátoru a tak napětí,oproti druhému polepu poklesne.Například mnou prvně použitý kondenzátor ,který měl kapacitu 0,1 mikrofaradu,byl na průraz stavěn na napětí 1000V střídavého napětí.Při pokusech se mně nepoškodil.Ale co se při těchto pokusech ničí,jsou vysokonapěťové cívky,vysokonapěťového trafa.Protože se proud,který vytváří trafo sčítá s proudem,který je uvolňován částečně nabitým kondenzátorem,ke kterému dochází při oscilacích,tak často se zničí vysokonapěťová cívka,následkem intenzivního průtoku proudu.Hlavně jde o vysokonapěťové cívky s vodičem vlasového průměru.Když jsem pro induktor použil vysokonapěťovou cívku ze zapalování auta,tak jsem uvedené ničení cívek nepozoroval.I na videu,hned po záběrech hrotů jiskřiště v dóze,na dalším záběru,kdy se čárové výboje vytváří mezi vodičem a kontaktem kondenzátoru,došlo ke zničení vysokonapěťové cívky,použité z televizního přijimače.Pokud ,po zveřejnění videí,bude mít někdo nějaký dotaz,tak mu na těchto stránkách rád odpovím.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod Klas Jaroslav » 15 led 2011, 20:52

Nyní již mám staženy čárové výboje se širokým výbojovým kanálem.Je to na šesti samostatných videích.
první je http://www.ulozto.cz/7415894/blesky1-avi
druhé je http://www.ulozto.cz/7415893/blesky2-avi
třetí je http://www.ulozto.cz/7415902/blesky3avi
čtvrté http://www.ulozto.cz/7415896/blesky4-avi
páté http://www.ulozto.cz/7415904/blesky5-avi
šesté http://www.ulozto.cz/7416435/blesky6-avi
také info http://www.ulozto.cz/7414960/blesky1-avi

Pokud bude mít někdo nějaký dotaz,tak se budu snažit na těchto stránkách odpovědět.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod Klas Jaroslav » 16 led 2011, 17:24

Pro Panter. Jako vtip ta animace byla dobrá.Ať jsem koukal jak chtěl,tak jsem tam žádný čárový výboj se širokým výbojovým kanálem nenašel.Pečlivě byly vystřihány.Pro ověření jsem si pustil svoje 415904/blesky5-avi Zde se to čárovými výboji se širokým výbojovým kanálem jen hemží.Pokud chceš udělat čtenářům nějakou radost,tak uvedenou animaci stahni a nahraď ji těmi nejlépe vydařenými blesky se širokým výbojovým kanálem.Tak uděláš lidem radost.Takto děláš radost jenom sobě,že jsi někoho vyšplouchl.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod panter » 16 led 2011, 17:27

OK, je to zmazané.
panter

Čaroděj

Příspěvekod chmatak » 16 led 2011, 20:08

Teď sem četl pěkný článek o Nikolovi Teslovi, který se zabýval kulovým bleskem a jak ho vyrobit. Když se pohyboval v Coloradských horách, které prý disponují zvláštními elektrickými vlastnostmi, snažil se právě tam kulový blesk vyrobit. A pomocí velmi vysokého napětí se mu to prý podařilo, jeho kulové blesky vypadali jako malé ohnivé kuličky, bohužel však měli malou životnost a svojí podstatou originálu příliš neodpovídali, navíc upadl v nemilost u šéfa místní elektrárny a tak se raději pustil do něčeho jiného.

Obrázek
Memento mori
chmatak

Čaroděj

Příspěvekod Klas Jaroslav » 16 led 2011, 20:50

Ohledně toho,co se vypráví o Teslovi,jde patrně o pověst.Já sám jsem zažil to,že ještě dvanáct roků,po odchodu z jednoho podniku se tam o mně udržovala pověst,že umím silou vůle rozsvítit žárovku.To překvapilo i mne.Zavinila to náhoda a i to,že když jsem byl mladší,tak jsem měl hodně smyslu pro humor.Nadpřirozené schopnosti nemám.Ale je možné,že svítící kuličky ,za určitých podmínek vytvářet mohl.Ale,v tomto případě by však šlo spíše o svítící útvary znečištěného ovzduší.Výrobu obdobných úkazů jsem popsal na internetu v článku: "Atmosférické výboje."Svítícím útvarem znečištěného ovzduší,jsou i takzvané kulové blesky vyrobené v mikrovlnce,nebo takzvané kulové blesky,které někdy vznikají,když čárový blesk uhodí do stožáru vysokého napětí.Ono totiž znečištěné ovzduší často mnohonásobně snižuje hodnotu potřebného napětí pro ionizaci ovzduší.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod chmatak » 16 led 2011, 20:54

čerpal jsem z článku z časopisu, který mě zaujal, protože o Teslovi jdou opravdu legendy, dokonce sem slyšel, že projekt HAARP a různé zbraně jako pulsní děla apod., které zkouší US army jsou všechny na základě Teslových pokusů.
Memento mori
chmatak

Čaroděj

Příspěvekod Klas Jaroslav » 18 led 2011, 10:56

Právě mnou natáčené záběry čárových výbojů ,se širokým výbojovým kanálem, ukázali problematiku natáčení takových úkazů na video.Jednak se značně liší barva často od pozorování pouhým okem a problém nastává pokud nějaký úkaz velice intenzivně září.Když září mnohem více,než dokáže vydeo zobrazit tak září na videu pouze v maximální nastavené hodnotě.Když tento úkaz ozáří okolí tak,že také září na maximální nastavené hodnotě záření,pak svítící útvar splývá s okolím.Což,ale odporuje skutečnosti.Pokud někdo si bude vytváření mnou uvedených blesků také zkoušet,bylo by dobré,kdyby též natočil videa,těchto blesků,ale přes nějaké barevné filtry.Možná by stačilo přes skla ,která se používají při svařování.Tím,když by se značně potlačila intenzita jasu,tak by měly být zřetelně vidět skutečné obrysy,těch nejvíce zářících výbojů se širokým výbojovým kanálem.Já jsem už mnou používané zařízení nahradil jiným,kde bych mohl natáčet jednosměrné čárové výboje na jiskřišti.Možná že bych později ještě natočil takzvané pomalé blesky.Jde o úkaz,který často vznikal ,když docházelo ke změně polarity vysokonapěťového generátoru,který je na mých stránkách"Atmosférické výboje" zadokumentován jako vynález.Protože obdobné úkazy,i když velice zřídka,vznikají,za vhodných podmínek i při bouřce,pokud nabité mikroskopické vodní kapičky postupují ovzduším a dojde při tom k ionizaci,tak bych v pozdější době se snažil natočit i to.U videa je i ta nevýhoda,že u čárových výbojů nesouhlasí i barvy.Načervenalý blesk zobrazí jako bílý,ale to co ozáří,tak to načervenalé je.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod Klas Jaroslav » 02 bře 2011, 20:46

Ohledně čarových výbojů se širokým výbojovým kanálem,jsem též narazil na zajímavý úkaz,přibližně před třiceti léty.Tehdy jsem dostalo vlastnictví vysokonapěťové trafo z prvního druhu televizních přijimačů prodávaných u nás(Šlo o malou televizní obrazovku,umístěnou nahoře vlevo).Od traf dalších vyráběných televizních přijimačů se toto trafo odlišuje tím,že blíže kovovému jádru transformátoru je primární vinutí,které je napájeno střídavým napětím 220 V.Na povrchu primární cívky je velice silná izolace.Na této izolaci je navinuto vynutí vysokonapěťové cívky.Takže vrchní vrstva primární cívky,izolátor a vnitřní vrstva vysokonapěťové cívky,vytváří jakýsi kondensátor.Ten právě je příčinou uvedeného úkazu.Tehdy jsem primární cívku zapnul do sítě.Pak jsem k sobě přibližoval vodiče vysokonapěťové cívky.Při přiblížení vodičů přibližně na centimetrovou vzdálenost se objevil přibližně nmilimetr silný namodralý čárový výboj a ten byl obklopen několik milimetrů širokým oranžovým výbojem.Tento oranžový výboj byl výrazně průhledný s dosti nízkou intenzitou jasu.Prakticky šlo i v tomto případě o stejný jev,jaký jsem popisoval dříve.Zde funkci kondenzátoru tvoří vnější vinutí primárního kondenzátoru,izolace a vnitřní vinutí vysokonapěťové cívky.Tehdy jsem mněl docela jiné zaměření,tak jsem dále uvedený úkaz nerozebíral.Spojitost s na internetu natočenými pokusy mně napadla až v poslední době,když se mně uvedený úkaz vybavil.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod Klas Jaroslav » 08 čer 2011, 09:50

Často lidé,při pozorování kulového blesku,uvádějí jak v jeho stopě pozorovali jakousi šedivou mlhu.I to by se dalo vysvětlit tak,že jde o vypařenou vodu z ledových dipólů a také částečně o kyselinu dusičnou,vzniklou reakcí kysličníků dusíku s vodou.Podobná mlha se mě vytvořila ,při pokusech, ve skleněné nádobě,v níž byly páry terpentýnového oleje,po zasunutí kovové elektrody obalené ledovými dipóly,na jejichž povrchu byly usazeny molekuly ozonu.Je to popsáno v mé práci,pod názvem"Atmosférické výboje".Také značná část škod,která je připisována kulovému blesku bývá zapříčiněna bleskem čárovým.Je též dost údajných výskytů kulového blesku,které si lidé vymyslí,jen tak pro zábavu.
Je zajímavé pokud ,do pokusného zařízení,místo vodní páry pouštíme kysličník dusičitý,tak se na povrchu uvedené elektrody vytvoří obdoba ledových dipólů,nerozeznatelná z těch které byly vytvořeny vodní parou.Takže jak kyselina dusičná,tak kysličník dusičitý je též schopen,při nízkých teplotách se,v intenzivním elektrickém poli,chovat jako molekuly vody.I toto jsem již na internetu popsal.Je tedy možné,že některé kulové blesky obsahují veliké množství kysličníku dusíku,pocházejícího z výbojového kanálu čárového blesku,po zamrznutí v elektrickém poli.Pravděpodobně též dochází k reakcím ozonu s uvedenými kysličníky dusíku a pak i tyto vzniklé vyšší kysličníky dusíku se usazují na ledových dipólech.
Klas Jaroslav

Školák

PředchozíDalší

Zpět na Záhady a nevysvětlitelné jevy