Kulový blesk v Čechách

Lochnesská príšera, Bermudský trojuholník...atd

Re: Kulový blesk v Čechách

Příspěvekod Klas Jaroslav » 18 črc 2011, 21:04

Při prvních pokusech ohledně adsorbce ozonu na ledových dipólech jsem používal speciálně upravené elektrody.S touto ekektrodou jsem nafocen v časopise. A uvedené je zkopírované v mé práci s názvem :"Atmosférické výboje".V tomto případě zchlazený ozon obtékal již vytvořené ledové dipoly a na nich se částečně usazoval.Později jsem usazování ozonu,na ledových dipolech,prováděl tak,že jsem je na elektrodě také nejprve vytvořil.Pak jsem vpouštěl do skleněné dózy s popsanou elektrodou pouze kyslík.Otvorem ve skleněné dźe jsem zasunul kovový hrot,připojený k vysokému a vysokofrekvenčnímu napětí.Elektrodu s ledovými dipóly jsem uzemnil.V tomto případě docházelo k vytváření ozonu a mnohonásobně intenzivnějšímu přichytávání ozonu na ledové dipoly.Jednalo se o dózu a elektrodu,která je nafocena v mé práci :"Atmosférické výboje".Protože pro nedostatek prostoru byl potenciální spád ,mezi elektrodou a hrotem veliký,tak kinetická energie iontů mně ledové dipóly částečně deformovala a stláčovala jejich vrstvu.Hned po ukončení uvedených pokusů jsem to tehdy někde umístil na internetu.Sám to nemohu najít ,tak proto jsem to umístil znovu zde.
Klas Jaroslav

Školák

Na ruce: 130.53

Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod Klas Jaroslav » 23 črc 2011, 15:45

Právě způsob transportu ozonu pomocí lehkých iontů,zjištěný laboratorně,lze aplikovat na přírodní podmínky,během bouřky.Dá se předpokládat,že i při neustálých změnách elektrického pole během bouřky,dochází,přes ionty,též k transportu ozónu a kysličníků dusíku na ledové dipóly.Pouze kinetická rychlost těchto iontů,není pravděpodobně tak veliká ,aby vznikající slepence (kongromeráty) ledových dipólů deformovala.I při vytváření ledových dipólů laboratotně lze získat částečně odlišné slepence.Při větším připouštění vodních par,je uvedená hmota značně podobná rosolu,který se při změnách elektrického pole ohýbá(Popsáno v článku Atmosférické výboje).Naopak přestaneme li dodávat do pokusného prostoru vodní páru a ponecháme chlazení a elektrické pole působit delší dobu,tak vznikají nejkvalitnější slepence na spodní straně pokusné elektrody.Po odpojení od chlazení i napětí, pak ,například při přiblížení prstu ke dnu elektrody,k němu přiskakují části slepence ledových dipolů.Toto je též v uvedeném článku nafoceno redakcí časopisu.Tato redakce vlastní video o vytváření ledových dipólů.Ještě lepší dokumentaci z vytváření slepenců ledových dipólů,díky kvalitní snímací technice,natočil novinář z Paraqae,který byl s redakcí časopisu přítomen.Ten má natočen i zajímavý úkaz.Při nižším napětí na elektrodě se na obvodu dna elektrody vytvářela vlákna ledových dipólů,směřující radiálně od elektrody a během času se postupně prodlužovala.Při rychlém přepnutí ektrody na vyšší napětí vůči zemi,se místo dalšího nárůstu těchto vláken uvedená vlákna postupně začala oddělovat od elektrody.A to vlivem částečné vodivosti elektrických ledových dipólů.Též už jsem to na internetu popisoval podrobněji.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod Sam Tektzby » 23 črc 2011, 16:49

Zajímavý článek, jen jsem to musel trošilenku poupravit, aby nedocházelo k porušování pravidel tohoto fóra.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Sam Tektzby

Site Admin

Obrázky: 3

Na ruce: 7,208.21
Banka: 0.00

Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Příspěvekod Klas Jaroslav » 23 črc 2011, 19:36

Z mojí práce bych rád dodal na internet ještě videa o jednosměrných čárových výbojích a pokud to bude možno kvalitně natočit,tak též takzvané pomalé výboje.Na uvedené byl nejvhodnější vysokonapěťový generátor,který je mým vynálezem a je zkopírován v mé práci s názvem "Atmosférické výboje".Zařízení,které mám nyní v provozu se pro uvedené zdají dost nevyhovující.Takže doufám,že toto poslední,co jsem z mojí práce ještě nezveřejnil ,doplním během zimy.Právě jednosměrné čárové výboje by mohly hrát svojí roli,ve formování ledových dipólů v atmosféře.Domnívám se,že právě objev slepenců ledových dipólů umožní v budoucnosti kvalitněji vysvětlit vznik výrazného potenciálního spádu mezi mrakem a zemí.To ale bude spíše už práce jiných.Současné teorie vzniku výrazného potenciálního spádu mezi mrakem a zemí,mají značné mezery.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod Klas Jaroslav » 07 srp 2011, 20:03

To,že kulový blesk je slepenec (konglomerát) elektrických ledových dipólů potvrzují i mnohá chování kulového blesku.Například to,že se kulový blesk ce často objevuje náhle by bylo možno vysvětlit tak,že pro pozorovatele začne být vnímaný až v okamžiku,kdy dojde k aktivaci jeho rozpadu.Tedy,když začne zářit.Jako první možnost aktivovat rozpad již vytvořeného kulového blesku je ozáření čárovým bleskem.Zde by pak ultrafialová složka záření zapříčiní rozklad ozonu a tím zahájí proces celého rozkladu explosivních látek(též kysličníků dusíku).To by právě vysvětlovalo,úkaz kdy je pozorováno,jak po úderu čárového blesku se odděluje zářící objekt.
Druhý případ aktivace rozpadu kulového blesku by byl ten případ,kdy je pozorováno náhlé objeveni se kulového blesku.Pokud kulový blesk nezáří,tak je jej možno hůře zpozorovat.Pokud narazí na překážku ,nebo dojde k jeho průniku do teplejšího prostředí,případně ke styku s teplejším materiálem,tak rozpad začne tím,že se začnou jako první rozkládat vyšší kysličníky dusíku,případne i produkt,který se vytvoří při reakci atomů dusíku a atomů vodíku.Tak dojde k základní aktivaci rozkladu a k následnému rozkladu i ozonu.V této fázi už je kulový blesk snáze pozorovatelný.Právě dvě fáze kulového blesku,tedy před aktivací rozpadu a fázi po aktivaci rozpadu, je v tomto případě vysvětlitelné snadno,jakoby náhlé jeho zpozorování.Než dojde k aktivaci rozpadu kulového blesku,tak svoji vahou padá k zemskému povrchu.Když dojde k aktivaci jeho rozpadu,tak se kolem něho vytvoří vzestupný proud teplého vzduchu.Ten ho nadnáší tak,že může plouti vzduchem,jak v horizontální rovině,tak případně i mírně stoupat.Rovněž tato teorie vysvětluje proč se v tropech kulový blesk nevyskytuje.V tropech je troposféra o pět kilometrů vyšší.Takže i ke vzniku kulového blesku zde dochází o několik kilometrů výše.Proto při jeho postupu k zemskému povrchu potřebuje mnohem delší čas.Protože tam jsou obvykle vyšší teploty ovzduší,než ve středních zeměpisných šířkách,tak se kulový blesk rozpadne mnohem dříve než dorazí k zemskému povrchu.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod Klas Jaroslav » 24 srp 2011, 17:28

Většina popisu setkání s kulovým bleskem začíná tím,že pozorovatel spatřil svítící útvar.O jedinou odlišnou informaci,se kterou já jsem se setkal,bylo před více než třiceti léty,kdy inženýr ve Francii popisoval jak seděl za bouře na verandě a najednou dopadl na zábradlí jakýsi útvar,připomínající rosol.Ten po chvíli začal zářit a rychle explodoval.To by podporovalo moji teorii,že šlo o konglomerát(slepenec) elektrických ledových dipólů,na jejichž povrchu byly uchyceny explosivní látky(ozon,kysličníky dusíku).Po styku uvedeného kulového blesku s teplejším zábradlím došlo k aktivaci rozkladu explosivních látek.Tedy k záření a brzké explozi.
Druhý případ byl otištěn ,přibližně před deseti léty v časopise "Chvilka pro tebe".Zde popisovala učitelka setkáni s kulovým bleskem,když byla s dětmi na výletě.Bouře je zastihla u malého jezírka.Náhle zpozorovali kulový blesk.Ten v jejich bezprostřední blízkosti explodoval.Po explosi se dětem, na nekrytých částech těla, na kůži vytvořily načervenalé skvrny tvaru,křížků,hvězdiček a sněhových vloček.Učitelce částečně zesvětlely vlasy.To lze vysvětlit tak,že ledové dipóly se seskupily do uvedených tvarů a na jejich povrchu se uchytili explosivní látky.Při explozi kulového blesku jich část byla rozmetána do ovzduší a uchytila se na dětské kůži a vlasech učitelky.Protože dětská kůže je velice jemná ,tak se snadno poleptala.Totéž uvedené ledové částice udělaly na vlasech učitelky.Ozon a kysličníky dusíku mají též bělicí účinky.Uvedený popsaný případ mě tehdy utvrdil o správnosti mojí teorie ledových dipólů a já jsem uvedené začal úspěšně intenzivně ověřovat.Po skončení práce s ledovými dipoly jsem byl nucen se rozloučit s původní představou,kterou jsem měl,když jsem se o kulové blesky začal zajímat.Tehdy jsem měl představu,že v kulovém blesku je nový druh energie,který by mohl sloužit lidem.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod Klas Jaroslav » 10 zář 2011, 13:19

Na internetu se také v popisech kulového blesku vyskytují případy,kde pisatelé tvrdí,že kulový blesk měl několikametrový ocas.Většina čtenářů pak takový popis kulového blesku považuje za vtip.Já ,ale který jsem slepence z ledových dipólů vytvářel(Popsáno a nafoceno v článku :"Atmosférické výboje"), uvedené považuji za pravdivé.Protože zamrznutím vodních kapiček a jejich přeměna v elektrické ledové dipóly začíná už při menších intenzitách elektrického pole,pak tam kde byla intenzita elektrického pole vysoká ,dále byly přítomny kysličníky dusíku a ozon dojde ke vzniku slepence ledových dipólů(kulového blesku).Pokud uvedený útvar padá k zemskému povrchu atmosférou,kde jsou další ledové dipóĺy,tak je může elektricky přitahovat a vázat.Takže já po mých laboratorních zkušenostech považuji tento jev za normální.I u mnou vytvořeného válce z ledových dipólů se ve spodní části vytvářel jakýsi ocas z ledových dipólů.Po ukončení pokusů jsem uvedený"chlupatý válec" vyndal ze skleněné dózy a nabídl jsem členům redakce,kteří tento úkaz nafotili a natáčeli,aby se právě uvedeného "ocasu "dotýkali.Překvapilo je,že už po přiblížení prstu na bezdotykovou vzdálenost se z tohoto krátkého"ocasu" ,vytrhával slepenec ledové hmoty,který jim přiskočil k prstu a rychle odtával.Proto se toho dotýkání zúčastnili všichni.I to je v uvedeném článku nafoceno.Právě tato činnost tento ledový ocas postupně oškubala a jsou tam,vlivem teploty ovzduší v místnosti patrné už i malé kapičky vody,na ledových dipólech, z roztátých ledových dipólů.Já zase naopak nevěřím popisovaným údajům při setkání s kulovým bleskem,kde pisatel tvrdí,že se kovová roura před kulovým bleskem otevřela a pak zase sama zavřela.To povařuji za hodnověrnější ten popisovaný případ ,kde se uvádí,že nějaká mladá dáma přišla při setkání s kulovým bleskem,při jeho explozi o panenství.Protože pokud by byla v nesprávnou dobu na nesprávném místě,tak mohla přijít o víc,než jenom o panenství.I na některých foto je útvar,vydávaný za kulový blesk se členitým a dlouhým ocasem.Ani to nenusí být podvrh.Též je na internetu foto údajného kulového blesku,kde jde o jakési pospojování delších tyček v jeden dlouhý útvar.To by právě se dalo vysvětlit tak,že uvedené tyčky jsou slepence ledových dipólů,které vznikliy samostatně a elektrostatickou silou se vzájemně pospojovaly v jediné těleso.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod Razorka Tektzby » 18 zář 2011, 15:34

Něco jen pro zajímavost :)
Jedná se o "blesk v plexiskle", obrazec výbojů v plexiskle (Jaroslav jistě opraví na elektrický výboj, vlastně to nejspíš celý opraví a uvede na pravou míru, což je jen dobře :) ). Plexisklovej válec se ozáří elekronovým urychlovačem, což způsobí jeho nabití zachycenými elektrony. Při ozařování je vidět luminiscence. Pak dojde k vybití, jde o vypálenou stopu po vysokonapeťovém výboji (viditelná dráha blesku, obrazec výboje) a je to hezká podívaná a mohla by být i dekorace :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Razorka Tektzby

Mysterian

Obrázky: 1

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,637.23

Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Příspěvekod Sam Tektzby » 18 zář 2011, 18:21

Chtěl bych mít doma takovej blesk :P
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Klas Jaroslav » 18 zář 2011, 19:43

Obdobné úkazy jako ty v plexiskle jsem poznal přibližně před dvaceti léty.Mám dojem,že to bylo zveřejněno,v jednom časopise, pod názvem:"zamrzlé blesky".Pouze se domnívám,že tehdy to bylo ve skle.Ale jistotu nemám.Tvarem uvedené,vzhledem k členitosti výbojových vláken,by bylo možno řadit mezi kopie takzvaných trsových výbojů.Tyto v atmosféře moc časté nejsou.Na internetu jsou jejich výborné fotografie.I když se rád dívám na bouřky ,tak jsem tento úkaz v atmosféře nespatřil nikdy.Ale ,spíše,proti své vůli,jsem podobný trsový čarový výboj vytvořil v laboratoři,když jsem vytvářel serii pokusů pro můj objev s názvem:"Vznik tvarově deformovaných výbojů mezi elektrodami jiskřiště."Při uvedených pokusech bylo nutno vždy,po vzniku několika čarových výbojů,vyjmout elektrodu,z připojeného elektrického zařízení,pak ji nahřát a znovu pokrýt co nejslabší vrstvičkou parafinu.Při jednom pokrývání elektrody se mne v parafinové vrstvě zachytila velice nepatrná částečka kovu(alobalu).Tak malá že jsem ji před provedením pokusu nepostřehl.Pak se při pokusu stalo,že místo čarových výbojů kopírující standartní čarový výboj v atmosféře se mně vytvořil trsový výboj.Proto je uvedené popsáno v mé práci s názvem:"Atmosférické výboje".A to v ofocené brožuře s názvem:"Popis objevu k diplomu č.31".Uvedenou částici jsem nalezl až po ukončení pokusu a podrobném prohlédnutí elektrody.Kdybych tuto kovovou částečku zjistil před pokusem,tak bych ji uřčitě odstranil a uvedený úkaz bych nespatřil.Takže šlo spíše o šťastnou náhodu.Zde zveřejněné fotografie jsou skutečně pěkné.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod Sam Tektzby » 18 zář 2011, 19:57

Je to krásný, takový štylový, dal bych si to doma na poličku :P
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod honzafon » 18 zář 2011, 20:08

Tak jako těžítko by to bylo pěkný :) a i při sériové výrobě by byl každý kus originál !no1
Enjoy music. honzafone eas nomine mea at skype.
honzafon

Učeň

Na ruce: 93.57

Příspěvekod Sam Tektzby » 18 zář 2011, 20:17

Rozhodně
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Klas Jaroslav » 19 zář 2011, 11:03

Při bouřce, mimo standartních blesků,kde je šířka výbojového kanálu jako tužka,vyjímečně jako prst,mohou vznikat blesky,které tento standart mnohonásobně překračují.Tyto blesky se širokým výbojovým kanálem ,ale vznikají velice řídce.I já jsem jej viděl pouze jednou za život.Těmito blesky prochází mnohem větší elektrický proud a i energie ,kterou přenáší může být mnohonásobně větší.Proto,když zasahnou vodiče elektrické energie,může je pak elektrický proud tak ohřát,že vedení exploduje a je vytrháváno ze zdi.Rovněž když uhodí do zemského povrchu tak ,v tomto případě,je destrukce v místě úderu mnohem větší než u blesku standartního.Pak lidé tuto popsanou destrukci povětšinou přisuzují kulovému blesku.
Klas Jaroslav

Školák

Příspěvekod Sam Tektzby » 19 zář 2011, 15:05

Dostal jsem nápad, aď náš "Bleskosvod" (nová přezdívka pro našeho Járu Klase) vymyslí jak stáhnout a komprimovat energii v reálným poli, pro použití jako zdroj energie, co vy na to?!
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Klas Jaroslav » 19 zář 2011, 15:43

I když energie v jednom blesku je značná,tak proudí pouze zlomek sekundy.Takže energie blesků není tím,co by mělo šanci lidstvo od nedostatku energie zachránit.Tu alternativu je třeba hledat k většímu využití energie vodních toků,větru a slunce.Pro budoucnost bude stále platit,že nejefektivnější je ta energie,kterou dokážeme ušetřit.Proto i my jsme letos rodinný dům zateplovali.Velice se mně líbí projekt,že v blízké budoucnosti se bude prosazovat větší pokrytí energie rodinných domů ze solárních panelů umístěných na domě.V tom je budoucnost a ne ve využití energie blesku.Ten bude spíše některým lidem nadále připadat jako nádherný úkaz,ale který také dokáže někdy lidem dost škodit.
Klas Jaroslav

Školák

PředchozíDalší

Zpět na Záhady a nevysvětlitelné jevy