Mona Lisa

Lochnesská príšera, Bermudský trojuholník...atd

Mona Lisa

Příspěvekod pohroma » 23 úno 2014, 20:33

Jaký je váš názor na toto dílo mistra Leonarda da Vinci? Když se na obraz zadívám, vidím na něm na tehdejší dobu krásnou a trochu smutnou ženu. Ale kdo byl předlohou pro namalování? Je několik teorií, ke které se přikláníte? Některé zdroje uvádí, že předlohou byla nemocná žena, další zase že se jednalo o prostitutku. Také by se prý mohlo původně jednat o muže. Zajímavé je i to, že použitím rentgenologické metody bylo zjištěno, že dílo se skládá ze 4 vrstev – jsou to tedy celkem 4 obrazy.
pohroma

V.I.P

Na ruce: 1,030.26

Poděkoval za: 17 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 14 příspěvky

Re: Mona Lisa

Příspěvekod Merlin z Teustoságu » 23 úno 2014, 20:56

!blazen!

Je fascinující pro toho,
kdo se dívá,
žena v popředí
a mnoho skrytého v pozadí .

Mnoho malířů používalo lehčí ženy k malování,
v dáli cesta k jezeru a čtyř ,skrytým symbolům v kameni.
Merlin z Teustoságu

Mysterian

Na ruce: 2,629.39

Poděkoval za: 2 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 29 příspěvky

Příspěvekod pohroma » 24 úno 2014, 10:55

Ano, skryto je mnoho. A to co v současnosti již skryto není, ještě asi dlouho zůstane neobjasněno. Například číslice a písmena, která obsahují tajuplné oči ženy na obraze.
pohroma

V.I.P

Příspěvekod Doctor Shadow » 24 úno 2014, 11:54

a co když si jen Leo řekl, hele namaluju obraz, načmárám tam něco navíc a ještě nějaké písmena a lidi to za pár set let totálně zmate. Třeba si totéž řekli když dělali stonehange. Prostě uděláme to a časem se z toho lidi zblázní. takhle nějak zlomkem času a náhod vznikají legendy, báje, pověsti. Já dnes vyryji do kamene že jsem sešel z hospody s cigaretou tři schody a šel domů. Za tisíc let to přeloží jako že jsem sešel nekonečné schody do pekla, kde jsem porazil ďábla s kouzelnou hůlkou v ruce a šel do ráje. Co když je vysvětlení daleko prostší. Co když to vůbec nic neznamená. Ono takovéhle věci se dají udělat i dnes.
Doctor Shadow

Školák

Na ruce: 232.75

Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod Albireo » 24 úno 2014, 12:54

Nejjednodušší vysvětlení bývá obvykle správné. K tomuhle bych se přikláněl taky.
Albireo

Školák

Na ruce: 148.49

Obdržel poděkování za: 1 příspěvky

Příspěvekod decresco » 24 úno 2014, 13:46

Nemyslim si ze by byl Leonardo jeden z tech,co by si rekl,ze tam neco nacmara,aby to lidi na veky veku matlo,myslim ze by ho to samotneho ponizilo.Byl to matematik,který si zajiste mohl dovolit sva dila zpestřit nejakou tou hadankou, sám vzdy rikal že barvy jsou cisla,treba se tesil že na to někdo prijde a bude tak mit pritele podobne úrovně. ..Leonardo byl znam svým hledanim vyjmecnych lidi .Pochopitelne taktez vedel že ta sance neni velka,proto tedy aby i po jeho smrti bylo jeho dilo stale v hledacku lidí.
decresco

Školák

Na ruce: 90.93

Obdržel poděkování za: 4 příspěvky

Příspěvekod Razorka Tektzby » 25 úno 2014, 14:27

Mám několik teorií, který bych považovala za víc možný než jiné teorie :D Padlo tady, že by obraz namaloval pro zmatení a neskrývá v sobě nic hlubšího. To si myslím možný je. Nicméně bych se přikláněla k tomu, že to nebude tento případ.

Teorie č. 1 je, že Mona Lisa není ani žena, ani muž. Šlo by pak o ideální spojení ženských a mužských principů, jakožto opozici vůči tehdejšímu křesťanství? Hermafrodit?
Teorie č. 2 je, že namaloval vlastně autoportrét, čili sebe sama jako ženu, v ženských šatech. Opět spojení ženy a muže? Nenahrává to trošku transsexualitě?
Teorie č. 3 je, že jde vlastně o optickou iluzi, kdy pod různými úhly můžeme vidět různý výjevy (např. zvířat jako lva, hada, koně, opice...). Když obraz převrátíme (na hlavu :p ), tak by měl být vidět otazník a tajemný úsměv by pak při pohledu z určitého úhlu měl být viděn jako culení se "tak jste na to přišli".

Teorií je samozřejmě daleko více. Já za sebe se přikláním k teorii č. 1. Co se týče několilka vrstev a přemalovávání/úprav obrazu, tak bych to přisuzovala tomu, že se snažil o dokonalý spojení. Moje teorie (protože vyhledával vyjímečné lidi a co je vyjímečný? Pro mě je to jednoznačně spojování, kombinace, variace vlastností): vrstva č. 1 = žena, vrstva č. 2 = muž, vrstva č.3 = těhotná žena a vrtsva č. 4 = spojení/hermafrodit.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Razorka Tektzby

Mysterian

Obrázky: 1

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,637.23

Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Příspěvekod Sam Tektzby » 07 bře 2014, 16:50

Já se přikláním k číslu jedna taktéž a to i proto, že jakožto osvíceného ho vidím jako zastánce adrogynní teorie, tedy spojení toho nej z obou pohlaví. Nejzajímavější, že k tomuto "stylu" se nejvíce začlo přistupovat až kolik set let potom, respektive největší průraznosti nastolil kolem osmdesátek. Pamatujete na ty typy jako Brigitte Nielsen, ta tvrdá a aáž maskulinn krása a přitom ženské dokonalé tělo. To přežilo až dodnes a to s hvězdama typu Jared Leto, Marylin Manson a celé se to prokopírovalo do popkultůry hudebních stylů jako je Industrial a další H+ (transhumanistické) styly. Hudba, Film, Hry, všude kdeje náznak budoucna, všude se setkáme s tímto vyobrazením. Spojení "obojího".
Paradoxní je, že by číslo jedna svědčilo i jen matně s číslem dvě a to z toho důvodu že v jeho době, co si budeme nalhávat humanismus byl nej a to v každé jeho odvětví. Tím chci jenom poukázat i na možnou bisexualitu až i na uvedenou transexualitu malíře samotného. Sám se ale víc nechávám stáhnou číslem jedna.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Sam Tektzby

Site Admin

Obrázky: 3

Na ruce: 7,208.21
Banka: 0.00

Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Příspěvekod Razorka Tektzby » 09 bře 2014, 22:25

Tohle je Leonardova kresba androgyna - hermafrodita.

Obrázek

Androgyn (řecky anér, andros - muž a gyné - žena) byla bájná čtyřnohá a oboupohlavní bytost takové síly, že se bohové rozhodli ji omezit. Zeus rozťal každého androgyna na dvě poloviny a od té doby tyto části v touze po ztracené jednotě hledají své chybějící poloviny, aby se s nimi spojily. Etiologický mýtus tak vysvětluje vznik lásky (nejen pohlavní) z původní obojpohlavnosti.
Androgynní mýtus vypráví podle Platónova Symposia básník Aristofanés: Nejprve existovalo pokolení androgynů, bytostí, ve kterých bylo spojeno pohlaví mužské i ženské. Protože však tyto bytosti byly příliš silné, rozhodl se Zeus oslabit je tím, že je rozetnul na dvě poloviny, které se od té doby stále hledají. Každý z lidí je tedy v tomto pojetí symbolem, půlkou člověka, poněvadž vznikl jeho rozříznutím. Lásku pak nazývá Platón „spojovatelkou staré přirozenosti“, která se snaží lidskou přirozenost uzdravit tím, že ze dvou učiní opět jedno (Symposion 191d). Podle Platóna tedy symbol znamená touhu člověka po sjednocení. Zdroj Wiki
Razorka Tektzby

Mysterian

Příspěvekod Sam Tektzby » 19 bře 2014, 15:59

Velmi poučné, dokonce jsem na tu legendu popravdě zapoměl.
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod pohroma » 22 bře 2014, 16:36

Ve čtvrtek večer na Prima Zoom dávali dokument PLÁTNO MISTRA LEONARDA. Byl sice zejména o Turínském plátnu, ale část byla i o obrazu Mony Lisy.
pohroma

V.I.P

Příspěvekod SafeSoul7 » 05 pro 2014, 21:28

pohroma píše:Jaký je váš názor na toto dílo mistra Leonarda da Vinci? Když se na obraz zadívám, vidím na něm na tehdejší dobu krásnou a trochu smutnou ženu. Ale kdo byl předlohou pro namalování? Je několik teorií, ke které se přikláníte? Některé zdroje uvádí, že předlohou byla nemocná žena, další zase že se jednalo o prostitutku. Také by se prý mohlo původně jednat o muže. Zajímavé je i to, že použitím rentgenologické metody bylo zjištěno, že dílo se skládá ze 4 vrstev – jsou to tedy celkem 4 obrazy.

Je to jeho mama.
SafeSoul7

Školák

Na ruce: 33.20

Poděkoval za: 3 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod pohroma » 06 pro 2014, 20:53

Otrokyně Caterina? Obličej Mony Lisy moc čínsky nevypadá. Je to jedna z dalších možností, o koho se může jednat.

Ale když už jsi znovu otevřel toto téma, docela mne zaujal názor prezentovaný v poslední době, že v krajině která je v pozadí, je z jedné strany zobrazená galaxie Mléčné dráhy a z druhé severní galaktický pól.
Zkrátka, tento mistr byl velmi dobře zasvěcený do tajných nauk a svá poselství (kódy v obrazech) uměl tak dovedně skrývat, že se na dešifrování mnohých z nich ještě hodně dlouho načekáme, pokud budou některé vůbec odhaleny a správně vysvětleny.
pohroma

V.I.P

Příspěvekod Razorka Tektzby » 07 pro 2014, 16:35

Ono upřímně ani není jistý, že jeho matka byla otrokyně z východu. Nedochovala se žádná písemnost o jejím původu. Kromě dalších informací tuto hypotézu potvrzuje údajně to, že Leonardovy otisky prstů vykazují arabský charakteristiky (z cca 60%). Tohle je prostě princip informací o něm, kdy co člověk, to názor :p
Razorka Tektzby

Mysterian

Příspěvekod Sam Tektzby » 11 pro 2014, 14:24

Arabský Ital XD
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod nigremantia » 12 pro 2014, 14:35

Doctor Shadow píše:a co když si jen Leo řekl, hele namaluju obraz, načmárám tam něco navíc a ještě nějaké písmena a lidi to za pár set let totálně zmate. Třeba si totéž řekli když dělali stonehange. Prostě uděláme to a časem se z toho lidi zblázní. takhle nějak zlomkem času a náhod vznikají legendy, báje, pověsti. Já dnes vyryji do kamene že jsem sešel z hospody s cigaretou tři schody a šel domů. Za tisíc let to přeloží jako že jsem sešel nekonečné schody do pekla, kde jsem porazil ďábla s kouzelnou hůlkou v ruce a šel do ráje. Co když je vysvětlení daleko prostší. Co když to vůbec nic neznamená. Ono takovéhle věci se dají udělat i dnes.

V podstatě souhlasím. Podle mě si malíř ani nic neřekl, vysvětlení "velkých záhad", nafouknutých bublin, bude myslím úplně prozaické. Pro mě to je fádní obraz fádní ženy.
Bez kruhu mne nečti nahlas......
nigremantia

Školák

Obrázky: 13

Na ruce: 277.41

Poděkoval za: 3 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 3 příspěvky

Další

Zpět na Záhady a nevysvětlitelné jevy