Novodobé otroctví

Novodobé otroctví

Příspěvekod Arpaix » 08 črc 2012, 18:46

Jsem v shoku, kdyz jsem videla v jakych podminkach a jakou praci konaji delnici z Ukrajiny ve Finsku. U nas asi 20km od meho bydliste jsou rozsahla pole cibule,a velka tovarna na cibulove produkty. Zamnestnavatel nezamnestnanva Finy ani jine narodnosti jen Ukrajince..u nas je nezamnestnanost a ja snazila se poznat proc nechce do prace Finy ci jine evrpske narodnosti, kdyz podnikatel je sam rodily Fin,a jen jeho sekretarka je Finka. Jinak tam zadny Fin nepracuje.
Tak jsem se vcera pokusila zjistit pravdu. Ukrajinci byli na poli, jeste v 22 vecer (je bila noc) a rucne sbirali cibuli. Ja,jelikoz umim cesky i celkem dobre rusky, dala s nimi rec rusky. Oni pry v 7 lidech musi nasbirat 2000 kg cibule, jinak nemohou z prace-a to neni vse. Byla jsem se v noci podivat i v te tovarne, ukazali mi to. Pracuji 6 dni v tydny 14-15 hodin denne!! Rano v tovarne cisti cibuli bez prestavek rychle, neb za den musi ocistit 2000kg cibule!! v 6 lidech, pausu maji jen 1 na jidlo, neexistuje prestavaka na cigaretu, kavu, caj, an na wc!! Zacinaji rano v 8,a konci vecer v 20, apry kdyby delali prestavky, tak by tam byli do pulnoci. Podnikatel jim neda volno do te doby, nez ocisti 100 palet cibule- tj 2000kilo! Proto nedelaji prestavky. Po tomto musi jeste uklizet v tovarne a pak jeste jet na pole a tam nasbirat rucne 2000 kilo cibule!! Toto delaji kazdy den 6 dni v tydnu. Nemaji vubec zadne volno! Jsou to mladi lide bez rodin, kterym pry jiz na Ukrajine bylo receno ze prace je tezka. Finsky zamnestnavatel jim plati jen 8 eur na hodinu,a ve smlouve maji tydne 38 hodin, opravdu vsak tydne pracuiji nejakych 80 hodin! Zamnestnavatel jim plati jen tech 38 hodin a zbytek delaji zadarmo! Neprotestuji, neumi finsky a mnozi ani anglicky ne. Toto je protizakonne!!! Ti lide chteji pracovat, nev v Rusku by meli 2 eur na hodinu. Je to ale otroctvi,a chci jim pomoci. Napsala jsem jiz jednomu pravnikovi,a chci poslat tam reportery finske televize. Musi to vedet na zemedelske sprave,ale nic nedelaji. Podnikatel je bohaty milionar, ktery vlastni tovarnu, obrovska pole cibule i brambor..ja mu dnes volala jak to je s temi Ukrajinci- on mi rikal at se nestaram, ze oni "jsou zvykly pracovat" a delaji mu penize,a ze Finove ani jini Evropane tak rychle a dobre nepracuji. Toto je zneuzivani!! Co myslite Vy?
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Na ruce: 8,168.88

Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Re: Novodobé otroctví

Příspěvekod Robil » 08 črc 2012, 19:51

Chcel by som vedieť či si urobil karmu zo všetkmi zamestnancami... Ak hej to by som teda nechce potom.
Robil

Učeň

Na ruce: 48.13
Banka: 6.07

Poděkoval za: 11 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod thechosenone729 » 09 črc 2012, 02:32

Jop je to zlé len buď opatrnejšia lebo vieš že ak ho náhodou pripravíš o peniaze aby ti niečo nespravil lebo vieš za peniaze nieje ťažké si najať zopár chudobných ktorý ti za pár 1000 dolámu kosti.
Každý je strojcom svojho šťastia. - Faber suae quisque fortūnae
thechosenone729

V.I.P

Na ruce: 2,433.41

Poděkoval za: 7 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 26 příspěvky

Příspěvekod Evinka » 09 črc 2012, 06:47

Arpaix,je od vás hezké,že jim chcete pomoct,ale myslím si,že je to k ničemu,jen uděláte problémy sama sobě.Ti lidé tam jsou,protože v jejich vlasti není práce a jsou vděční za každé euro,takže ikdyby to náhodou chtěl někdo řešit,tak oni budou mlčet,protože si budou chtít udržet tuto otřesnou práci.Moje sestra pracuje u jednoho podobného zmetka,pracuje 8 hodin denně,noční a za celou noc dostává zhruba 10 euro,přitom u nás je minimální mzda asi 2 eura na hodinu,což je za 8 hodin 16 euro.Když jsem se jí snažila pomoct,tak mě poslala do pryč,že je ráda,že má aspoň nějakou práci :-( Nakonec jsem byla já ta špatná,protože jsem vživotě nikde nepracovala-což není tak úplně pravda,pracuju na brigádě v tescu apod.,jen to nemám jako stálou práci,protože jsem byla a momentálně znova jsem na mateřské...Takže být váma se na to vykašlu,protože jestli to je nějaký milionář,tak se mu nic nestane a bude se vám chtít mstít.
Smrt je klidná,snadná-život je těžší.
Evinka

Školák

Na ruce: 179.34

Obdržel poděkování za: 1 příspěvky

Příspěvekod Arpaix » 09 črc 2012, 14:05

Ja celou noc studovalapravni predpisy v oblasti zemedelstvi. O podnikani vim, nebot jsem sama podnikala v oblasti pohrebnich sluzeb. Rana jiz v 7 jsem se vypravila do mesta zjistit informace o tomto podnikateli.
PV vlastni mnoho obrovskych poli s cibuli po celem strednim Finsku, dodava do takovych firem jako je Mc.Donalds, a pro obchody, restaurace denne okolo 2 tun cibule. Ma tovarnu na zpracovavani cibule. Od konkorenta ktery vlastni pole s bramborami a tovarnu mensi, jsem se dovedele ze tento cibular od neho pred 2 tydny odkoupil dalsi 2 pole cc 356ha,a malou tovarnu na zpracovavani brambor. Cibular pry drive zamnestnavat jen Vietnamce a ted rekrutuje do vychodni Evropy prevazne Ukrajina, Estonsko. U neho ted pracuji jen Ukrajinci a Estonci nejaci.
Potom jsem se pripravila na pruzkum jeho tovarny s cibuli, kdyz jsem zjistila ze maji prestavku jedinou za 14 denni smenu na jidlo mezi 12-13h.
Oblekla si doma stare jeansy, vytahane triko,a dlouhe cerne vlasy svazala adala do cepice s ksiltem- nebot ja vypadam napadne, mam dlouhe cerno-stribrne vlasy, jsem vysoke postavy,a typicky jizni typ.
Auta mam Ford Granadu cernou a Toyota Camry seda, obe auta vypadaji napadne. Tak jsem jela cernym Fordem, pres ta okolo tech obrovskych poli az k te tovarne,ale zaparkovala jsem v lese- me auto je napadne. Sla kus pesky, pockala az delnici pujdou jist,a pak vesla do prazdne haly. Hala je tmava, svetlo tam nejde bez oken, jako nejaky kravin, prostredi pripomina Osvetim. Vsude palety s cibuli, velke nadoby s cibuli, v hale neni ani wc...vypada to tam velmi depresivne.
Kdyz se delnici vraceli po kratke prestavce, vyhledla jsem si "nejslabsi clanek", mladou zenu, neb mlade zeny vice netaji svymi city nez muzi a spolehala na to ze zena zacne spise mluvit nez muc- byl to psychologicky tah.
Vzala jsem ji stranou a rusky ji rekla pohadku ze "mam tez kamarada z Ukrajiny a rad by tam pracoval" a jake jsou podminky.
Ukrajinka mi rekla ze PV verbuje jiz na Ukrajine, prace je velmi tezka, smeny 12-14 hodin denne, podnikatel nepusti je tak dlouho dokud nezpracuji vsechnu cibuli co je na objednavce, i kdyby tam meli byt do pulnoci. Proto nedrzi prestavky, jiank by tam do te pulnoci byli. To jeste neni vse- pak musi uklidit a jeste jet na pole sbirat dalsi cibuli!! Oni opravdu delaji jak stroje 14-16 hodin denne,a musi byt mladi zdravi lide do 30 let! O ubytovani a platu se ale nezminila- vytahnu to z ni priste, spechala do prace!
Vy mi radite nechat to byt, zavrit oci- ale to by byla zbabelost, lhostejnost k utrpeni druhych!
My musime lidem pomahat a pokud vime takovou nespravedlnosta trestnou cinnost podnikatele-otrokare, tak musime proti tomu bojovat. Zde jde o trestny cin. Pracovni urad si nechce palit prsty,ale ja toho cloveka musim dostat pred soud a ty Ukrajince osvobodit. Zbabelost, lhostejnost a sobectvi nepatri mezi me vlastnosti.
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Příspěvekod Metcheque » 10 črc 2012, 20:35

Tady je třeba systémové, revoluční změny. Případ Finska krásně demaskuje mýtus, že může existovat "kapitalismus s lidskou tváří". Ale i tak má samozřejmě smysl pomoct těm lidem v tomto konkrétním případě. Nejlepší způsob je anonymní medializace.
Metcheque

Učeň

Na ruce: 232.16
Banka: 0.00

Poděkoval za: 1 příspěvky

Příspěvekod Razorka Tektzby » 10 črc 2012, 20:57

Obdivuhodný odhodlání, Arpaix :)
Anonymní medializace je dobrá rada, a systémová změna by neškodila ani u nás :)
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Razorka Tektzby

Mysterian

Obrázky: 1

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,648.23

Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Příspěvekod Sam Tektzby » 10 črc 2012, 20:59

Problém je v ekonomickém systému, banky se uthnouz řetězu s "neviditelnejma" aktivama a tímhle to dopadá občan ve svém státě otrokem.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Sam Tektzby

Site Admin

Obrázky: 3

Na ruce: 7,264.62

Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Příspěvekod Razorka Tektzby » 10 črc 2012, 21:18

jj, s ekonomickým systémem je něco hodně špatně a to už dlouhou dobu. Už jenom úrok při spoření a úrok při půjčce. A nebankovní sektor, vesměs lichva? Kde asi ty společnosti berou prachy pro půjčení? V bankách, který si tím mastí kapsy. Ale tak to je jen moje malé rozhořčení :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Razorka Tektzby

Mysterian

Obrázky: 1

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,648.23

Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Příspěvekod Metcheque » 10 črc 2012, 21:29

Vidím, že na carovani.cz se diskutuje naprosto o všem:) Ale proč ne...:)
Metcheque

Učeň

Na ruce: 232.16

Poděkoval za: 1 příspěvky

Příspěvekod Sam Tektzby » 10 črc 2012, 21:41

Problém s novodobým finančnictvím je decentralizace moci. Kdyby šlo o klasický florentský systém, kdy banka byla vedena státní radou, tak by nedocházelo k mířenému navyšování státního dluhu, protože banka by nemohla mít neexistující aktiva (to za prvé) a za druhé by byla vedena státem a tím i daně by byly v rozumném měřítku tozn. kdy by bylo danění splatné jen státu a ne bance, jako to je dnes.
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Sam Tektzby

Site Admin

Obrázky: 3

Na ruce: 7,264.62

Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Příspěvekod Arpaix » 11 črc 2012, 12:20

Tak jsem s tim podnikatelem rano mluvila. Jeste se chlubi ze je nejvetsim dodavatelem cibule v celem Finsku,a samozrejme svoji dceru i syna zamnestnal v kancelari ve vedeni firmy. Jeho dcera je zastupcem toho otrokare a jeho syn pocita vyplaty a sekretarku maji tez z Finska. Jeho deti nemusely nikdy delat takovou praci jako Ti Ukrajinci. Jeho deti jiz dospele pracuji ve vedeni firmy, delaji cistou praci v kancelari, maji mnoho zajmu, jako kone, psy..a mnoho volneho casu.
Naptoti tomu Ti Ukrajinci pracuji v kuse od rana do vecera tak dlouho dokud cibule asi 2 tuny denne nebude zpracovana. I ten podnikatel rikal ze pausy nedelaji, jiank by v te praci museli byt do pulnoci. Prace je stejna, vsichni delaji to same,a 12 hodin denne cisti a okrajuji cibuli jako na lince bez prestavky ani na cigaretu- hruza a po tom vsem jeste musi pracovat na poli! Ten podnikatel je tak "bohorovny" ze si mysli ze tim jeste tem Ukrajincum pomaha, neb doma zili v strasne bide!
Zadny Fin tam zamnestnan neni, jen ta sekretarka, jinak tu nejtezsi praci s nekonecnymi smenami delaji bez odpocinku Ukrajinci. Divim se ze ani ten podnikatel si neuvedomuje jak jedna protipravne a lide otroci v kuse v jeho tovarne a na jeho polich! Zajimave ze ti Ukrajinci skutecne pracuji jako stroje a nikdo se proti nemu nepostavi! Vcera jsem byla se podivat na poli, prselo ve 22 vecer a Ukrajinci byli jeste vecer v desti na poli, po 12 hodinove smene!
Ja to nahlasila pracovnim uradum,ale Ti s tim nic nedelaji! Ted studuji vse okolo pracovniho prava ve Finsku,a pokusim se sjednat nejakeho reportera ktery by zkoumal praci a pracovni podmoinky tech Ukrajincu! Toto je protipravni a jedna se opravdu o trestny cin otrokarstvi!
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Zpět na Příběhy k zamyšlení