Krasny clovek!

Re: Krasny clovek!

Příspěvekod Arpaix » 28 lis 2011, 23:51

Za 2000 let existence cirkve katolicke se v jejim uceni nezmenilo nic astale a to i ve Finsku jsou lide, kteri veri vse co cirkev rekne. Zanm v meste Helsinki mladou zenu, je studovana, je ucitelka svedske i ruske reci, ma plat vyssi nez jeji rusky muz ktery je jen delnik,ale ona ve vsem posloucha sveho muze a kneze. Zena ma dobry plat, postaveni,ale citi se byt muzi pozizena neb to cirkev uci. Neb neziji v manzelstvi, tak je jeste ve veku 29 let panna!
Veri v svatost manzelstvi ona i jeji muz,a tak ziji v celibatu. Veri ze manzelstvi a po manzeltsvi sex je jen na plozeni deti,a nebot ona deti nechce a chce karieru- tak zije v naprostem celibate. Kazdou nedeli chodi zpividat se i na msi a nemuze vynechat ani jednu msi. V meste Helsinki knez je z Polska a ona uci se polsky aby mohla zpovidat se knezi polsky a knez se nemusel namahat mluvit finsky. Tez se uci polsky proto, ze Polsko je katolicka zeme a ona radeji by zila v Polsku nez ve Finsku. Stale sni o katolickem Polsku plnem kostelu i knezi. Kdyby byla mladsi a nemela dluh na byte anemela muze, tak by uvazovala i o vstupu do klastera v Polsku. Ale musi mit plat nebot ma pujcku na byt. Je to studovana zena,ale uplne ji cirkev "cisti mozek".
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Na ruce: 8,168.88

Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Příspěvekod Arpaix » 14 pro 2011, 02:12

Mne opet napsala jedna finska zena, Marja. Ma jiz 56 let a je lekarka, ale profesi nepraktikuje jiz cela leta aje zena "doma". Ma muze z Francie, katolik, ona je tez katolicka, ona opustila zamnestnani a dobry vydelek,a jako nezamnestnana padla na uroven prijmu 0, neb ona veri ze muz ma byt zivitel, zena doma. Ona slepe veri katolicke cirkvi, vire, kterou ji nuti jeji muz ktery se narodil ve Francii /jako ja/. Muz je i ve Finsku na postu managera, je opravdu slusny, zenu zivi, dava ji dostatek penez a zena je rada ze nemusi do prace a muze cestovat do Francie jednou za rok.
Napsala mi, nebot ona slepe veri ze zena (ona je lekarka) se musi muzi podridit, hovori plynule fr, nebo jeji muz je z Francie. Ano, ja jsem moc rada ze finka se mnou mluvi francouzsky,ale nelibi se mi styl- muz- manzelka, zena stale v podrizene uloze doma, katolicka a na muzi plne financne zavisla i kdyz jako lekarka by praci i plat nasla..
Ja sama hledam partnerku, ktera by byla na stejnem postu doma jako ja a mela stejna prava. Jiste, pokud studuje ci je nezamnstnana tak ji mohu pomoci,ale v zadnem pripade nenutim zenu ktera ma karieru, se kariery vzdat a nechat vse byt. Sama jsem sve partnerky povzbuzovala a mam rada kdyz zena dela poradnou karieru, studuje. Kdyz mi rika ze v 56 letech jiz je jen doma 20 let i kdyz ma vzdelani, tak to je skoda prostredky ktere stat dal na jeji vzdelani, neb lekaru je nedostatek. Ja v tom necitim zadne krestantvi ale sobectvi.- najit muze-managera, nechat se jen zivit, byt pasivnim clenem spolecnosti a byt zavisly na druhem cloveku na 100%, to nezda se mi byt vira,ale sobectvi a pohodlnost.
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Příspěvekod Sam Tektzby » 14 pro 2011, 09:24

Tak pokud jí to vyhovuje, i když osobně si myslím že už to je přežitý. Jinak to co popisuješ ty, to je podle mýho správný přístup :)
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Sam Tektzby

Site Admin

Obrázky: 3

Na ruce: 7,264.62
Banka: 0.00

Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Příspěvekod Arpaix » 16 pro 2011, 02:19

Ja jsem rada kdyz Finka mluvi prefektne francouzsky,at je jake chce viry, vypada to ze ja nikdy nenaucim se vyslovovat jako Cech ci Fin, toto problem je v telefonu, nejdu k lekari ani kdy potrebuji neb po telefonu se musi objednat aja v telefonu mluvim spatne s accentem..
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Příspěvekod Sam Tektzby » 16 pro 2011, 15:21

K doktorovi musíš a to akcent neakcent, prostě se musíš trochu starat i o sebe :)
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Sam Tektzby

Site Admin

Obrázky: 3

Na ruce: 7,264.62
Banka: 0.00

Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Příspěvekod Arpaix » 17 pro 2011, 02:52

Ja ovladam mnoho reci psanim i rozumim psanemu slovu, ale face to face ja mluvim nejradeji francouzsky! Ja se ucim cesky asi 18 let,ale kdyz byla naposledy v Praze, tak prima- vsichni v hotelu, obchodech mluvili se mnou ´francouzsky. Praha je prima misto ze vsechny sluzby ja dostala francouzsky i kdyz jsem v Praze pracovala. Ja ucila cesky porad, bydlela ve Strasnicich, sama,ale na jidlo chodila do Vodickova ulice, Novomnestky pivovar, najala jsem taxi a sla jist a na pivo. I kdyz ja snazila mluvit cesky, vzdy nekdo z personalu mluvil francouzsky, pak zkoumala jidelni list a jidlo co bylo psane francouzsky, melo vyssi cenu nez na listu psanem cesky. Ja cesky rozumim, ale neumim dobre mluvit!! Posledni den v Praze ja kupovala crystal pro pul Carcassonne- kamaradi chteli cesky crystal a Mooser sklo. Pamatuji ja nakupovala v Praze na Staromeskem namesti v firme ERPET, kde asi 4 prodavaci mluvili na mne francouzsky,a lepe nez ja cesky snazila se. Vyborna obsluha a jeste snazili zaridit nakup skla primo do Francie, at nemusim nosit do auta. Nikdo mi nenadavl ze neumim cesky, vse mi nosili do auta, ktere bylo parkovane na Male Namesti v roce 1992- nebo 93, nabizeli mi shipping do Francie (ja odmitla, vysoka cena), v obchode Erpet na Staromestskem namesti stale byl personal fr. mluvici i kdyz ja snaazila se mluvit cesky. Ja se chci opravdu naucit cesky mluvit nejen psat, ale nejde to, accent je silny, myslim ,ale slovo nejde pres usta a ja neumi mluvit a artikulovat..cim toto je? rozumim, ale nemluvim moc dobre.
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Předchozí

Zpět na Příběhy k zamyšlení