Prvotní příznaky ALS

Prvotní příznaky ALS

Příspěvekod martink » 29 srp 2013, 23:03

Na začátku ALS mohou být symptomy natolik mírné, že je pacient často přehlédne.

Vzhledem k typu příznaků a progresi choroby může průběh ALS zahrnovat následující potíže:

svalová slabost v jedné nebo více končetinách, svalech polykacích, dýchacích a mluvidel
svalové záškuby (fascikulace) a stahy, zvláště na nohách a rukách
zhoršení funkcí rukou a nohou
nezřetelná řeč a obtíže s vyslovováním
v pokročilejších stádiích obtíže při dýchání a polykání
Prvotní příznaky ALS mohou být značně různorodé u jednotlivých pacientů. Někdo zakopává o okraje koberce, jiný má problémy při vstávání a další nedokáže mluvit zřetelně.

Rychlost progrese ALS se také může u jednotlivých osob dost lišit. Ačkoli průměrná doba přežívání u ALS je tři až pět let, mnoho pacientů žije pět, deset nebo více let.

U malého počet nemocných dojde k remisi nebo zastavení progrese, ale dosud není známo, jak a proč se tak děje.

Příznaky mohou začínat postižením řeči, polykání nebo svalů rukou a nohou. Ne všichni pacienti mají stejné příznaky, stejné pořadí objevování se symptomů nebo stejný průběh progrese. Ale progredující svalová slabost a paralýza je přítomna všeobecně.

Svalová slabost je typickým počátečním příznakem ALS, který se vyskytuje přibližně u 60% pacientů. Počáteční symptomy se u jednotlivých pacientů liší, ale obvykle zahrnují zakopávání, věci padají z rukou, objevuje se nadměrná únava v nohách nebo rukách, zhoršená výslovnost, svalové křeče a tiky, nekontrolovatelné záchvaty smíchu nebo pláče.

Ruce a nohy mohou být postiženy jako první, což způsobuje potíže při vstávání, chůzi nebo používání rukou při běžných denních činnostech, jako např. oblékání a zapínání knoflíků.

Když se slabost a paralýza rozšíří na svaly trupu, dojde časem i k poruchám řeči, polykání, žvýkání a dýchání. Jakmile se začne projevovat postižení dýchacích svalů, je pacient životně závislý na permanentní umělé podpoře dýchání.

Jelikož ALS napadá pouze motoneurony, nejsou postiženy smysly - zrak, hmat, sluch, chuť a čich. U mnoha pacientů nejsou obvykle postiženy ani svaly oka a močového měchýře. U naprosté většiny nemocných není narušen intelekt; ten zůstává nezměněn navzdory progresivnímu degenerativnímu onemocnění těla.

Kód: Vybrat vše
zdroj: http://www.ereska.cz/
martink

Webmaster
 
Příspěvky: 1699
Obrázky: 0
Registrován: 18 srp 2007, 11:39
Bydliště:

Na ruce: 31.16
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 11 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 16 příspěvky

Karma: 3
Zpět na všeobecné informace o ALS

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


cron

Zásady ochrany osobních údajů