Šamanské rituály a psychologie

Veškere vyřešené temata

Šamanské rituály a psychologie

Příspěvekod nanuqcz » 29 srp 2011, 19:08

Dobrý den, nevíte někdo o nějaké knize, nebo proběhlém psychologickém výzkumu na téma rituálů? Zajímá mě to opravdu z hlediska psychologie, nehledám žádné návody "Jak vyvolat ducha" apod.

Tohle je strašně zajímavé téma, ale bohužel se mi o tom zatím nepodařilo nic najít. Zajímavé jsou například otázky: Jakých psychologických jevů využívají šamani a vůdci různých sekt, aby se jejich účastníci dostali do v průběhu rituálů transu, aby byli více sugestibilní, aby působil rituál magicky atd. atd.?

Dalo by se popsat rituály do skupin (podle nějakých kritérií je roztřídit), a do různých fází, kterými každý rituál může procházet?

Čím se liší "slabé" rituály od těch opravdu silných, po jejichž prožití účastníci můžou například věřit, že komunikovali s mrtvým člověkem, že se při rituálu vznášeli (i když to ve skutečnosti není pravda) apod.?

Děkuji za odpovědi
nanuqcz

Školák

Na ruce: 0.00

Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Re: Šamanské rituály a psychologie

Příspěvekod Sam Tektzby » 29 srp 2011, 19:58

Něco od Egona Bondyho, ten se tyhle témata docela zaměřéval, i když se jedná o fikci, tak jde o dobře stravitelné publikace ohledně filosofií kol náboženství atd :)
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Sam Tektzby

Site Admin

Obrázky: 3

Na ruce: 7,264.62
Banka: 0.00

Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Příspěvekod Moraea » 30 srp 2011, 02:14

Myslím, že velice silný vliv má přesvědčení. Ať už vezmeme třeba psychotropní látky, lidově řečeno "houbičky". Myslím, že pro lidi, kteří žijí ve společnosti, ve které se chtějí bavit, po požití těchto látek zažijí trip, který odpovídá jejich profilu, např: "Chceme si užít zábavu, tak ano, budeme dělat blbosti a pobavíme se". Pro lidi, kteří jsou mimo tuto zónu a touží zažít stav, kdy budou v souladu s přírodou a budou naslouchat jejímu vjemu, tyto látky vnímají dočista jinak. Jsou jinak rozpoložení a jde jim o to, prožít vize na "jisté úrovni", čímž velice ovlivňují lidi, kteří jsou v bdělém stavu a ocitají se okolo nich. Aby se člověk, který doslova zírá na takovouto podívanou, dostal do podobného stavu, je zapotřebí jenom a jenom sugesce. To vše samozřejmě za pomoci vysílání souvisejících energií. Je třeba určitého rozpoložení.

Přispívám čistě svým osobním názorem.. předem varuji, že se mi toho o šamanismu do rukou moc nedostalo :o)
Klíč k poznání sama sebe leží na dně propasti, do níž chceme proniknout…
Moraea

Čaroděj

Na ruce: 10.51

Příspěvekod skupina EPRV777 » 30 srp 2011, 12:22

Podstata šamanských rituálů je v poznání přírody a astrálního světa. Záleží tedy i na tom o co jde účastníkům rituálů. Jestli se jedná jen o prožitek, tak na to stačí zvuky Didžeridoo nebo bubnů a chřestidel, keré dovedou navodit různou formu stavů mozku od snění až po úroven´kdy člověk přestává vnímat tento svět. Platí zde více jako jindy Zkus od všeho a jen dobré si ponech. Používání halucinogenů jako LSD, houbičky Lysohlávky, Ajahuasca konopí a další stimulanty, se používají v tzv. Tmavé cestě a dokáží to, že při rituálu navštěvují různá místa a setkávají se s různými bytostmi duchy a mají další vjemy. Já osobně doporučuji Bílou cestu, bez použití drog a náhražek stimulace mozku, kromě bubnů a jejich vibrací, nebo také Tibetské mísy. S Tibetskými mísami se dá dosáhnout až 6 meditačního stupně. Zatím asi takhle a jinak jsem zde k dispozici.
Hledej Pravdu Přijmi Pravdu Žij v Pravdě
skupina EPRV777

Mysterian

Na ruce: 573.91

Poděkoval za: 2 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 7 příspěvky

Příspěvekod Razorka Tektzby » 30 srp 2011, 21:28

Začala bych opět definicí (každej sice ví, co je rituál, ale přecejenom je lepší to napsat, dát tomu nějakej rámec). Takže rituál by jsme mohli definovat jako sled symbolických činností, mající cíl, založený na tradici. Je opakovatelnej, dokáže měnit jak společnost, tak i jedince a díky němu se taky upevňujou společenský normy.

Odpovím jen na tu otázku "aby byli více sugestibilní", protože zbytek hezky popsala Moraea a skupina EPRV777 :) A vezmu to od podlahy, obšírně a se zaměřením na vůdce sekt. Většina lidí chce někam patřit. Mít pocit bezpečí (to mi připomíná Maslowovu pyramidu potřeb, ze které bych tady vycházela), cítit sounáležitost nebo jen nebýt sami. Taky být něčím vyjímečný. Podle mě už jen tohle podporuje být sugestibilní, čili podléhavej vůči působení jiných osob (v tomto případě vůdci sekty). Tohle bych viděla jako tu základnu, možná ještě manipulaci, pak by se na to nabalilo zmíněný přesvědčení, sugesce, fascinace, poznání, drogy...

Možná by bylo dobrý zmínit i cíle rituálů. Může to být upřesnění hierarchie, kompetencí, upevnění moci (např. u různých kmenů), posílení jistoty, sounáležitosti (např. rodinný setkávání), v případě přechodových rituálů pomoci při přechodu z jednoho stavu do druhýho, k posílení odvahy, koncentrace (osobní rituály)...

K druhé otázce dělění do skupin. Obecně se dělí na rituály přechodu, nebezpečí, trestání, rituály oslavný a úcty.
Přidám ještě pozitivní rituály a negativní. Pozitivní se snaží docílit pozitivního efektu, jak jinak :D No a negativní snažící se něčemu vyhnout vedou k tabu (to chce vysvětlení, takže jako příklad - těhotná žena by se měla vyvarovat jíst některý potraviny, ty se staly tabu, protože by mohly poškodit plod).

Na poslední otázku mě napadá jen, že působení rituálů je individuální, čili pro jednoho to bude síla a pro druhýho nic moc. Rozdíl mezi silným a slabým rituálem bych viděla v síle a úspěšnosti jeho efektu. Slabej je např., když se vždycky před odchodem dotknu rodinné sošky v předsíni, silným by se mohl stát, když si při tom ještě něco šlehnu a v té síni se budu vznášet :D Ale tuhle odpověd na poslední otázku moc neberte vážně :D

Na závěr dodám, že zážitky, který sdílíme s ostatníma mají vždycky vetší efekt. Pokud do toho zahrneme ještě spirituální rozměr (duchové, elementární bytosti apod.), tak díky těmto rituálům můžeme předávat kulturní hodnoty. Rituálem se stane to, co se opakuje (třeba tanec), lidé, kteří ho pak tančí se tím vlastně i vymezují od ostatních (netančících) lidí. To vyvolá i pocit vyjímečnosti a nezralá osoba by se mohla začít až povyšovat.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Razorka Tektzby

Mysterian

Obrázky: 1

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,648.23

Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Příspěvekod Sam Tektzby » 30 srp 2011, 22:17

Nádherné má předrahá :-* :-*
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod nanuqcz » 30 srp 2011, 23:40

Díky všem za odpovědi :-) Původně jsem doufal, že se dozvím o nějakých konkrétních technikách. Například kdysi jsem náhodou v nějakém článku četl o technice "kotvení". V základu využívá klasickou sugesci, ale to, jak se dá použít, mi přijde zajímavé. Dám příklad:

Vůdce obřadu řekne: "Tyto hodinky patřily zesnulému XY." Zavře oči, přiloží si je k čelu a dodá: "Byly pro něho velmi osobní. Cítím, že zde stále je. Můžeme začít s vyvoláváním." a položí hodinky doprostřed mezi přítomné lidi.

Tímto šaman u ostatních lidí vytvořil představu, že je duch mrtvého připojen k předmětu - "ukotvil" myšlenku/pocit k fyzickému předmětu. Krásný příklad kotvení můžete vidět taky u různých amuletů a ochranných symbolů. Lidé pro ně mají ukotvený pocit bezpečí, ochrany, atd. podle toho, k čemu jsou údajně určeny.

V tom článku byla taky zmínka o tom, že se dá "kotvit" i neverbálně, jen za pomoci řeči těla - a toho že prý zkušení šamani u rituálů velmi využívají. Bohužel o neverbálním kotvení jsem už nikde nic nenašel. A proto se taky ptám zde... Chci se o tomhle tématu dozvědět víc. Nejen o kotvení, ale i o dalších technikách, kterých různí šamani / vůdci obřadů využívají.
nanuqcz

Školák

Příspěvekod Razorka Tektzby » 31 srp 2011, 22:03

Že ty plánuješ si založit sektu a být jejím vůdcem? :D

Cílem techniky, cos dal jako příklad mi příjde přesvědčit i o něčem, co nemusí být pravda. Takže manipulovat tak, aby si ostatní neuvědomili, že se s nima manipuluje. Jestli se pletu, tak to dál nečti :D

Technika hlasovýho trylku, což je tempovej styl řeči, kterej používají hypnotizéři při navozování transu. Taky toho využívají právníci, aby "dostali" porotu. Zní to jakoby řečník mluvil v pravidelným tempu nebo zdůrazňoval v pravidelným tempu každý slovo. Rychlost slov je cca 50 za minutu.
Mám ještě pár dalších technik, ty napíšu zítra :)

EDIT: prej to bylo moc dlouhý, tak jsem to zkrátila jen na podstatný :D
Naposledy upravil Razorka Tektzby dne 05 zář 2011, 15:22, celkově upraveno 1
Razorka Tektzby

Mysterian

Příspěvekod Sam Tektzby » 31 srp 2011, 22:27

V tomhle ohledu stačí prototechno musique :D
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Razorka Tektzby » 31 srp 2011, 22:47

Nepochybně :D :-* Chtěla jsem být jen konkrétní a přesně to popsat :D
Razorka Tektzby

Mysterian

Příspěvekod Sam Tektzby » 31 srp 2011, 22:53

A nebo GoaTrance :D
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod nanuqcz » 01 zář 2011, 00:32

Razorka Tektzby píše:Že ty plánuješ si založit sektu a být jejím vůdcem? :D

Tak to určitě ne :-D To bych si radši přečet nějakou Wiccu, nebo nějaký grimoár a pak bych začal dělat, že vyznávám Cthulhu :-) Věřím, že někteří lidi z okolí by se pak přidali sami.

Razorka Tektzby píše:technika hlasovýho trylku, což je tempovej styl řeči, kterej používají hypnotizéři při navozování transu. Taky toho využívají právníci, aby "dostali" porotu. Zní to jakoby řečník mluvil v pravidelným tempu nebo zdůrazňoval v pravidelným tempu každý slovo. Rychlost slov je cca 50 za minutu, ...

Díky! Na googlu jsem teď o technice hlasového trylku našel dost článků, takže zítra pročtu ;-) Co je zajímavé, že kdysi jsem přečetl 3 knížky o hypnóze, ale o téhle technice tam nebyla ani zmínka. Hajzlové psychologové, to nejlepší si stejně vždycky nechají pro sebe :-D

Razorka Tektzby píše:Mám ještě pár dalších technik, ty napíšu zítra :)

Super, určitě napiš :-)
nanuqcz

Školák

Příspěvekod nanuqcz » 01 zář 2011, 00:39

Sam Tektzby píše:V tomhle ohledu stačí prototechno musique :D

Třeba tohle? Zní to fakt dobře :-D

Až po mě někdo bude chtít, abych udělal seanci (všimněte si, už nepoužívám slovo "rituál" - ďábla nevymítám pravidelně :-) ) pro vymícení ďábla z nějakého posedlého člověka, tuhle hudbu pustím jako kulisu :-)
nanuqcz

Školák

Příspěvekod Sam Tektzby » 01 zář 2011, 01:47

Zajímavý, ale to by se spíše hodilo na alternative party začátku osmdesátek :D
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Razorka Tektzby » 01 zář 2011, 18:21

Slíbila jsem, že dnes napíšu další, jsem ale docela utahaná, tak to bude stručný. Pořád se jedná o manipulaci. Levá část mozku je racionální, analytická, pravá je tvořivá. Logicky je účel rozptýlit právě tu racionální část, zabavit ji, aby byla víc aktivní ta tvořivá, takže jde o to zabavit levou část mozku a udržet ji v činnosti. Základem je dostat se k pravýmu mozku! V první fázi jde o vyvolání souhlasu nějakým tvrzením, což má za následek, že lidi budou přitakávat až i pokyvovat hlavou. Druhá fáze je utvrzení, tam se řekne něco, o čem by se dalo polemizovat, ale vzhledem k předchozímu souhlasu všichni souhlasí dál. Konečná je sugesce, a protože jste souhlasili celou dobu, tak je pravděpodobný, že budete souhlasit i teď. Když u toho ještě ten řečník bude v hlavní části gestikulovat levou rukou, tak má právě lepší přístup k pravé části mozku.
Naposledy upravil Razorka Tektzby dne 05 zář 2011, 15:06, celkově upraveno 2
Razorka Tektzby

Mysterian

Příspěvekod Sam Tektzby » 01 zář 2011, 18:44

Tohle používali na verbování vojáků a to během operace pouštní bouře.
Sam Tektzby

Site Admin

Další

Zpět na Archiv