Sociální fobie

Podelte sa zo životnými skúsenosťami,neviete si rady ,alebo viete poradiť ,pomôcť, prežili ste niečo s čím sa neviete vyrovnať-niekedy je dobré porozprávať sa o tom s ľudmi ,ktorý vás osobne nepoznajú a budú nestranný . Skúsme sa rozprávať o maličkostiach ,ale aj o vážnych veciach .

Sociální fobie

Příspěvekod lykantrop » 15 črc 2009, 01:55

Co je to Sociální fobie?
Sociální fobie je druh fobie, která se týká postavení jedince ve společnosti, její příjetí a fungování v ní samotné.

Sociální fobii bychom taktéž mohli přirovnat ke strachu z lidí, jelikož ti jsou hlavním původem fobie. Lidé utvářejí společnost a společnost vytváří sociální fobii. Hlavní slova jsou tedy "ZVÝŠENÝ STRACH" a "NÍZKÉ SEBEVĚDOMÍ"

Často jedinec dostane "šok", který způsobí nějakou reakci, jenž byla vyvolána zážitkem, který se týkal samotného jedince. Více v příkladech ze společnosti.
Strach se vrství z příhod. Čím více se nám dostává posměchu, tím více se utvrzujeme v to, že jsme neschopni -> malé seběvědomí.

Jak se projevuje jedinec se sociální fobií
- Snaha vyhýbat se společnosti (povaha introvert, ve svém okruhu nejlepších přátel však nic nepředstírá a je otevřen).
- Problémy s pohledem do očí, podání ruky, či s komunikací
- Červenání se při povšimnutí si jedince okolím (například když se jedinec zesměšní před tabulí ve škole)
- Ztuhlost (pohybový blok ze šoku)
- "Nemožnost" mluvit (knedlík v krku)
- Malé sebevědomí (bojí se oslovit například slečnu v baru)
- Uzavřená společnost přátel (zvyká si být jen s určitými osobami a nové k sobě nerad pouští i přes to, že je to kamarád jeho kamaráda).

Co nesnáší jedinec se sociální fobii?
- Autoritativní typy
- Společnost a místa s více lidmi (párty, zábava, plesy)
- Úkony (trapasy), které by ho mohli ponížit (jeho mysl dedukuje výsměch, proto se raději straní všem úkonům).
- Posměch
- Pohled do očí (znak autority)
- Pohled na něho

Příklady ze společnosti

Kontakt - často jedinec mluví před sebe a občas se podívá do očí nebo směrem k tváři toho, s kým hovoří a to z důvodu urdžování pozornosti, nebo jen ze slušnosti. Většinou však otáčí hlavu stranou nebo před sebe. Může se bát vyšších typů, protože jsou vyšší -> větší -> silnější -> autorita.

Pomoc raněnému - Četl jsem psychologický test, kde psycholog psal, že neochota pomoci raněnému je kvůli "pocitu odpovědnosti". Ale z hlediska sociální fobie jde o něco jiného. Jedinec by rád pomohl, ale ví, že jeho pomoc přiláká dalších X očí, což ho znervozní a to také může vytvořit různé psychické bloky, jako například ztuhlost. Pak si těžko vzpomene, jaké je číslo ambulance...

Tělocvik ve škole - Jana se bojí, že nezvládne hvězdu a že se jí všechny spolužačky budou smát. Ze strachu raději odmítne a nechá si dát pětku. Další kolo ji učitel přemluví a dodá Janě trošku sebevědomí. Jana tedy zkusí udělat hvězdu, ale bohužel se jí to nepovede a spadne tak nešikovně, že pád vypadal směšně a všichni se jí smějí. Jana si řekla "Už nikdy nebudu dělat žádné cviky" a dalším cvikům se ze strachu, který je posílen příhodou s hvězdou vyhýbá.

Utlumení / zbavení se sociální fobie
Pro někoho je to velký problém, pro někoho menší. Nikdy to však není lehký úkol. Vše pramení z hlavy, proto i v hlavě se toho musíme zbavit. Já osobně nedoporučuji zbavovat se sociální fóbie. Ona je mantinelem toho, co děláme a vždycky je dle mého názoru dobrá samota a odstup od společnosti.

Učte se dívat lidem do očí a to nejlépe opačnému pohlaví. V případě mužů a pohledu na ženy, jen ať si myslí, že jste čumil. Snažte se získat jejich pohled. Pohled sice znamená mnoho, ale Vy se jen díváte. Hrajte si s jejich pohledy.

Nechoďte na pařby, nechoďte na diskotéky. Nebojte se však poznat kamaráda Vašeho kamaráda/ky. Je to jen nedůvěrný hovor. Neříkej nic soukromého. Říkejte jen drobnosti. Jde o to jen seznámit se a pak při potkání říci, co je nového nebo mávnout na dálku.

Děkuji za pozornost
lykantrop

Na ruce: Uzamčeno
Banka: Uzamčeno

Re: Sociální fobie

Příspěvekod kllara02 » 17 črc 2009, 18:34

velmi zajímavý článek , jen tak dále !no1
Ooh, we're the kids of the underground .. there's a riot in everyone !
kllara02

Čaroděj

Na ruce: -10.00

Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod mmhp » 21 zář 2010, 18:45

pěkně sepsáno
mmhp

Školák

Na ruce: 0.00

Příspěvekod pentagramové oko » 24 zář 2010, 20:32

tak s tím tělocvikem to zažila má dcera je míšenka a to už je u nás velký problém,
dalo by se říct více než socialní fobie,posledně se kluci z 8 tř.bavili,že na ní házeli
pavouky z vrchního patra,ubožáci a za určité roky prožila 3 šikany a ta poslední od
učitelky tělocviku,i když měla doktorkou potvrzení,že cvičit nemůže přesto jí nutila
a tento týden máme u alergološky náběh na astma!a to nemluvím o různých nadávkách
ale já jsem jí naučila se bránit,a taky jsem jí magicky vypomohla a máme klid,někdy
se člověk musí bránit,jinak lynkatrope hezký článek. !no1
munera,crede mihi,capieunt hominesque desque
dárkem,to věř mi,si získáš každého z bohů i lidí.
pentagramové oko

Mág všech čarodějů

Obdržel poděkování za: 5 příspěvky

Příspěvekod zombie » 25 zář 2010, 20:59

Máš pravdu někdy se člověk musí bránit,jinak si ostatní
začnou dovolovat a jak rychle.fandím ti udělala jsi dobře
když bránit své dítě. !no1
víra k víře pomáhá.
zombie

Ban

Příspěvekod pentagramové oko » 08 říj 2010, 00:01

Díky zombie,moje děti jsou pro mě vším,a proto
každý si chrání své kuřátka.
munera,crede mihi,capieunt hominesque desque
dárkem,to věř mi,si získáš každého z bohů i lidí.
pentagramové oko

Mág všech čarodějů

Obdržel poděkování za: 5 příspěvky

Zpět na Životní zkušenosti