Spánek

Podelte sa zo životnými skúsenosťami,neviete si rady ,alebo viete poradiť ,pomôcť, prežili ste niečo s čím sa neviete vyrovnať-niekedy je dobré porozprávať sa o tom s ľudmi ,ktorý vás osobne nepoznajú a budú nestranný . Skúsme sa rozprávať o maličkostiach ,ale aj o vážnych veciach .

Spánek

Příspěvekod Razorka Tektzby » 19 lis 2012, 17:23

Spánek

Spánek je vlastně změněné vědomí, kdy jsme vnímavější k podnětům vycházejících zevnitř nás, na rozdíl od toho kdy jsme vzhůru a jsme vnímavější k podnětům zvenku. Už tahle definice, podle mě, docela naznačuje k čemu by spánek mohl sloužit. Teorií je víc a jednoznačně není zodpovězená otázka, proč spíme? Při spánku mozek není úplně odříznutej od okolí, jen si to po probuzení neuvědomujeme, dokonce při oslovení dotyčnýho spáče jeho jménem dochází k aktivaci amygdaly a čelního laloku víc, než když zvolíme výraz neutrální.

Během spánku mozek probírá informace a situace, který jsme přes den zažily a získaly. Logicky, čím víc byl zážitek, situace během dne emociálnější, tím hlouběji se „zapíše“ do mozkových závitů. Také platí to, že třídění informací je závislý na tom, co nás čeká, tzn., že důležité informace se uloží a ty nedůležité se vymažou.
Je to taková selekce a přehodnocení získaných informací přes den, přičemž ty důležitý se uloží do dlouhodobé paměti (REM fáze).

Další funkcí spánku je tvorba bílkovin, který slouží k obnově buněk (NREM fáze)

Poslední, co zmíním je tvorba melaninu ve spánku, kterýmu se říká hormon mladých, hormon tmy (k jeho tvorbě je potřeba tma). Brání hromadění volných radikálů, který způsobují mj. i stárnutí. Působí taky protinádorově.

Další funkce uvádět nebudu, nebo někdy příště :p

Fáze spánku

NREM (No Rapid Eye Movements – bez rychlých očních pohybů) a REM (Rapid Eyes Movement – rychlé oční pohyby)

NREM – prohlubuje se svalová relaxace a dochází k obnově sil, regeneraci. Aktivita neuronů (mozkových buněk) je nízká. V NREM fázi jsme cca 80% spánku. Má 4 stádia. Během NREM fáze klesá aktivita v oblastech mozku jako je Varlův most, amygdala, hippokampus atd.

REM - mozek je z hlediska EEG aktivnější než v bdělém stavu, dochází k rychlým očním pohybům a objevují se sny. Dále se zpracovávají informace a ukládají se do paměti. Během REM fáze se zvyšuje aktivita v oblastech mozku jako je Varlův most, amygdala, hippokampus atd.

Z bdělýho stavu se dostáváme do prvního stádia NREM, to trvá jen krátce a je to přechod k začátku spánku, v této fázi můžeme pozorovat třeba záškuby, prostě nějakou aktivitu svalstva, ale ne rychlé pohyby očí, možná tak pomalé, válivé. Následují další dvě NREM fáze až se dostaneme k poslední čtvrté, která představuje hlubokej delta spánek. Po prostřídání NREM fází následuje fáze REM. Tyto dvě fáze se během spánku cyklicky střídají cca 5krát a délka cyklu (od NREM až po REM) je cca 100 minut, přičemž se postupně zkracuje délka NREM a prodlužuje REM.
Zjednodušeně by se dalo říct, že v NREM fázi se regeneruje tělo a v REM fázi se regeneruje mozek.

Pro lepší pochopení se mrkněte na obrázky:

Obrázek

Obrázek

Tohle všechno asi víte, ale musela jsem to napsat pro úplnost a jako počáteční uvedení do tématu, který mám v plánu postupně rozšířit třeba o nějaký zajímavosti, rozebrat víc chemii, poruchy, mýty, nebo cokoliv rozšiřujícího.

A teď se konečně dostávám k mým oblíbeným frekvencím :p
Čím je frekvence mozkových vln vyšší, tím víc jsme bdělejší (pro hluboký spánek jsou charakteristické vlny delta). Takže když to dosadím do dimenzí: (téma Dimenze najdete ZDE )

Razorka Tektzby píše:V každé dimenzi dochází k vibraci s jinými frekvencemi. Čím je vyšší vibrace, tím je vyšší i dimenze, do které naše vědomí dosáhne

A když to vztáhnu na rok 2012:

Razorka Tektzby píše:Žádnej konec světa nebude, jak bylo psáno, jen zakončení cyklu, po kterým bude následovat další cyklus. Nebráním se myšlence o změně vibrací, resp., o jejich "zvýšení" a možným dopadu na vnímavější jedince...

Tak to znamená, že by vlastně mělo dojít DOSLOVA K PROBUZENÍ :D

Poslední věc, kterou chci dát do spojitosti se spánkem je Aspergerův syndrom (AS) - (téma AS najdeteje ZDE )

Lidé s AS mají právě se spánkem potíže, a to díky asymetrii některých částí mozku. Jak jsem psala, tak třeba u amygdaly dochází ve fázi REM k vyšší aktivitě, takže právě její zvětšení může bránit obvyklým fázím spánku.
Tahle analogie se podle mě dá aplikovat na všechny možný diagnosy a vůbec obecně by se asymetrií nebo poměrnou velikostí mozkových částí (samozřejmě i další faktory v tom hrají roli) dalo vysvětlit proč někdo spí 12 hodin a někomu stačí spát 4 hodiny.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Razorka Tektzby

Mysterian

Obrázky: 1

Na ruce: 8,971.06
Banka: 2,637.23

Poděkoval za: 54 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 115 příspěvky

Re: Spánek

Příspěvekod Sam Tektzby » 19 lis 2012, 17:26

Po AS opravdu další dokonalý článek :-* :-*
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Sam Tektzby

Site Admin

Obrázky: 3

Na ruce: 7,176.62
Banka: 0.00

Poděkoval za: 73 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Příspěvekod Arpaix » 19 lis 2012, 17:51

Velmi dobry prispevek, Razorko. Je videt ze mate velmi hluboke znalosti. Do spanku se promitaji i nase obavy,a to, co delame pres den, je to cestovani nasi Duse,ale i relaxace, odpocinek naseho mozku.
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Na ruce: 8,168.88

Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Příspěvekod Razorka Tektzby » 19 lis 2012, 21:29

Thx, vážím si toho :) :-* Jen jsem ještě zapomněla popsat podrobněji amygdalu, pořád o ní píšu, ale že bych rozebrala co to je a dala nějakou fotodokumentaci, to né :D Tak to bude třeba další téma :)

Co se týče odkazu na rozdělení spánku na 4 a 4 hodiny, tak znám jednu osobu, která spí v noci 4 hoďky a pak další 4 hoďky až příjde z práce. Zkoušela jsem to taky, ale neklaplo to, byla jsem permanentně unavená. Ideální je pro mě spát ráno dýl, a když už usnu, tak nepřerušovaně.
Razorka Tektzby

Mysterian

Příspěvekod Robil » 20 lis 2012, 19:25

V Relaxe raz dávali článok, že nejaký vedec (už neviem ktorý) spával každé 2 hodiny po 15 min. Ja som skúšal cvičievať 5 tibeťanov, no musel som kôli ním ráno skôr stávať a tak som aj prestal (slabá vôla a tie cviky sú strašne nudné :D ) a teraz spávam dlhšie.Spánok dlhší ako 6 hodín je nezdravý. Vtedy mi stačilo 6 hodín spánku. Sám som sa zobudil a už som nesmel po prvom prebudení zaspať, že vraj to už energiu len uberá, že prvé prebudenie je signál tela na to, že už má energiu a ďalší spánok ju už len uberá... Teraz spávam cez výkend aj 10 hodín a vidím, že ma dlhý spánok vyčerpáva. Cez týždeň mi vychádza spánok na 6 hodín, ale ako som prestal s tými 5 tibeťanmi už sa mi ovela tažšie vstáva.
Robil

Učeň

Na ruce: 48.13
Banka: 6.07

Poděkoval za: 11 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod Razorka Tektzby » 20 lis 2012, 21:42

Větou o rozdělení spánku na 4 a 4 hodiny jsem reagovala na odkaz, kterej tu už není, takže moje odpověď teď působí trochu zcestně, to jen pro vysvětlení :D

Podle mě se nedá říct kolik hodin spánku je nezdravých, musí se to posuzovat individuálně. V této souvislosti mě napadl (ale neublížil :D ) termín sociální jet lag. Překlad je doslova tryskáčový zpozdění a nastává, když cestujeme do jiných časových pásem, biorytmy se rozhodí. Většina lidí má jinej spánkovej režim přes týden (méně hodin spánku) a jinej o víkendu (víc hodin spánku). Rozdíl v naspaných hodinách by se pak mohl definovat jako sociální pásmová nemoc. Příklad, pokud chodíte spát ve dvanáct a vstáváte v sedm ve všední den, ale o víkendu v devet, tak sociální jet lag jsou 2 hodiny. Z toho vyplývá, že hodně lidí je permanentně v cestovatelským stavu, v našem příkladu jakoby letěli na víkend do Ruska.
Razorka Tektzby

Mysterian

Příspěvekod Sam Tektzby » 20 lis 2012, 21:49

Tak jsem to taky zkouknul, zajímací :P
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Arpaix » 21 lis 2012, 00:44

Ja v pondeli a utery jdu spat ve 2 v noci, vstavam v 6 rano.
A po zbytek tydne jdu spat okolo 4-5 v noci /uz rano/,a vstavam asi v 11 hodin. Jsem vylozene nocni typ,a rano jsem unavena. Vecer i jsem vice cinna, pracuji doma, na netu, vic toho udelam vecer, rano nic- to je doba spanku pro mne. Mam jiny rytmus nez vetsina lidi.
EXVRGE DOMINE ET IVDICA CAVSAM TVAM.PSALM 73
Arpaix

Vysokoškolský Mág

Na ruce: 8,168.88

Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 8 příspěvky

Příspěvekod Šivana » 11 pro 2012, 22:07

Zajímavý článek. Kdysi jsem četla o jednom pokusu, který byl prováděn na myších, bohužel už si přesně napamatuji detaily, ale šlo o to, že myším zabránili ve spánku dosáhnout určíté fáze, asi té REM, ale nevím jistě. Nechali je spát, ale když došlo k té fázi, vždy je probudili a dělali to tak několik dní a za nějaký čas myši umřeli. V podstatě ty myši měli více méně dostek spánku, ale i tak umřeli.

Pak dělali podobný pokus na lidech, kdy jim zabránili v nějaké fázi spánku, a ti lidi začali mít přes den halucinace. Asi to, co mozek nemohl dělat během spánku, začal dělat přes den.
Šivana

Školák

Na ruce: 400.97

Poděkoval za: 1 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 1 příspěvky

Příspěvekod Razorka Tektzby » 12 pro 2012, 16:58

Taky jsem to kdysi kdesi četla :) Umřely, protože přerušením fáze REM nebylo možný nikdy dokončit spánkovej cyklus (=REM + NREM), takže se "neregeneroval“ mozek, ale jen tělo.

Spánková deprivace byla dokonce používána při mučení, protože nedostatek spánku způsobuje stres. Vězni byli buzeni v krátkých intervalech, nevyspalí, tím se oslabila jejich psychická odolnost a snáze došlo k vyzrazení informací. Nedostatek spánku taky využívají některý sekty, při "přebudování“ lidí na svoje tupý stádo. Nakonec i ve výcvikových táborech to jde použít.

Co se týče halucinací, máš pravdu :) Při nevyspání se nám ukládají do mozku snadněji falešný vzpomínky, jsme náchylnější k vybavování si představ a fantazií, který následně uložíme jako něco, co se skutečně stalo. Jsme pak přesvědčeni o skutečnosti dané vzpomínky natolik, že ani detektor lži neprokáže opak (ano vím, že jde detektor ošidit, teď ale mluvím o nepoužívání žádné šidící metody). Tím se taky snižuje hodnověrnost svědků, kteří trpí nevyspáním. Prostě tím, že mozek nemá za dbělého stavu přístup do podvědomí, přehodnocuje časem informace chybně ---> halucinace, fantazie se stává skutečností.
Razorka Tektzby

Mysterian

Příspěvekod Sam Tektzby » 12 pro 2012, 17:02

Všechno, co tu je napsáno je pravda, můžu potvrdit ze svý zkušenosti. Kdysi jsem trpěl dost silnou insomnií, která trvala docela dost dlouho. A garatnuju Vám, že to není příjemný, když váš mozek přemýšlí a sní zároveň. Poporavdě z toho času mám spoustu zmatených a dost ošklivých vzpomínek, kolikrát se jednalo o těžce asociální představy zacházející až do psychotickým fantazií. Nikdy víc.
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Razorka Tektzby » 21 pro 2012, 17:13

Narazila jsem na budík, kterej sleduje fáze spánku. Pomocí náramku snímá fyzickou aktivitu a pomocí algoritmu vyhodnocuje spánkový fáze. Když si nastavíme určitej čas probuzení, a budík vyhodnotí do půl hodiny před nastaveným probuzením, že je ideální probuzení teď, tak nás probudí prostě půl hodiny dřív. Je to lepší, než si třeba o té půl hodiny dýl pospat a dostat se do hlubšího spánku. Pak jsme víc unavení, než když se probudíme v lehké spánkové fázi. Budík sice nemám, ale příjde mi to jako užitečná věcička a možnej tip na dárek :)

Obrázek

(Nikdy víc Samečku, napadá mě metoda, činnost jak tomu předejít :-* )
Razorka Tektzby

Mysterian

Příspěvekod Sam Tektzby » 21 pro 2012, 20:32

Zajímavá věcička, každopádně pořádné znavení, by mohlo napomoct :-* :-*
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Šivana » 23 pro 2012, 01:46

Ty hodinky jsou dobrý nápad a určitě užitečný, ale já bych s žádným náramkem neusla, tak pro mě nepoužitelný.

Když jsme u těch věciček na spaní, určitě jste slyšeli o japonském přístroji na dobré sny. Před spaním se do něj nalijí vonné olejíčky, namluví slova a pak by se lidem měli zdát hezké sny. To bych si pořídila, kdyby tu něco takového bylo.
Šivana

Školák

Na ruce: 400.97

Poděkoval za: 1 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 1 příspěvky

Příspěvekod Razorka Tektzby » 23 pro 2012, 04:28

Sam Tektzby píše:Zajímavá věcička, každopádně pořádné znavení, by mohlo napomoct :-* :-*

To je směr, na kterej jsem narážela :-*

Co se týče nějakýho japonskýho našeptávače s vůněma, tak to jsem pořád raději za froté náramek, kterej není na ruce cítit a budík, kterej do určité míry zaručuje účinost. "Myšlenka" co začíná, že jsme určitě slyšeli a končí, kdyby tu něco takovýho bylo ve mě vzbuzuje nedůvěru :p
Razorka Tektzby

Mysterian

Příspěvekod Sam Tektzby » 23 pro 2012, 04:33

Nemůžu se dočkat, na ultimátní znavení :-* :-*

Jinak co se týče toho "o čem jsme slyšeli", připadá mi to podobné, jako "zaručený přípravek" z půlnočního teleshopingu. Takže souhlas s mojí předrahou, nedůvěra nedůvěra :P
Sam Tektzby

Site Admin

Další

Zpět na Životní zkušenosti