Strach z nemocí

Podelte sa zo životnými skúsenosťami,neviete si rady ,alebo viete poradiť ,pomôcť, prežili ste niečo s čím sa neviete vyrovnať-niekedy je dobré porozprávať sa o tom s ľudmi ,ktorý vás osobne nepoznajú a budú nestranný . Skúsme sa rozprávať o maličkostiach ,ale aj o vážnych veciach .

Strach z nemocí

Příspěvekod lykantrop » 14 črc 2009, 12:39

Máte strach z nemocí? Znáte někoho, kdo se přehnaně štítí věcí, nebo si chcete jen rozšířit znalosti? Tento článek popisuje to, co prožívají jedinci, kteří mají přehnaný strach z nemocí.

Proč se bojíme?

Jsme vystaveni reklamám o smrti, o virech a nemocech, jenž způsobují problémy. Aids, rakovina, prasečí chřipka. Panika, děs, strach. To vše nás stále utvrzuje v tom, že svět je nebezpečný. Naše reakce na takovéto podněty je jasná -> OBRANA. Snažíme se chránit, to přeci mnoho z nás. Existují však jedinci, kteří tento strach z nemocí a všeho, co by je mohlo ohrozit vnímají daleko silněji a citlivěji. Může se jednat i o lidi, kteří se mají natolik rádiy, že se o sebe strašně bojí, aby si náhodou neublížili.

Projevy / chování

Každý z nás se chová jinak, ovšem osoby se zvýšeným strachem z nemocí a nákaz mají hodně společných znaků. Každý jedinec využívá rituály, které jasně ukazují na to, čeho se bojí a před čím se chrání.

1) Pocity

Mezi nejčastější pocity můžeme zařadit tyto znaky:

- strach (z nemocí, injekčních stříkaček)
- úzkost (,,Ten pán vedle mne pčíknul. Snad neonemocním.")
- zoufalství (,,Ah ne, otřel se o mojí bundu bezdomovec! Co si jen počnu?!")
- nervozita (,,Ten byt je ale špinavej! Určitě se něčeho dotknu...")
- deprese (,,Nikde není voda a mýdlo!")
- třes (následek dlouhodobého psychického týrání)
- psychické oslabení (následek dlouhodobého psychického vyčerpání)
- fyzické oslabení (následek dlouhodobého fyzického sledování, pozorování nebo dávání si pozor)
- sklony k sociálnímu odloučení (introvert)

2) Rituály
Rituál je postup, který každý z nás dodržuje každý den. Mezi obyčejné rituály můžeme zařadit například čištění zubů po ránu a před spánkem, snídání a podobné. U jedinců s přehnaným strachem z nemocí se objevují odlišné rituály normálním nepoznané. Tyto rituály jsou psychicky i fyzicky náročné a udělají se při každé přiležitosti nebo podnětu, který jej vyvolá.

a) Ujišťování
Jedinec chce být ujištěn o tom, že to bude dobré, že se nic neděje a že vše bude v pořádku.

Příklad:
,,Mami, určitě nevadí, že jsem si neumyl ruce?"

b) Syndrom nakažení
Syndrom nakažení je opravdu nepříjemná záležitost. Jedinec s tímto syndromem trpí představou, že vše, čeho se dotkne s nakaženou částí se stane nakažené. Problém je v tom, že takovýto jedinec vnímá reálnou hrozbu nemocí (např. žloutenka a přenos dotykem), ale ostatního ho vnímají za divného. Oni však hrozbu nevnímají a proto se ani psychicky netýrají. Jedinec označí věc, nebo bytost za nakaženou, pokud přisla do styku s něčím, co je pro jedince nakažené, nebo nakažlivé. Nejhorší na tomto syndromu je jeho šíření, které si můžete přečíst v příkladu. Nákaza se nejčastějším způsobem ničí umytím nakažené části popř. celého tělesa pro lepší klid v duši. Takovéto šíření se těžko odstraňuje, pokud se jedná o prostory veřejné, cizí, špatně omyvatelné a nebo špatné přístupné. Tito lidé si velmi dobře pamatují nakažená místa a místa věci nebo části něčeho, které byli nakaženy. Pokud se někdo dotkne nakaženým prstem (pamatuje si prst) zdi, pamatuje si i přilbižné místo, které se nakazilo na zdi. Často jsou pomalí, protože váhají, jestli je to ohrozí, jestli to něco nakazí a podobně -> hledají nejlepší alternativu s mnoha a mnoha variantami a situacemi, které musí zvážit.

Příklad:
Jarda jde pro popelnici, kterou právě vysypali popeláři. I když je popelnice rodinná a u baráčku, Jarda se ji štítí. Jeho dedukce sahá dál, než u obyčejných lidí, kteří se nad tímto problémem nepozastaví. Nevadí mu ty odpadky z domova, vadí mu to, že popelář, jenž šahá na stovky popelnic si nakazí svojí rukavici, s kterou poté šáha na Jardovu popelnici, čímž ji nakazí. Jarda pociťuje úzkost. "Mám ji odnést domů za plot? Když to neudělám, udělá to někdo jiný, ale neumyje se a nakazí mi to doma. Raději to udělám sám." Jarda si pro jistotu veme rukavice, aby si nenakazil ruce. Když odtáhne popelnici domů sundá si rukavice aby nenakazil klíče a kliku, když bude zamykat branku. Pak se otočí k rukavicím, aby je sebral ze země. Vzpomněl si však, že se dotýkal pouze jednou rukavicí na nakažené místo, ale ta rukavice nejen že leží na zemi, ale z části i na druhé rukavici. Druhá rukavice (předtím nenakažená) se tedy stala nakaženou (nenakazila by se v případě, že by nakažená část z první rukavice byla daleko od druhé rukavice). Nakažená část první rukavice se dotýkala i země. Tudíž je i část této země nakažena a Jarda se ji bude vyhýbat do té doby, dokud nezaprší, nebo dokud ji nespláchne hadicí. Každého z rodiny bude upozorňovat (v soukromí), aby toto místo obešli. Pokud tak neučiní, bude považovat nakaženou část domu (chodbu), protože tam každý s botama vejde. Bude pak každého komandovat, aby tam nechodil bos a dával si pozor, aby nestoupl na podlahu. Pokud tak někdo učiní, bude se nákaza rozišiřovat po celém domě. Může to dojít až do takového stavu, že bude jedinec chodit v pantoflích, nebo v ponožkách a do postele bude chodit bez ponožek, aby ji měl čistou. Zpátky k rukavicím. Když zjistil, že rukavice jsou nakažené, musel je umýt. 49,- kč za rukavice mu přijde dost na to, aby je vyhodil. Proto je raději umyje. Přijde k umyvadlu a tam je začne mýt. Omylem přidá větší proud a voda z umyvadla, ve kterém jsou rukavice mu polije tričko. Tričko sundavá a okamžitě hází do pračky nebo do koše na prádlo, z kterého si už nikdy nebere věci na sebe. Poté co rukavice umyje je vyndá ven a položí někam jinam. Musí umýt umyvadlo, protože to je teď nakažené. Umeje ho mýdlem a opláchne. Poté ještě jednou opláchne mýdlo, to aby se neřeklo, že není čistě. Nakonec se jde osprchovat, protože nakažená voda z trička se prosála až na něho. Proto se umeje doma ve sprše mýdlem.

A to je konec příběhu s popelnicí. Toto existuje a tak to je. Pro obyčejné lidi je to extrém, pro jedinec se zvýšeným strachem z nemocí je to rutina. Mají pak problémy s pokožkou, protože se často myjí.

c) Strach z pohledu na slovo týkající se nemoci
Tito jedinci mají problémy s tím, že vidí slovo, které se týka nemoci. Např. rakovina. Udělá se jim mdlo, zatočí hlava a rozbuší srdce. Naštěstí se dá tento problém jednoduše odstranit.

d) Pozorování okolí
Často pozorují cestu pod nohama, aby do něčeho nešlápli. Kontrolují svůj pohyb. Komandují ostatní, aby si umyli ruce. Při mytí nádobí komandují matku, že myje nádobí špatně a málo.

e) Přehnané mytí
Často se myjí, aby odstranili nakaženou část svého těla, nebo nějaké části věci.

f) Sledování sebe sama
Sledují se, jestli jim něco není. Bojí se o svoje tělo a to v přehnané míře. Příkladem může být sledování stolice, jestli je v pořádku, nebo ne.

g) Ťukání na zuby popř. na jiné části těla, nebo věcí.
Rituál ťukání -> zaklepání ve smyslu "musím to zaklepat, aby se to nestalo" je často používán. Souvísí to s ujišťováním.

Často se tito lidé štítí lidské špíny, protože ta jediná je ohrožuje.

Problémy v životě

Tito jedinci mají problémy v životě, neboť všechny komandují.

1) problémy v rodině
Jsou považování za blázny a jejich komandování vede k častým hádkám a neshodám.

2) problémy s okolím
Jsou považování za blázny, když požádají kamarády, aby na ně nesahal, protože mají nakaženou ruku a pak, když se tak stane, udělají scénu.

3) problémy s partnerem
Štítění se vlastního těla, cizího těla. Všeho ze sebe nebo partnera. Problémy s líbáním a přijímání slin. Problémy s pitím po druhých...

Řešení
Existuje tolik řešení, že bych se tu upsal. Je ale potřeba na ně přijít. Nikdy nedoporučuji brát přášky, protože vše se odehrává v hlavě. A když se to odehrává v hlavě, může se to změnit -> vyléčit / odstranit.

Smiřte se smrtí - nejdůležitější část. Pokud Vám to pomůže, věřte v to, že po smrti není konec a že je něco dál.

Pokud se bojíte pohledu na slova obsahující nebo naznačující nemoc, učte se na ně dívat. Udělá se Vám špatně, ale zkoušejte to pořád a pořád. Přitom si říkejte, že Vám se nemůže nic stát, že je to jen slovo a že rakovina je nemoc jako každá jiná a že ji trpí mnoho lidí, což vy neovlivníte.

Nemyjte se tolik, používejte jen vodu. Myjte se jen, když přijdete z venku a nebo před jídlem. Časté mytí jest záhubou, neboť oslabuje imunitu, která se nemá z čeho utvářet.

Mám vyzkoušeno, že to, čeho se bojíte Vás stejně potká. Vím o tom své a lidé, kteří se bojí např. rakoviny ji také často mají.

"Vše je ve Váši hlavě. Odkud pramení problém, odtaď se také musí zničit."

Závěr
Jedno je nutné dodat. Lidé s tímto problémem jsou opravdu chudáci. Každý kdo může by jim měl pomoci, aby se zbavili svých ukrutných problému a strachů z nemocí.

Děkuji za pozornost
lykantrop
 

Na ruce: Uzamčeno
Banka: Uzamčeno


Re: Strach z nemocí

Příspěvekod pudingg » 15 črc 2009, 01:07

Zajímavej příspěvek:)musim říct,že tak trochu vim o čem mluvíš:))přiznám se,že jednu dobu jsem taky trpěla zvýšenou pěčí o samu sebe..ale nebyl to naštěstí žádnej extrém.....myslim si,že to byl jen následek dlouhodobějšího stresu...dál se o tom nebudu rozepisovat.... !no1
Nikdy neměj strach ze stínů.Prostě znamenají,že někde nablízku svítí světlo:)))))))
Uživatelský avatar
pudingg

Školák
 
Příspěvky: 46
Registrován: 24 kvě 2009, 05:06
Bydliště: kraj vysočina:)

Na ruce: 0.00

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Karma: 0
Re: Strach z nemocí

Příspěvekod lykantrop » 15 črc 2009, 01:51

Zajímavej příspěvek? :) Existují knihy, např. Ján Praško - Přehnaný strach z nemocí ... tak nějak se to jmenuje. To je normální psychologická úvaha a neboj, já taky vim o čem mluvim ;). Převážně čerpám ze svých zkušeností, ale slovo rituál mám z té knihy, protože jasně vystihuje to, co má.
lykantrop
 

Na ruce: Uzamčeno
Banka: Uzamčeno


Re: Strach z nemocí

Příspěvekod kllara02 » 17 črc 2009, 18:32

ano , já mám strach ze své nemoci.
Ooh, we're the kids of the underground .. there's a riot in everyone !
kllara02

Čaroděj
 
Příspěvky: 418
Registrován: 29 dub 2009, 13:50
Bydliště: Kdesi v lesi

Na ruce: -10.00

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Karma: 0
Re: Strach z nemocí

Příspěvekod pudingg » 17 črc 2009, 18:38

ahoj klarko...můžu se tě zeptat...co máš za nemoc?co obnáší s ní žít?jestli ti teda nevadí,že se tě na to ptám...
Nikdy neměj strach ze stínů.Prostě znamenají,že někde nablízku svítí světlo:)))))))
Uživatelský avatar
pudingg

Školák
 
Příspěvky: 46
Registrován: 24 kvě 2009, 05:06
Bydliště: kraj vysočina:)

Na ruce: 0.00

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Karma: 0
Re: Strach z nemocí

Příspěvekod lykantrop » 17 črc 2009, 19:08

Už to tu někde psala, nevzpomínám si nikdy jsem o tom neslyšel. Ale tohle téma jsem pojal trošku jinak, než obecný strach ze smrti, rakoviny, aids a podobně.
lykantrop
 

Na ruce: Uzamčeno
Banka: UzamčenoZpět na Životní zkušenosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníkůZásady ochrany osobních údajů