Synchronicita

Lochnesská príšera, Bermudský trojuholník...atd

Synchronicita

Příspěvekod Šivana » 16 pro 2012, 15:14

Poprvé na tento jev v našem západním světě a smýšlení poukázal K.G. Jung, zamozřejmě tento jev je znám už z dřívějška v různých východních náboženství.

Co je Synchronicita: vis výtažek z wikipedie

příčinně nevysvětlitelné (akauzální) setkání dvou nebo více událostí v čase, které tím na úrovni prožívání subjektu získávají význam. Pojem synchronicity je však spojován také s objektivním nahromaděním jevů, které si žádají společnou interpretaci, v čase nebo prostoru, ač mezi nimi není přímá kauzální souvislost, a vymykají se novověké představě o náhodě.

Pak je ještě možné označení Asynchronicita pro označení jevů, které mají negativní následky pro člověka.

Kniha, která na toto téma pojednává
Synchronicita: skrytá moc zvláštní série náhod -David Richo

Příklady synchronicity
Údajně Titanic neměl jet trasou, kterou jel, kapitán se rozhodl změnit směr, aby zrychlil plavbu. Ledovec se běžně v pásmu kde se v té době nacházel, nacházet neměl. Tento příklad uvádí David Richo jako příklad Asyncrhonicity. Ruzné jevy, ač spolu neměli souvislost spolu jednali v zájemné koordinaci za účelem negativního výsledku.

Někdo může mít třeba partnery, kteří začínají křestním jménem na jedno určité písmeno.

Nebo při čekání na úřadě si vytáhnete lístek s nějakým čislem, číslo si zapamatujete a pak "náhodou" nastoupíte do autobusu se stejným číslem, a večer jdete do divadla a dostanete zase to samé číslo.
Šivana

Školák

Na ruce: 400.97

Poděkoval za: 1 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 1 příspěvky

Re: Synchronicita

Příspěvekod Sam Tektzby » 16 pro 2012, 19:47

Nevím, ale vidím chybku. Podle D.Richa se tam neměly ledovce nacházet, tak jak je možné, že ledovcové pole bylo zachyceno na navigačních mapách a to pro náhlé změny tras lodí White Star, před kolizí?! Ono jde o tohle, okolo nového Foundlandu neměl co dělat Titanic, protože se moc dobře vědělo, že v jeho okolí se nachází nejedno ledovcové pole. Takže Ledovec tam měl být, jen Titanic tam neměl co dělat. Ale to se všeobecně ví, takže nechápu proč Richo dokazuje své teorie překrouceným faktem. Respektive to není příklad Asynchronity, ale jen lidské hlouposti, která se nažila dokázat rychlost své nové hračky. Ono celý Titanic je jen jeden velký nesmysl, pokud by kapitán zadal "plně vzad", Titatic by se dostal jen na kolizní kurz a zastavil by se v ledovci možná by došlo k narušení přídě, ale každopádně ne k zatopení komory a příčky, která buď jak buď by vedla k následnému zatopení lodi. Díky manévru, kdy bylo zadáno "plně plně vzad" a následně "plně vlevo", se Titanic střetl s ledovcem Pravou Příďovou částí a i kdyby se vyhl, díky vysoké boční deceleraci by se s ledovce střetla následně Pravá Záďová část. To jen co vím já.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Sam Tektzby

Site Admin

Obrázky: 3

Na ruce: 7,237.95
Banka: 0.00

Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Příspěvekod Šivana » 16 pro 2012, 20:22

K tomu se nemohu vyjádřit, protože o tom nemám hluboké znalosti, respektivě jen ty z filmů.

A co si myslíš o synchronicitě? Mě přídje, že je to velice častý jev a objevuje se v životě asi všech lidí a není to zas taková vzácnost, jako třeba uvidět ducha.
Šivana

Školák

Příspěvekod Sam Tektzby » 16 pro 2012, 20:31

Já jsem vždycky myslel, že každá bytost je svým vlastním pánem a to do doby, kdyj sme se setkal se svojí drahou polovičkou, od tý doby kdy pořás shodujeme, si myslím že je všechno dáno. Takže synchronicita, která je průběžná a v realtimu u mě bohužel nepřichází v úvahu, protože pokud je všecno předem dáno, tak žiju jen pro to co je pro mě určeno a s tím, díky tomu že mám koho mám a co mám, musím souhlasit a ážit si toho. Průběžná reálie všeobecného okolí se u mě mění na časový kondenzát. A popravdě si ho vážím víc, než víceúrovňové situační reality. Protože mé osobě popravdě záleží jen na jedné realitě a to mé a Razorčině, to neznamení že zavrhuju víceúrovňovost reálnosti, ale jen to že i přes zajímavé "blinky" a "floopy" v dimenzionální fyzice a kvantovém kontinuu, jen je pro mě nejdůležitější (to znamená že víc úrovní pro mě není důležitých) realita a dimenze ve které jsem teď a ve které žiji se svojí nejmilejší :)
Jinýma slovama, jak jsem tu kdysi zabásnil, najdu si atomový kryt, kde si budeme s Razorečkou žít, jo to se budu mít to se budeme mít :)
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Sam Tektzby

Site Admin

Obrázky: 3

Na ruce: 7,237.95
Banka: 0.00

Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Příspěvekod Šivana » 16 pro 2012, 21:07

Moc pěkně jsi to napsal.

Já nevím, ale mě tohle určení, jestli existuje, dost mate. Do jaké míry si člověk určuje život sám a do jaké míry jsou věci předem dané. Ta dannost se mi vůbec nelíbí. Když se nad tím zamyslím, tak už jen tým, kde se člověk narodí ho určije, kdo ho vychová, v jakém státě žije, jaké je pohlavý atd. Je velký rozdíl, jestli se někdo narodí jako syn D. Trumpa nebo dcera africké rodině, ještě k tomu matce s aids.
Dřív jsem si myslela, že to jak se kdo má je jen jeho zásluha, a že pokud se nemá zrovna dobře, je to jen jeho vina, hloupost, lenost. A když se někomu vede, je to jeho zásluha. Ale ted si tak jistá nejsem, jestli úspěšní jsou opravdu úspěšní a neůstější neůspěšní. I když musím říct, že absolutně odsuzuji lenost a to, když se někdo nesnaží.

Ještě na tohle téma mě zaujala kniha od Malcolm Gladwell - Outliers: Success Story, nevím zda je přeložená do češtiny.
Kde píše zda opravdu tvrdá práce, hluboké znalosti jsou určující pro úspěch, nebo o tom rozhoduje náhoda, štěstí. Kniha není o sychnronicitě, ale řekla bych, že se jí hodně dotýká.
Šivana

Školák

Příspěvekod Razorka Tektzby » 16 pro 2012, 21:26

V podstatě si začneme všímat souvislotí kolem sebe, který ale spolu nesouvisí do momentu než je začneme spojovat. V tom okamžiku si uvědomujeme, že náhoda není náhoda. Dáváme nahodilé souvislosti kauzálnost, jestli to chápu dobře. Takže by se dalo říct, že na principu synchronicitiy funguje i věštění z karet, z kostek apod., kdy chceme něco zjistit a odpovědi se nám dostane díky "náhodě". Zařadila bych sem i jev v tématu Stejné číslice na hodinách

Samečku, na tom Titaniku je krásně vidět, že záleží na tom, jak to pojmeš, já teda shodně s tebou :-* A další shodu mám s tebou v tom, že si vážím toho, co mám, včetně atomovýho krytu, kterej teda zatím nemám :D

Jinak dobrý téma ;-)
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Razorka Tektzby

Mysterian

Obrázky: 1

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,637.23

Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Příspěvekod Šivana » 16 pro 2012, 21:53

Razorka Tektzby píše:V podstatě si začneme všímat souvislotí kolem sebe, který ale spolu nesouvisí do momentu než je začneme spojovat. V tom okamžiku si uvědomujeme, že náhoda není náhoda. Dáváme nahodilé souvislosti kauzálnost, jestli to chápu dobře. Takže by se dalo říct, že na principu synchronicitiy funguje i věštění z karet, z kostek apod., kdy chceme něco zjistit a odpovědi se nám dostane díky "náhodě". Zařadila bych sem i jev v tématu Stejné číslice na hodinách

Přesně tak

Já bych třeba uvedla jednu synchronicitu z mého života, kterou je opravdu těžké považovat za náhodu.

Před pár lety jsem si hledala práci, musela jsem odjet na školení na několik týdnů do jiného města. Tam jsem zažila opravdu velké nepříjemnosti díky vedoucí, v podstatě mě celou dobu šikanovala a já měla tu smůlu, že jsem musela celou dobu pracovat zrovna s ní. Na tom školení se mnou byka ještě jedna holka, ta pracovala zase s někým jiným. Vedoucí jsem druhý den řekla po jejím chování, že jestli mě tam nechce a má se mnou problémy, at mě vyhodí hned ted, že tu práci chci, ale jestli si myslí, že pro ni nejsem vhodná, at nemarní můj čas a peníze a vyhodí mě hned. Ona mi řekla, že ne, že mě nechce vyhodit.
Holka, která se mnou na školení byla, mi na pokoji jednou ukázala foto nějaké zvláštní slepice(údajně cenný druh), ona tu slepici dostala darem, ale pak ji v noci něco zabilo a zbyli z ní jen kosti a ona si to vyfotila. Nejak z toho smutná nebyla. Já jsem si řekla, že bych tak klidná nebyla, kdyby mě umřel můj papoušek.

4 dny než mělo moje školení končit, mi vedoucí dala výpověd. Takže jsem se vrátila domů, bez práce a neštastná. No a za 3 dny mi umřel můj papoušek. Kdyby mě ta vedoucí nevyhodila, nemohla bych být v den smrti s ním, a navíc to foto se slepicí?
Šivana

Školák

Zpět na Záhady a nevysvětlitelné jevy