Szomorú vasárnap-Smutná/Ponurá neděle (Konec světa)

Vše okolo hudby

Szomorú vasárnap-Smutná/Ponurá neděle (Konec světa)

Příspěvekod Dreckstuck » 14 pro 2011, 08:25

Video z : youtube.com

Hymna sebevrahů

Představuji vám píseň, kterou v roce 1933 napsal maďarský barový pianista Reszo Seress, napsal ji po rozchodu se svou přítelkyní, krátce na to jeho bývalá přítelkyně spáchala sebevraždu a zanechala po sobě jen lístek, na kterém stálo Ponurá neděle. Jedná se o nejdepresivnější píseň, která byla kdy napsána, je v ní vyjádřen životní neúspěch, smutek,bolest a zoufalství.
Ukázka textu:Na poslední neděli, miláčku, přijd: bude zde farář, rakev, máry i rubáš, i květiny na rakvi. Mé oči budou otevřeny, abych Tě ještě jednou spatřil - neboj se mého skleného pohledu, i mrtvý tě zbožňuji...
Když se tato píseň dostala do rádií, odstartovala vlnu sebevražd, proto byla v mnoha radiích zakázána. Avšak putovala dál na západ, až do Ameriky, kde se sebevraždy také množily.
Konec tomuto mýtu přinesla až druhá sv.válka.
Skladatel R.Seress ukončil svůj život skokem z okna v roce 1968.
Po mnoho let se snažili vyzkoumat, proč tato píseň způsobila tolik sebevražd(má jít o několik stovek případů), ale uspokojivé vysvětlení nikdo nenašel.
Soudím, že Pánbůh tvoříc člověka, přecenil svoje možnosti. (Wilde)
Dreckstuck

Školák

Na ruce: 0.00

Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Re: Szomorú vasárnap

Příspěvekod Sam Tektzby » 14 pro 2011, 09:14

Krásný, ale pořád nechápu tu tvojí obsesi sebevraždama. Vždyť tvůj oblíbenec Nietzsche napsal "co te nezavbije, to tě posílí.." :)
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Sam Tektzby

Site Admin

Obrázky: 3

Na ruce: 7,176.62
Banka: 0.00

Poděkoval za: 73 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Příspěvekod panter » 14 pro 2011, 09:56

Áno, je to veľmi depresívna pieseň. A myslím, že práve depresia je dôvodom, prečo si ľudia siahajú na život. Autor sa chce o svoj smútok s niekým podeliť, a miestami sa depresívne tóny stupňujú až k hystérii. Dôvodom, prečo ten boom samovrážd nastal práve v predvojnovom období, môže byť hospodárska kríza. A tiež možno aj to, že vtedy nebolo toľko voľne prístupnej hudby, ako dnes. Ešte dodám, že som podobných smutných piesní počul už viac, ale nikdy som nepomýšľal na samovraždu, skôr sa mi chcelo plakať. !41!
Nikdo jiný za vás neodtančí váš tanec.
Nikdo jiný neodzpívá vaši píseň.
Nikdo jiný nenapíše váš příběh.
panter

Čaroděj

Obdržel poděkování za: 2 příspěvky

Příspěvekod Sam Tektzby » 14 pro 2011, 10:57

Právě ono člověka nedožene k timu činu nějaká písnička 'k5'
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod skupina EPRV777 » 14 pro 2011, 11:45

Podle mého názoru ta písen´za to nemůže,spíše je zapotřebí se zamyslet nad tím proč ti lidé neuměli přijmout pravdu a fakt bolu duše.
Hledej Pravdu Přijmi Pravdu Žij v Pravdě
skupina EPRV777

Mysterian

Na ruce: 573.91

Poděkoval za: 2 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 7 příspěvky

Příspěvekod Sam Tektzby » 14 pro 2011, 11:50

Je fakt, že mě se kolikrát chce taky utýct, ale vždycky vím že tu je osoba která mě podrží a který by ublížilo, kdybych zmizel a to úplně stejně jako mě následný odloučení od ní. Že Razorečko moje nádherná :-* :-*
Sam Tektzby

Site Admin

Re: Szomorú vasárnap-Smutná/Ponurá neděle (Konec světa)

Příspěvekod skupina EPRV777 » 14 pro 2011, 12:07

Moje řeč -V nouzi poznáš přítele!
Hledej Pravdu Přijmi Pravdu Žij v Pravdě
skupina EPRV777

Mysterian

Na ruce: 573.91

Poděkoval za: 2 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 7 příspěvky

Příspěvekod Sam Tektzby » 14 pro 2011, 12:09

O tom to moc není, já v tom spíš v první řadě vidím ublížení svý předrahý.
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Angelguard » 14 pro 2011, 19:47

Keď sa do tej skladby tak započúvam a vcítim... idú mi slzy do očí... Uvedomujem si zas a znova isté veci ... a že nikdy by som nechcel odísť z tohto sveta práve koli mojej najdrahšej :* už len tá myšlienka že by tu bezomňa ostala je srdcervúca a nepredstaviteľná... A taktiež ako by aj moji rodičia a blízki boli zarmútení a zničení... Proste žijeme tu pre určitú príčinu a máme emócie a tie majú aj tí, ktorí nás majú radi... Táto pesnička je sama o sebe smutná , vo mne vyvoláva zvláštny pocit. Neviem, páči sa mi... Neviem, či je normálne, aby sa mi pieseň takéhoto typu páčila, už len koli tomu že je tak depresívna. Pripomína mi smútok , isté jej melódie a neúspech, beznádej, trápenie, taký žiaľ , ako keby samotné nástroje plakali... Je to naozaj krásne svojim sposobom... Ale nevnímam ju úplne iba ako smutnú, myslím, že ľudí ktorí sa nad ňou zamyslia, núti ich to rozmýšľať o svojom doterajšom živote a nad hodnotami porozmýšľať...
Angelguard

Školák

Na ruce: 56.06

Obdržel poděkování za: 1 příspěvky

Příspěvekod Amiethe » 14 pro 2011, 20:10

No, nemyslím že by ty sebevraždy způsobila přímo jen tahle píseň. A na mně ani nějak zvlášt nepusobí, možná je to bolestí hlavy a horečkou, ale mně někde uvniř spíš povzbuzuje.. Asik sem divná :)
...Tímto se loučí malá démonka se zlýma očima
Amiethe

Školák

Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod KillerLP » 15 pro 2011, 10:03

Tady nejde o hudbu, tady jde o něco jiného.. Určitě to nebylo kvůli hudbě, když si to tak ale vezmete, tak hudba dodává člověku většinou sílu. No, jinak tady ten instrumentální song bez textu mi moc depresivní nepříjde .. Je to zajímavá, pěkná hudba, taky to ve mně nic neevokuje.
"Kdo trpí sám, ten trpí mnohem tíž, že vidí štěstí druhých přes svůj kříž."
KillerLP

Středoškolský čaroděj

Na ruce: 34.82

Obdržel poděkování za: 1 příspěvky

Příspěvekod Sam Tektzby » 15 pro 2011, 10:44

Tady spíše jde o to, co bylo příčinou toho songu a vytvoření mýtu o "nejdepresivnějšího kusu". Ono co jsem o tom našel napsal to po rozchodu se svojí milou (která jen a jen chtěla aby se živil seriózněji), to máme deprese všichni ne?! No a pak se k tomu přidá mýtu, kterej roste z toho že i text je o lidech rozešlých a nepochopených, komplexně opuštěných. Je to to samý jako s Wagnerovou Jízdou Valkýr, až na to že v tom ohledu se jedná o agresivní a nejenergičtější epos napsaný a co je jeho složení, jen a jen ostrý pádný rytmy a tóny spolu se silovým námětem severské mytologie a šup hned je tu "nejagresivnější kus". Všechno se v tomhle pohledu dotváří jen a jen v očích podvědomí posluchače a popravdě neříct mi že Ponurá neděle má takovej příběh, tak bych z nenícit nic jiného, než minimalistický maďarský romantismus a to myslím vážně. Deprese mi má navozovat podvědomí z toho co vím, ne z hudby. Jinak na vylepšení tý vaší "sebevražedný" nálady tu mám tu epickou metlu, kterou možná znáte z mýho oblíbenýho bijáku od Coppoly APOCALYPSE NOW, takže Vážení pozor ony přilétají a doufám, že vaše deprese budou rozmetaný stejně, jako vesnice vietcongu :P

Video z : youtube.com
Sam Tektzby

Site Admin

Příspěvekod Razorka Tektzby » 15 pro 2011, 21:43

Sam Tektzby píše:Je fakt, že mě se kolikrát chce taky utýct, ale vždycky vím že tu je osoba která mě podrží a který by ublížilo, kdybych zmizel a to úplně stejně jako mě následný odloučení od ní. Že Razorečko moje nádherná :-* :-*

Přesně tak, je a vždycky bude a ano, ublížilo :-* Napadla mě ještě jedna věc k podržení, ale tak nebudu to rozebírat :D

Co se týče té maďarské písničky, tak z ní cítím smutek, ale zároveň se mi líbí a o depresi nemůže být aspoň v mým případě řeč.

No a Apocalypse je působivý spojení takové scény s takovou hudbou. Příjde mi to geniální a zároveň šílený :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Razorka Tektzby

Mysterian

Obrázky: 1

Na ruce: 8,971.06
Banka: 2,637.23

Poděkoval za: 54 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 115 příspěvky

Příspěvekod Sam Tektzby » 15 pro 2011, 23:06

Takže zase shoda, má předrahá :-* :-*
Sam Tektzby

Site Admin

Zpět na Hudba