Teorie superstrun

Lochnesská príšera, Bermudský trojuholník...atd

Teorie superstrun

Příspěvekod Razorka Tektzby » 15 bře 2013, 22:30

Teorie superstrun („teorie všeho“)

Původně jsme chtěli napsat se Samečkem tento článeček spolu, nakonec bude lepší, když já napíšu ten nudnej začátek jako úvod do problematiky :D Sameček pak tomu dodá šťávu ve formě zajímavostí, příběhů :)

Podle standardního modelu jsou stavební kameny vesmíru bodové částice(atom, skládající se z jádra a obalu, v jádře jsou obsaženy protony a neutrony, v o balu pak elektrony. Protony a neutrony jsou pak složeny z kvarků, které se řadí spolu s elektrony k elementárním částicím).

Obrázek

Podle teorie superstrun jsou stavební kameny vesmíru struny (vlákna, podobná tenké chvějící se gumičce), které vibrují (chvějí se). Pokud struna vibruje jedním způsobem stává se z ní proton, pokud vibruje způsobem jiným, pak je třeba elektron, čili struny se od sebe liší svými vibracemi.

Nepřipomíná vám to trošku šroubovici? Možná i nějakou spojitost s fraktály?
Obrázek
Obrázek

Podle Teorie velkýho třesku vesmír vznikl z malýho bodu (singularita – výjimečný bod), pro jeho popis bychom použili kvantovou mechaniku (zákony malého). V dnešní době je ale vesmír obrovskej, obsahuje plno galaxií, planet atd., takže bychom pro jeho popsání použili obecnou teorii relativity (zákony velkého). Popisujeme tedy jednu a tu samou věc, ale dvěma různými teoriemi, který jsou ještě ke všemu v rozporu. Z toho by se mohlo zdát, že každá část vesmíru má svoje vlastní zákony (velký má svoje a malý má taky svoje).
Teorie superstrunby měla sjednocovat kvantovou mechaniku – zákony malého (zabývá se částicemi, např. molekuly, atomy, fotony atd.) a obecnou teorii relativity – zákony velkého (popisuje chování velkých, rychlých a hmotných objektů, např. planety). Měla by přinášet zákony pro všechny.

Jak Teorie superstrun sjednocuje dvě rozporuplný teorie?

Za elementární je považována struna, která je ale příliš velká na to, aby se jí týkalo chování v malých prostorech a to díky dolnímu limitu pro velikost částice. Menší objekty jakoby neexistovaly. A je po problému :D

Dimenze

Teorie superstrun předpokládá existenci více než třech dimenzí (rozměrů – délka, výška, hloubka), resp. čtyř dimenzí (rozměrů – délka, výška, hloubka a čtvrtý rozměr čas). Předpokládá existenci ještě dalších šesti malých dimenzí (celkem tedy předpokládá dimenzí deset). M – teorie, která sjednocuje různé teorie superstrun, které vlastně odlišnými popisy popisují tu samou věc (je jich 5), předpokládá jedenáct rozměrů. Tyto další dimenze jsou stočný do mrňavých klubíček a my je nejsme schopni vidět. Ve výsledku to znamená, že náš vesmír je vícedimenzionální (n - ) a další vícedimenzionální vesmír by byl paralelní.

O sloučení kvantové mechaniky a obecné teorie relativity se v dnešní době pokouší třeba Stephen Hawking a nebo Sheldon Cooper :D

Na závěr dám jeho slova :)

"Má práce ukazuje jen na to, že nemusíme přijímat představu vesmíru, který vznikl jako výsledek Boží myšlenky. Ale pořád zbývá otázka, proč se vesmír vůbec obtěžuje existovat. Chcete-li, můžete definovat Boha jako odpověď na tuto otázku." Stephen Hawking
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Razorka Tektzby

Mysterian
 
Příspěvky: 3637
Obrázky: 1
Registrován: 10 čer 2011, 10:10
Bydliště: Doma :D

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,637.23

 Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Karma: 12
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Sam Tektzby » 15 bře 2013, 23:00

Teorie superstrun, z té plyne, že náš systém je třírozměrný, ale je jenom podmnožinou mnohorozměrného prostoru. Naše tři rozměry by byly membránou, jenž pluje v jedenáctirozměrném hyperprostoru a kolem naší membrány, další a další. Teorie tvrdí, že čas od času se tyhle vesmíry/membrány protnou a tak můžeme vysvětlit různé paranormální jevy, jakožto otevření brány do "jinného" rozměry, tedy do jiného vesmíru, či jak tu jmenujeme membrány.
Obrázek
Původní zakřivení prostoru vycházející z obecné teorie relativity nabízí i možnost "skoků", pokud totiž vycházíme z poučky vesmíru jako "koule pomuchlaného papíru", nemusíme totiž zdlouhavě přejíždět list, ale jen ohnou stránku listu a vytyčený bod B tímto fůzovat do bodu A, kdy výchozí délkou nebude přímka, jako pokud jedeme automobilem z Prahy do Olomouce, ale nula tedy Praha se stane Olomoucem (což by jistě uvítali různí decentralizační aktivisté :D ). Přesně jako v jednom z mých oblíbenách filmu, horizont události, kdy se loď díky tomuto skoku přesunula nejen v bodě vesmíru, ale dokonce vstoupila do vesmíru (membrány jiné). Je to přesný princip tzv. "červích děr" (a tím nemyslím ty co najdeme v pláňatech někde v sadu :P ). Tyto tunely v časoprostoru by nám umožnily překonat omezení dané rychlostí světla a do zdálených oblastí by jsme cestovali nelimitovaní časem. Z této poučky zase vychází tzv. Warpový pohon (ano přesně a jsme u startreku :D ). Samotná loď, dejme jí trefné jméno Enterprise, totiž díky svému pohonu dokáže vytvořit časoprostorovou trhlinu, řekněme bublinu, díky níž se warpovým skokem a to nezávazně na času se přesune do vzáleného bodu. Pamatujete na efekt, kdy se loď prodloužila, hvězdy se mění v čáry a se zábleskem samotný vesmírný koráb mizí, to není rychlost lodi, ale zakroucení časoprostoru. Dojde k překonání monumentální vzdálenosti a to během okamžiku. Celý efekt se děje a to protože samotný časoprostor se před přídí lodi stlačuje a za zádí se naopak natahuje. Loď tedy stojí na místě a to co se pohybuje je časoprostor kolem ní.
Obrázek
Jiný princip pohonu je přesun do hyperprostoru, to znamená, že se těleso dostane na určité místo za podstatně kratší čas, než by potřebovalo světlo. V hyperprostoru, kde platí jiné fyzikální zákony, by rychlost byla nekonečná a nebo menší, než nabízí náš prostor.
Obrázek
Trochu to připomíná zmizelé lodě a letadla u bermudského trojúhelníku. Jako klasický je příběh O.Thomase, který byl poslán otcem pro vodu ke studni. Stalo se tak roku 1909 a ve sněhu po synovi zůstaly jen stopy, které končily v půli cesty ke studni. Roku 1880 zase v Tennessee mizel a to na poli své farmy David Lang, za výpovědi svědků se prá doslova rozplynul ve vzduchu (nepřipomíná vám to trochu Star trek a teleport :P ).
Obrázek
Tím to ale neskončilo, půl roku na to se jeho vlastní děti setkali s Davidem znovu. V místě jeho zmizení se na zemi objevil nažloutlý pruh a děti slyšely otcův hlas volající o pomoc.
No ale jdeme dál, další teorií je teorie prvotní singularity. Ta vypovídá o tom, že existuje bod, který kauzálně propojuje celý náš vesmír. Má to být totiž jeho prapuvodní středobod vzniku a tento středobod je absolutně časoprázdný, jelikož v době vzniku neexistoval čas jako takový. Ten začal "odtikávat" až po velkém třesku. S touto teorií, tedy Inflační přišel v roce 1981 americký teoretický fyzik a kosmolog, z nového Brunswicku u Nové Jersey, Alan Guth.
A jsme u další teorie, Multiversum. Mnohovesmír (jak se mi tento pojem líbí v rodném jazyce :P ), vychází z teorie, kdy je universum tvořeno s vesmírů, které jsou jako bublinky ve vařícím se kotli vody.
Obrázek
Každá se tedy může rozpínat a měnit svoje rozměry, spojovat se a rozpojovat. Což by znamenalo že například v našem prostoru by mohl být klidně další na subatomární úrovni, oba jako jeden. Takže naše tři rozměry by zahrnovaly dalších devět pyramidálně a to v nějaké subatomární mozaice.
Už vás to nepřestalo bavit?! Oki další teorie mluví o pararelních vesmírech, klasická teorie je postavena na kauzalitě, nebo chceteli karmě. Tedy že z každého vývoje uskutečněného se v obecném paralelu vyvtořilo nesčetné množství variant.
Obrázek
V jedné větvi jste se narodili, v druhé zemřeli při porodu, ve třetí narodili s poruchou, ve čvtrté nedošlo k početí jelikož se vaše rodiče nepotkali, ti se potkali až pár let na to, měli místo chlapečka holčičku..a tak to celé jde do nekonečna. Z kauzality ale vychází, že cestování membrány je zde omezené a to znamená, že zpětné zasahování do minulosti by vytvořilo paradox vedoucí k desintegraci paralela. Je to stejný systém jako u štěpení jádra v nukleárním reaktoru. Zapomeňtě na pozměnění známého z filmů, celý paradox by vedl nejen ke změně reality jako takové. K jedinému, čemu by došlo, je následný rozpad a to doslova jako u domina.
Podle reliktního záření je náš vesmír stár asi 14 miliard, jeden scénář mluví o zastavení se rozpínavosti a čas se potom logicky zastaví a začne smršťování, kdy všechno se změnší do prvotní singularity, ta pak exploduje a vše pojede od znova.
Tady se zastavím a poukážu na indickou mytologii, kde bůh Brahma všechno ničí a tím zároveň tvoří v cyklické přesnosti.
Obrázek
Druhá možnost je že zmrzneme, tedy schlazení. Respektive "Velké schlazení", kdy po velkém třesku, který zahrnoval nesčetnou stupnici v teplotním měřítku se vesmír schlazuje, tady mi to zase nahrává na severský Fröst, tedy soumrak bohů, kdy teplota bude pokračovat až naší oblíbené absolutní (-273,15 celsiových stupňů), kdy se atomy přestanou hýbat a nastane tak "ragnarök" a všechno se zahubí.
Obrázek
Takže vyhlídky jsou většinou nejen nejisté, ale jak všichni uznáme můj atomový kryt, kde si budu s Razorečkou žít, je opravdu nezbytná nutnost. Jedinou možností by bylo přesunout nás do jiného vesmíru/membrány. Podle profesora teoretické fyziky Michio Kaku by to možné bylo, ale jen za takové energie, která by spůsobila destabilizaci časoprostoru k vytvoření trhliny a přesunu (ano jako v naší oblíbené bráně do nebes..promiňte špatný překlad..je to doslova hvězdná brána :D ).
Obrázek
Vlády už prý podobný pokus předvedly při "experimentu philadelphia". V červenci roku 1943 prý američané experimentovali s ultramagnetickým polem, pro použití neviditelnosti ve válce. Avšak subjekt, americký torpédoborec Eldrige se zahalil zelenou mlhou a zmizel z přístavu he Filadelfii. Náhle se prý loď zjevila a to doslova z čista jasna a to v Norfolku vzdáleném 610 kilometrů.
Obrázek
Většina námořníků záhadně zmizela, Zbylí buď zatavení do trupu lodi, nebo zešíleli. Dva vědci prý v panice vyběhli z můstku a skočili do moře, kam ale nedopadli, ocitli se na trvdé zemi a to roku 1983 o třicet let později na tom samém místě.
Další konspirační teorie?! Výmysl a nebo jen možný problem v časoprostoru :D
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sam Tektzby

Site Admin
 
Příspěvky: 9318
Obrázky: 3
Registrován: 10 čer 2011, 12:57
Bydliště: Sídhe

Na ruce: 7,208.21
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Karma: 7
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Razorka Tektzby » 16 bře 2013, 21:36

Sam Tektzby píše:Původní zakřivení prostoru vycházející z obecné teorie relativity nabízí i možnost "skoků", pokud totiž vycházíme z poučky vesmíru jako "koule pomuchlaného papíru", nemusíme totiž zdlouhavě přejíždět list, ale jen ohnou stránku listu a vytyčený bod B tímto fůzovat do bodu A, kdy výchozí délkou nebude přímka, jako pokud jedeme automobilem z Prahy do Olomouce, ale nula tedy Praha se stane Olomoucem (což by jistě uvítali různí decentralizační aktivisté :D ). Přesně jako v jednom z mých oblíbenách filmu, horizont události, kdy se loď díky tomuto skoku přesunula nejen v bodě vesmíru, ale dokonce vstoupila do vesmíru (membrány jiné). Je to přesný princip tzv. "červích děr" (a tím nemyslím ty co najdeme v pláňatech někde v sadu :P ).


Mám tu spojení pláňat a principu červích děr :D

Obrázek

Tak mě napadá, že když se ráno probudíme, jak víme, že jsme se probudili v tom samým vesmíru? Kdyby jsme se probudili ve vesmíru paralelním, ale všechno by bylo návazný, tak bychom ani nevěděli, že to je paralelní. Takže naše rozhodnutí nám určí v jakým vesmíru se probudíme. Všechny vesmíry existují současně.
Nevyužíváme celou kapacitu mozku a DNA obsahuje "části k ničemu" právě kvůli paralelním realitám? Vnímáme svět kolem nás, naše tělo, ubíhající čas atd., to by se dalo nazvat vědomím, na který nám stačí částečná kapacita mozku, ale co právě to nevědomí? Vědomí je jen špička ledovce, ale co je to to podvědomí, to co nevnímáme? To je zase otázek, co? :D
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Razorka Tektzby

Mysterian
 
Příspěvky: 3637
Obrázky: 1
Registrován: 10 čer 2011, 10:10
Bydliště: Doma :D

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,637.23

 Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Karma: 12
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Sam Tektzby » 16 bře 2013, 22:30

No jo tak beru v potaz i ty pláňata :P jinak to je strašně zajímavá myšlenka s tím vědomím a podvědomím, asi další věc co mi teď nedá spát :D :-* :-*
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sam Tektzby

Site Admin
 
Příspěvky: 9318
Obrázky: 3
Registrován: 10 čer 2011, 12:57
Bydliště: Sídhe

Na ruce: 7,208.21
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Karma: 7
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Razorka Tektzby » 17 bře 2013, 17:01

:D To jo, bůhví v jaké realitě se ráno probudíme :D :-* I když v pracovní den jsou moje rána tvrdou realitou :D (a kdybych byla kluk, tak by tahle věta měla ještě i další rozměr - dimenzi :D :D )

V podstatě si vybíráme možnosti, rozhodujeme se a tím si vytváříme naši vlastní realitu. Realit (vesmírů) máme nekonečný množství, a je možný, že když spíme, tak jsme schopni tyto vesmíry vnímat, a k tomu slouží naše "nepoužívaná" kapacita mozku. Sny by pak mohly být záblesky paralelních realit.Teď je otázka proč? Možná je to právě kvůli zkušenostem, učení se?
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Razorka Tektzby

Mysterian
 
Příspěvky: 3637
Obrázky: 1
Registrován: 10 čer 2011, 10:10
Bydliště: Doma :D

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,637.23

 Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Karma: 12
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Sam Tektzby » 17 bře 2013, 19:10

Teda ty mi dáváš, tak teď mám v hlavě myšlenku paralel a snění :-o :-* :-*
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sam Tektzby

Site Admin
 
Příspěvky: 9318
Obrázky: 3
Registrován: 10 čer 2011, 12:57
Bydliště: Sídhe

Na ruce: 7,208.21
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Karma: 7
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Razorka Tektzby » 18 bře 2013, 13:07

Dávám no ]:-) :D :-*

A přidám ještě jednu domněnku. Mozek se skládá z neuronů (mozkových buněk). Neurony spolu vzájemně komunikují pomocí elektrických signálů, vzruchů (elektrických výbojů). Synapse je pak místo, kde dochází ke kontaktu dvou neuronů.
Na obrázku je v červeným kolečku vyznačen elektrickej výboj, čili "komunikace neuronů".

Obrázek

A teď přijde ta domněnka :D Co když elektrický výboje můžou vyvolat mikroskopickou černou díru, která by byla oknem do jinýho vesmíru?
I tohle zapadá do předchozího :p

(Jen upozorním, že červí díra a černá díra jsou dvě různý věci. V případě zájmu můžu upřesnit, ale není to asi teď tak podstatný)
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Razorka Tektzby

Mysterian
 
Příspěvky: 3637
Obrázky: 1
Registrován: 10 čer 2011, 10:10
Bydliště: Doma :D

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,637.23

 Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Karma: 12
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Sam Tektzby » 18 bře 2013, 21:21

Černá díra, objekt o takově hmotě, že jeho gravitační pole se pohybuje v jinném časoprostoru, což znamená že cokoliv se v daném místě ocitne, už se nemůže vráti. Nepřesně řečeno, pohlcuje všechno kolem a to včetně světla.

Obrázek

Červí díra, neboli Einstein-Rosen most, kdy pomocí zakřivení časoprostoru dochází ke zkrácení vzdálenosti mezi body.

Obrázek
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sam Tektzby

Site Admin
 
Příspěvky: 9318
Obrázky: 3
Registrován: 10 čer 2011, 12:57
Bydliště: Sídhe

Na ruce: 7,208.21
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Karma: 7
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Albireo » 19 bře 2013, 10:18

Zcela hypotetickým opakem, totiž bílými děrami by snad mohly být kvasistelární radiové zdroje - kvasary. Objekty které leží na samotném okraji pozorovatelného vesmíru, o velikosti běžné hvězdy, ale září jako celé galaxie. Neví se kde se bere ta titánská energie, která z nich prýští....
Albireo

Školák
 
Příspěvky: 38
Registrován: 17 úno 2013, 20:07

Na ruce: 148.49

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 1 příspěvky

Karma: 0
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Razorka Tektzby » 21 bře 2013, 11:32

To je otázka. Předpokladem je, že jim energii dodává černá díra ležící v jejich středu.

Dva obrázky kvasaru a oba jsou takové zářivé :D

Obrázek

Obrázek
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Razorka Tektzby

Mysterian
 
Příspěvky: 3637
Obrázky: 1
Registrován: 10 čer 2011, 10:10
Bydliště: Doma :D

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,637.23

 Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Karma: 12
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Sam Tektzby » 21 bře 2013, 19:20

Tak to se povedlo XD jinak první obrázek opraven, to "no linking" nechápu.
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sam Tektzby

Site Admin
 
Příspěvky: 9318
Obrázky: 3
Registrován: 10 čer 2011, 12:57
Bydliště: Sídhe

Na ruce: 7,208.21
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Karma: 7
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Razorka Tektzby » 17 čer 2013, 21:13

Obrázek

Pro vysvětlení, proč právě tohle (tento obrázek) a proč právě sem :p

Razorka Tektzby píše:Teorie superstrunby měla sjednocovat kvantovou mechaniku – zákony malého (zabývá se částicemi, např. molekuly, atomy, fotony atd.) a obecnou teorii relativity – zákony velkého (popisuje chování velkých, rychlých a hmotných objektů, např. planety).


A Schrödingerova kočka poukazuje právě na nekompletnost přechodu mezi malým a velkým... světem :D , což by měla Teorie superstrun řekněme kompletovat :p
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Razorka Tektzby

Mysterian
 
Příspěvky: 3637
Obrázky: 1
Registrován: 10 čer 2011, 10:10
Bydliště: Doma :D

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,637.23

 Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Karma: 12
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Sam Tektzby » 17 čer 2013, 21:33

Tohle jsem dneska zahlédl, má nádherná :-* :-*
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sam Tektzby

Site Admin
 
Příspěvky: 9318
Obrázky: 3
Registrován: 10 čer 2011, 12:57
Bydliště: Sídhe

Na ruce: 7,208.21
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Karma: 7
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Razorka Tektzby » 19 čer 2013, 22:46

Takže se musím opakovat, resp citovat :D

A ti, kteří obrázek neviděli jsou v superpozici dvou stavů, protože neví, jestli je kočka živá nebo mrtvá :D :-*
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Razorka Tektzby

Mysterian
 
Příspěvky: 3637
Obrázky: 1
Registrován: 10 čer 2011, 10:10
Bydliště: Doma :D

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,637.23

 Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Karma: 12
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Sam Tektzby » 19 čer 2013, 22:58

Z padesíti procent na sto :-* :-*
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1|_µ_|1 .-420.-3č|<µ 73|<728¥ |\|4\/ž|)¥
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sam Tektzby

Site Admin
 
Příspěvky: 9318
Obrázky: 3
Registrován: 10 čer 2011, 12:57
Bydliště: Sídhe

Na ruce: 7,208.21
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 74 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 94 příspěvky

Karma: 7
Re: Teorie superstrun

Příspěvekod Razorka Tektzby » 24 čer 2013, 10:54

Další verze, a teď jak to pojmout? Jako výsledek je sicena obrázku zaškrtnuto "oba stavy", ale to je špatně. Zároveň sice žije i je mrtvá, pro toho, kdo se do krabice nepodívá, kdo se podívá, tak je buď živá nebo mrtvá. Takže obrázek, kdy vidíme kočku na obrázku, už víme, jak to dopadlo, čili je už jen jeden stav (pravda trošku se nám ozářila :D )
Tohle pěkně vystihuje vtípek:
Jede Einstein se Schrödingerem autem a přejedou kočku. Einstein zastaví, že se jde podívat, co s ní je. Schrödinger ho zastaví a říká: "Neblázni, chceš ji zabít?" :D :D :D

Obrázek
Na začátku bylo slovo, pak těch slov už bylo mnoho, ruka byla v rukávu a Sam s Razorkou pomálu, čekajíc co řekl jejich text by, stali se Razorkou a Samem Tektzby :D
|\/|1£µ_|µ $4|\/|3č|{4 73|{72ߥ |\|4\/žÐ¥
ObrázekObrázekObrázekObrázek ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Razorka Tektzby

Mysterian
 
Příspěvky: 3637
Obrázky: 1
Registrován: 10 čer 2011, 10:10
Bydliště: Doma :D

Na ruce: 9,023.06
Banka: 2,637.23

 Poděkoval za: 55 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 117 příspěvky

Karma: 12
Další

Zpět na Záhady a nevysvětlitelné jevy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


cron

Zásady ochrany osobních údajů