TriXie-NikiTa

Chcete se přidat do naší komunity a něco o nám o sobě sdělit? Tady máte možnost!
Pravidla fóra
Název topicu = Váš nick
V topicu uveďtě o sobě nějaké info, jako např. co posloucháte za kapely, , kolik Vám je, co studujete nebo čím se živíte, z kama jste, co děláte ve volném čase, odkud víte o tomto fóru ..atd. Klidně jakékoliv další info (samozřejmě žádné z těch co jsem vypsal není povinné, vše je dobrovolné, je čistě na Vás jak se představíte.

Re: TriXie-NikiTa

Příspěvekod pája » 28 úno 2011, 23:19

K OLDM bych nebyl až tak kritický, zásadně nesouhlasím s jejich názory a některými vskutku poněkud extrémními a mě zcela nesedícími názory, ale na druhou stranu projevují alespoň nějakou vydavatelskou činnost. Do jazyka Čechů přeložili lidé z OLDM Abramelinovu magii, Grimoár papeže Honoria, Grimoirium verum a snad i další věci. Je jedno že k tomu dělají dovětky a úvody, které nám nemusí připadat moudré a jsou komerčně orientováni (to se ukazuje zejména prodejem rozličných sošek a taktéž na Boisově a ani Grieseho knize neudělali pražádnou vlastní činnost a použili starých překladů.)Nám jde hlavně o to, že někdo něco dělá a je alespoň přínosný, ikdyž o okultismu toho ví nemnoho.
Z tohoto důvodu mě značně rozčílil právě Necronomicon, dle názoru mé osoby a mého kolegy je překlad značně svérázný a nepříliš dobře se čte. Myslím že měli markantní chyby, přítomné již v Goetii, jako jest absence čárek, opravit či někoho požádat o opravu. Chyběly poznámky překladatelů, nebo hodnotnější forma úvodu.
Jako vulgarismus na mě pak zapůsobil otevřený dopis v závěru knihy, kde se zaměřili snad na jednoho ze svých bývalých členů, nebo spolupracovníků, nějakým Codym s nímž se nepohodli a pak především nehorázný útok na pana Josefa Veselého, asi nejpřínosnějšího současného autora na poli magie a hermetismu u nás, dovolili si jej kritizovat aniž by však vykonali byť jen drobný kousek vlastní práce. Z osobního hlediska považuji též za sprosté, že pana Veselého, signatáře Charty 77, obvinili ze spolupráce s STB a udáváním a namísto omluvy vyčítali tito lidé panu Veselému ještě že se po jeho reakci na tuto urážku její autorka cítila zle.
OLDM sice může za kostrbatý překlad a rozličné provokace, ale ne za to že Simonův Necronomicon byl projektován dle výzkumů zřejmě úmyslně defektně, aby se více podobal tomu arcigrimoáru z nejhrozivějších nočních můr H. P. Lovecrafta a získal temnou pověst, npř. z wikipedie: ,,Veľa tých, ktorí dnes praktikujú mágiu, tvrdia, že je jedno odkiaľ kniha pochádza, dôležité je to, že Simonov Nekronomikon poskytuje ucelený a funkčný systém pre osobnú cestu a rozvoj. Ďalší zase varujú pred jej nebezpečnosťou a časom poškodenými rituálnymi postupmi, ktoré sú nastraženou pascou a je nehodno ich pokúšania. Existuje niekoľko zdokumentovaných prípadov, v ktorých ľudia tvrdia, že boli zasiahnutí silou knihy tak, ako sama varuje." Dle bc. Jana Kouby za to může také to že mnoho lidí věří v pravost knihy, že je to ten Necronomicon a vydavatelé se mermomocí snaží tento mýtus krmit a propagandisticky šířit. Víra je v magii mocná síla, snad díky tomu může něco z toho archetypálního Necronomiconu užívat tento "paskvil" ke svému prosakování. Ačkoliv se dle mýtu vyprávěného v knize jedná o nástroj boje proti Prastarým navracejícím se na zemi (což je v rozporu s Mýtem Cthulhu a Necronomiconu), tak se kolem dotyčné věci objevují věru Lovecraftovské události:,,Senzačné vyhlásenia o sile knihy a jej otvorené zaobchádzanie so silami zla sú dôvodom, prečo ju kresťanské skupiny označujú ako čiernomagickú. Príkladom je Patricia Pulling, ktorá vo svojej knihe The Devil's Web: Who Is Stalking Your Children For Satan? varuje pred Simonovym Nekronomikonom. Podľa nej totiž Simonov Nekronomikon pravidelne používali teenageri pri zábavách. Okrem toho určité časti knihy prinútili políciu zaradiť do zoznamu otázok používaných pri vypočúvaní mladých okultných delikventov aj otázku „čítali ste Nekronomikon, alebo ho inak poznáte?“Kniha vystupovala aj ako dôkaz v súdnych procesoch s vrahmi Roderickom Ferrellom a Glenom Masonom, v ktorých sa predpokladalo, že hrala úlohu v zločinoch označených ako satanistické obetovania ľudí. Ferrell bral knihu veľmi vážne a používal ju ako súčasť rituálov svojho malého kultu".
pája

Školák

Na ruce: 0.00

Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod P.Believer » 28 úno 2011, 23:53

Máš pravdu. V Necronomiconu z dílny OLDM mě také dost rozhodily ony dovětky o Codym a panu Veselém. Codyho jsem měl tu čest poznat osobně a nemohu o něm říct nic špatného. Co se týká Necronomiconu samotného, jeho jazyk je skutečně dost složitý a to byl patrně důvod, proč jsem ho ani nedočetl.....možná ke svému štěstí :krec:
Carpe Diem
P.Believer

Čaroděj

Obdržel poděkování za: 1 příspěvky

Příspěvekod chmatak » 01 bře 2011, 08:49

Já jsem se s Codym setkal jenom přes fórum a tomu, že bude u nás asi největší odborník na Necronomicon věřim. Na druhou stranu právě člověk, který se pohybuje mezi těmito lidmi a v magii se velmi vyzná, mi říkal, že Codyho zná osobně a že je to neskutečný *CENSORED*, který dělá všechno ale při tom nic, že je to defacto jenom velká huba co všude byl, všechno zná,ale skutek utek. Tvrdí o sobě že používá chaos magii a jinak je to nějaký IT, který sedí celé dny na PC. To říkal ten můj známý, já ho soudit nemohu, neznám ho, za mě mohu pouze říct, že v Necronomiconu se orientuje nejvíc ze všech lidí s kterýma sem se někdy o té knize bavil. a přišel mi naprosto normální.
Memento mori
chmatak

Čaroděj

Příspěvekod P.Believer » 01 bře 2011, 11:16

chmatak píše:Já jsem se s Codym setkal jenom přes fórum a tomu, že bude u nás asi největší odborník na Necronomicon věřim. Na druhou stranu právě člověk, který se pohybuje mezi těmito lidmi a v magii se velmi vyzná, mi říkal, že Codyho zná osobně a že je to neskutečný *CENSORED*, který dělá všechno ale při tom nic, že je to defacto jenom velká huba co všude byl, všechno zná,ale skutek utek. Tvrdí o sobě že používá chaos magii a jinak je to nějaký IT, který sedí celé dny na PC. To říkal ten můj známý, já ho soudit nemohu, neznám ho, za mě mohu pouze říct, že v Necronomiconu se orientuje nejvíc ze všech lidí s kterýma sem se někdy o té knize bavil. a přišel mi naprosto normální.

No, každý jsme jiný :wink: O chaos magii mluví hodně, to je pravda a v IT je jako doma. A "CENSORED"? To asi k magii patří, jen se to nesmí přehánět. O Necronomiconu jsem si s ním psal a to co jsem si vyslechl na adresu OLDM tu nemůžu reprodukovat ani po 22. hodině !smejesa! Ovšem jeho přednáška o sigiliích mě velice zaujala. Myslím, že ví o čem mluví.
Carpe Diem
P.Believer

Čaroděj

Příspěvekod pája » 01 bře 2011, 13:59

Myslím že by bylo lepší, kdyby Cody odpověděl stejnou formou jako OLDM, protože s vydávním nějakého díla by byla zase obohacená naše literárně-okultní scéna, nebo ještě lépe kdyby se nad o.s. OLDM povznesl a vydal své vlastní dílo, kde by shrnul své poznatky z Necronomiconu. Zatím byla paradoxně užitečnější OLDM a na pomyslném žebříčku užitečnosti je Cody pod nimi. Všiml jsem si že onen člověk má stránky nevalné informační hodnoty a diskutuje na mnoha fórech, taktéž je hlavou Blasphemionu a je v ACETDA. Jako mnoho dalších lidí přispěl překladem pár textů, jako Liber E od Crowleyho a uveřejnil je elektronickou formou. Myslím že problém jeho stránek a článků tkví v tom, že je vytvořil někdy když začínal a dále je neaktualizoval. Jako zdroj informací o Necronomiconu nejsou dobré, osobní názory sice může mít velkolepé, ale měl by se s nimi podělit. Ať si každý udělá názor na jednotlivé osoby sám, odmítám se účastnit vychvalování, nebo zatracování jednotlivců. Řídím se tím, že za člověka hovoří jeho činy. Nevím o tom, že by vydal jediný překlad, takže z tohoto pohledu má menší právo kritizovat OLDM. Tedy je to záležitost oné skupiny, jak se s tímto "remcáním" vyrovná.
U nás je více odborníků na Necronomicon a Lovecraftův mýtus. Mám velkou úctu k Janu Koubovi, vážím si Abogarth a několika dalších lidí. Dle toho co vím tak největšími odborníky mají být právě Cody (Pavel Ungr) a Koubič (Jan Kouba), kteří na sebe mají navzájem podobný názor a panuje mezi nimi (doufám) konstruktivní rivalita. Toť můj názor. Sám Koubič o sobě prohlašuje že je *CENSORED* a Cody o sobě že je největší odborník v tomto směru.
Jejich stránky jsou http://koubic-sytes.mysteria.cz a http://cody.mysteria.cz/magie/necronomicon/index.htm
Tedy si račte udělat svůj názor sami. Raději bych toto téma uzavřel, protože je to až příliš podobné bulváru a jak říkám, za lidi hovoří jejich činy, až tu vyjde hezká řádka knih, tak tu bude co hodnotit a srovnávat, pokud k něčemu takovému při současné situaci dojde. Myslím že zatím je to jen bublina nafouknutá kvůli internetu.
pája

Školák

Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Příspěvekod P.Believer » 01 bře 2011, 14:56

Naprosto s tebou souhlasím. Boj mezi Codym a OLDM si musí vybojovat oni sami. A o Necronomiconu již zde bylo řečeno také dost, takže souhlasím s uzavřením tohoto tématu.
Carpe Diem
P.Believer

Čaroděj

Příspěvekod TriXie-NikiTa » 02 dub 2011, 14:44

Dakujem tu prítomnému "pája", že mi priblížil okolnosti ohľadom Necronomiconu. Mám ešte zopár otázok na toto téma, takže keby bol pája tak láskavý a napísal mi do pošty bola by som veľmi rada.
TriXie-NikiTa

Školák

Příspěvekod TriXie-NikiTa » 02 dub 2011, 14:48

P.Believer píše:Necronomicon mám doma v knižní podobě, vydaný "lóží OLDM", ale jak říká pája, do dnešní doby prošel tolika editacemi a překlady, že je pravděpodobně na hony vzdálen originálu. Přesto, nebo právě proto zůstává nebezpečný v rukách neznalého. Doporučuji velkou opatrnost a přeji hodně zdaru na cestě poznání.

Dakujem veľmi pekne, a neboj sa ja som opatrná v týchto končinách. Ako sa hovorí, maj úctu pred protivníkom, nikdy ho nepodceňuj a nepodceňuj nepoznané, iba tak sa udržíš nažive. .. Zaujímavý citát však?
Čo sa týka mágie tak som veľmi opatrná, lebo nikdy neviete kedy sa vám to može vymknúť z pod kontroly a možete narobiť veľa problémov. Ešte by som sa raz chcela poďakovať všetkým , čo ma tu tak milo privítali.. Dakujem. !42!
TriXie-NikiTa

Školák

Příspěvekod TriXie-NikiTa » 27 led 2012, 20:41

Takže zase ma tu máte tentokrát mám na vás inú otázku :D preberá sa tu aj niečo také ako.. Vampirizmus, upíri a vlkodlaci?? :)) .. ozaj by tom to privítala :D chcem sa dozvediet niečo nové :) Dakujem :*
TriXie-NikiTa

Školák

Předchozí

Zpět na Jste tady noví? Představte se nám..