Veteráni válek častěji trpí nemocí míchy

Veteráni válek častěji trpí nemocí míchy

Příspěvekod martink » 29 srp 2013, 23:18

Hospodářské noviny, 10.6.2004 (ze servisu ZDN 10.6.2004)
Vojákům ve válce hrozí nepřátelské kulky a po válce i vyšší riziko onemocnění amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Při ní zanikají buňky v míše, takže ochabují kosterní svaly, nemocný však nemá narušené intelektuální funkce. (Zřejmě nejznámějším pacientem je ochrnutý fyzik Stephen Hawking.)

Zjistil to tým, který vedl Marc Weisskopf z americké Harvardovy univerzity. Výzkumníci prozkoumali zdravotní záznamy více než 400 tisíc amerických vojáků sloužících v první a druhé světové válce, v Koreji a ve Vietnamu.

Ukázalo se, že výskyt ALS u nich byl o 60 procent častější než u běžné populace. Pozoruhodné je, že už loni jiné dva výzkumné týmy informovaly v časopise Neurology, že touto vzácnou chorobou trpí 40 z téměř 700 000 vojáků, kteří se účastnili války v Perském zálivu v roce 1991.

V tomto případě šlo dokonce o dvojnásobně častější výskyt choroby, než je běžné. Proč tomu tak je, však zůstává záhadou. ALS je v desetině případů dědičná, v ostatních případech však lékaři její příčinu zatím neznají.

Hypotéza, že příčinou může být stres, jemuž jsou vojáci vystaveni, není zatím prokázána. Nicméně ukazuje se, že vojenské řemeslo je zřejmě ještě o něco nebezpečnější, než by se zdálo.

Kód: Vybrat vše
zdroj: www.ereska.cz
martink

Webmaster
 
Příspěvky: 1699
Obrázky: 0
Registrován: 18 srp 2007, 11:39
Bydliště:

Na ruce: 31.16
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 11 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 16 příspěvky

Karma: 3
Zpět na všeobecné informace o ALS

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


cron

Zásady ochrany osobních údajů