Voyager

Voyager

Příspěvekod martink » 29 dub 2010, 19:27

Tak jsem si dovolil sepsat menší článeček, protože ta hudba mě k tomu donutila. Článek prosím zachovat v tagu code, jelikož je umístěn na mém obchodu a je jedinečný, děkuji

Kód: Vybrat vše
Vesmír mne svou velikostí a tajemností  vždy  fascinoval. Chci se s vámi podělit o video, které zachycuje vypuštění dvou sond Voyager  1 a Voyager 2 v roce 1977. Sondy jsou poháněné radioizotopovými termoelektrickými  generátory. Původně měly sondy letět pouze k Jupiteru a svou činnost poté ukončit.  NASA se ale rozhodla, že tyto sondy povede dál napříč vesmírem. Nyní se sondy nacházejí cca 14 světelných hodin od planety Země a každým dnem se odtud vzdalují 1 500 000 km. Voyager 1 se nyní nachází v místě zvaném heliosféra .  Jedná se o prostor těsně za sluneční soustavou, a to v místě, kde Slunce nemá vliv svým teplem,větrem a gravitací. Vědci předpokládají, že sonda bude vysílat signál k naší planetě jen do roku 2020. Poté jí dojdou palivové články a vydá se na pospas otevřenému vesmírnému prostoru.
Sonda na své palubě nese měděnou pozlacenou gramofonovou desku, která obsahuje poselství případným mimozemským nálezcům sondy.  Jedná se o disk o průměru 305 mm se záznamem 115 obrázků v analogovém formátu, s 55 pozdravy v různých jazycích světa a s 35 různými přírodními a  uměle vytvořenými zvuky, s 27 záznamy hudby o rychlosti 16⅔ otáček za minutu. Disk je uložen v hliníkovém pouzdře, na jehož povrchu je vygravírované schéma znázorňující původ sondy a návod k použití disku. Součástí pouzdra je i vzorek - 238U (počáteční aktivita 9,6 Bq), umožňující případnému nálezci určení stáří sondy. Zbytek nahrávky je zvukový záznam.
 V současné době putuje signál ze sondy k naší planetě cca 20 hodin. Na videu je zobrazen start a průlet naší soustavou. Všimněte si, jak sondy využívají tzv. gravitačního praku planet sluneční soustavy, aby zrychlily svůj let a šetřily palivo. Spatříte průlet kolem planety Jupiter, kde je zřetelná rudá skvrna. Jedná se o cyklon, který je zhruba třikrát větší než naše planeta. V cyklonu proudí větry o rychlosti 550km/h. Uvidíte také průlet kolem Saturnu a dalších planet.
Užijte si videonahrávku. Doporučuji zesílit vaše reproduktory, abyste se mohli nechat unášet příjemnou hudbou, která umocňuje zážitek. Děkuji za pozornost.
Jestli-že by jste mi chtěli článek doplnit ještě o nějaké zajímavé informace, tak prosím do toho, nebo jestli se ve článku vyskytují nějaké nejasnosti, prosím pište sem do vlákna, jestliže se někdo bude angažovat v napsání nějakého pěkného článku a článek mi dovolí publikovat odměním ho hodností V.I.P a bude se moc podílet na rozvoji fóra. Hodnost se bude prodlužovat jestli napíšete jeden článek každý měsíc ,hodnost se vám prodlouží o následující měsíc.

Podmínky: udělení hodnosti V.I.P
Každý měsíc jeden článek o velikosti 1N/S 1800znaku včetně mezer
Netýká se již udělených hodností
martink

Webmaster
 
Příspěvky: 1699
Obrázky: 0
Registrován: 18 srp 2007, 11:39
Bydliště:

Na ruce: 31.16
Banka: 0.00

 Poděkoval za: 11 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 16 příspěvky

Karma: 3
Re: Voyager

Příspěvekod panter » 30 dub 2010, 04:18

Hudba ozaj výborná, znie to ako Jarre. O tom gravitačnom praku som prvýkrát čítal v knihe Vesmírna odysea,
a bolo to aj vo filme Armageddon. Inak dobrý nápad, pustiť sondu na špacír.
Nikdo jiný za vás neodtančí váš tanec.
Nikdo jiný neodzpívá vaši píseň.
Nikdo jiný nenapíše váš příběh.
Uživatelský avatar
panter

Čaroděj
 
Příspěvky: 697
Registrován: 03 led 2009, 22:24
Bydliště: Stredočeský kraj

Na ruce: 0.00

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 2 příspěvky

Karma: 0
Re: Voyager

Příspěvekod aumirek » 30 dub 2010, 09:11

krása a toto zvládly před 30 roky a dodnes to funguje.Jen ještě dodám že celou tuhle sondu řídí počitač na urovni legendárního sinclera 48 tuším ještě slabší.a pak at tu někdo plká že později a s lepčí technikou nepřistály na měsíci.Poněvadž ty sondy to je také užasnej zázrak a umění.Jedinej rozdíl že je to bez posádky tudíž případnej neuspěch není taková katastrofa jako u toho měsíce
aumirek
 

Na ruce: Uzamčeno
Banka: UzamčenoZpět na Vše o vesmíru

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


cron

Zásady ochrany osobních údajů