Wicca, Kniha stínů, Coven

Magie konkrétně i všeobecně

Wicca, Kniha stínů, Coven

Příspěvekod barunkabarborka » 22 dub 2008, 21:47

Církev a škola Wicca

Založena v roce 1965 Gavinem a Yvonne Frostovými, nejstarší oficiální církev ČARODĚJNICTVÍ ve Spojených státech a na federální úrovni byla uznána v roce 1972. Církev Wicca má sídlo v New Bernu v severní Karolíně, kde je soustředěno malé společenství, jehož důležitou součástí je Škola Wicca. Frostovi si v čarodějnictví razí vlastní cestu, což vyvolává kritiku ze strany jiných neopohanských společenství. Ač praktikují moderní čarodějnictví, nepokládají se za pohany, protože neuctívají přírodu ani její božstva. Ve svém učení jsou velmi otevření a na svůj směr nahlížejí jako na informační zdroj jak pro neopohany, tak pro ostatní hnutí. Kořeny víry Církve Wicca jsou velšsko-keltské. Gavin Frost pochází z velšské rodiny. Svou filozofii a víru vyjádřil v knize The Witch's Bible (Čarodějnická Bible), která se dočkala vydání v roce 1975 a vzbudila mnoho protichůdných názorů. Mimo jiné tvrdí, že se božstvo nedá definovat, čímž vlastně snižuje autoritu BOHYNĚ, kterou většina moderních směrů uctívá. Frost zastává názor, že čarodějnické umění je agnostické a může být jak monoteistické, tak polyteistické.

S Církví Wicca je těsně spjata Škola Wicca, která je největší korespondenční školou čarodějnictví ve Spojených státech. Nabízí širokou škálu kursů, např. na téma keltská magie, kouzelnictví, tantra, astrologie, rozvoj psychických schopností, léčitelství, užití léčivých rostlin, sny, kabala, západní sexuální magie, zaříkávadla a rituály, posvátná a tajemná místa, ufologie, egyptská magie a magie domorodých indiánů nebo cestování astrální sférou nazývané Side.
Studenti Školy stejně jako členové Církve jsou vedeni k tomu, aby si psali svou vlastní knihu stínů nebo spíše "Knihu světel", jak tyto osobní příručky nazývá paní Frostová, protože jsou na dosah božství a světlu duchovního poznání.

Kniha stínů

Kniha rituálů, čarodějnických zákonů a etiky, bylin, léčitelských postupů, zaříkávadel, tanců, amuletů, jasnovideckých metod, obřadů při sabatech a rozličných jiných čarodějnických praktik. Pro potřeby čarodějnictví neexistuje jedna obecná kniha stínů, protože každá tradice má svoji standardní verzi a každý COVEN si ji podle potřeby doplňuje. Kniha stínů by se měla držet v tajnosti, ale některé čarodějnice nebo někteří čarodějové ji zveřejňují.
Tradičně by ve společenství měla existovat jedna kniha stínů, kterou by u sebe měla mít nejvyšší kněžka či kněz, ale v poslední době se stává samozřejmostí, že každý člen společenstva vlastní svou kopii. V ideálním případě by si každá nově zasvěcená čarodějnice měla knihu stínů vlastnoručně opsat, jak tomu bývalo dříve, ale v dnešní technické době se tyto knihy rozmnožují na disketách. Pokud čarodějnice společenství opustí, musí knihu stínů vrátit.

Coven


Organizační a pracovní jednotka čarodějnic jejíž účel, poslání a činnost se v jednotlivých etapách historie lišily. Původ slova coven není příliš jasný. Pravděpodobně je odvozeno od slovesa convene, jehož variantou je podstatné jméno convent, které označuje místo náboženského setkání. Chaucer používá slova covent v Povídkách canterburských, když popisuje setkání třinácti lidí. Termínem covin se v roce 1662 při procesech s čarodějnicemi ve skotském Auldearne popisovala organizace čarodějnic. Jedna z čarodějnic, Isobel Gowdieová, přirovnala covin k četě. Gowdieová vypověděla, že z důvodu obrovského počtu musely být čarodějnice rozděleny do těchto menších celků.
Tradiční počet čarodějnic v covenu je třináct, ideální stav je šest mužů a šest žen, kteří jsou v páru plus jejich vůdce, za kterého byl dříve považován ďábel nebo muž, který ho měl na sabatech reprezentovat ve zvířecích kožkách. V dnešní době je vůdcem obvykle nejvyšší kněz či kněžka společenství.
Obrázek
Uživatelský avatar
barunkabarborka

Učeň
 
Příspěvky: 207
Registrován: 11 lis 2007, 15:08

Na ruce: 0.00

 Poděkoval za: 0 příspěvky
 Obdržel poděkování za: 0 příspěvky

Karma: 0
Zpět na Magie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvníkZásady ochrany osobních údajů